Close Menu
    Rolniknaobcasach.plRolniknaobcasach.pl
    • Kalendarz ogrodnika
    • Uprawa
      • Owoce
      • Warzywa
      • Zboża
        • Ceny zbóż
      • Orzechy
      • Choroby roślin
      • Szkodniki roślin
    • Hodowla
      • Choroby zwierząt hodowlanych
      • Rozmnażanie zwierząt
      • Zabiegi
    • Nawozy i opryski
      • Nawozy naturalne
      • Nawozy sztuczne
      • Opryski
    • Szklarnia
    • Aktualności
    • Porady
    Rolniknaobcasach.plRolniknaobcasach.pl
    Nawozy i opryski

    Nawóz z drożdży, czyli jak pokonać mączniaka i inne choroby, jednocześnie poprawiając kondycję roślin?

    Stanisław KozłowskiBy Stanisław Kozłowski26 kwietnia, 2024Brak komentarzy5 Mins Read
    nawóz z drożdży

    Drożdże piekarskie znane są ludności od wielu lat. Zazwyczaj kojarzymy je z kuchnią, ale czy mogą okazać się pomocne w ogrodzie? Sprawdź, jakie efekty może przynieść nawóz z drożdży!

    Z tego artykułu dowiesz się:
    1 Drożdże piekarskie jako naturalny nawóz
    1.1 Jak dawniej radzono sobie z chorobami roślin?
    2 Jak działają drożdże?
    3 Domowy nawóz z drożdży
    3.1 Drożdże zwalczają szkodniki
    4 Kiedy stosować naturalny nawóz?
    4.1 Nawóz fermentowany
    5 Co zawierają drożdże?
    5.1 Mikoryza, czyli grzyby, które wspierają rośliny

    Pleśń czy mączniak potrafią skutecznie uszkodzić nasze uprawy. Te dolegliwości zmniejszają plony, a jednocześnie bardzo szybko się rozprzestrzeniają. Możesz jednocześnie powstrzymać te choroby, zwiększając wzrost roślin oraz pozytywnie wpływając na ich system korzeniowy. Dobrym sposobem jest nawóz z drożdży. O tym, w jaki sposób go wykonać i stosować, dowiesz się z poniższego tekstu!

    Drożdże piekarskie jako naturalny nawóz

    nawóz z drożdży drożdże piekarskie

    Drożdże kojarzą nam się zazwyczaj z przygotowywaniem pysznych wypieków. Niewiele osób ma świadomość, że rośliny również mogą z nich skorzystać. Nawóz z drożdży to profilaktyczny środek do wspierania upraw. Tego typu odżywka bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku większości roślin. Możesz roztworem z drożdży podlewać krzewy i drzewa owocowe, rośliny doniczkowe, a także warzywa.

    Jak dawniej radzono sobie z chorobami roślin?

    Nasze prababcie musiały radzić sobie bez sztucznych nawozów. Od zawsze jednak ludzie chcieli wspierać rośliny, aby zmaksymalizować plony. Choroby roślin w dawnych czasach były bardzo dużym problemem. Mączniak, który zaatakował ogórki, mógł wpłynąć na końcową wielkość zbiorów. Nic więc dziwnego w tym, że ludzie od dawna poszukiwali sposobu na ochronę roślin. Drożdże okazały się bardzo skutecznym rozwiązaniem, które chroni plony oraz wspomaga rozwój rośliny. Co więcej, jest to rozwiązanie całkowicie ekologiczne, które nie wpływa negatywnie na glebę oraz wody gruntowe.

    Zobacz też:
    Nawozy mineralne – wieloskładnikowe i jednoskładnikowe. Zastosowanie i wpływ nawozów na glebę

    Jak działają drożdże?

    nawóz z drożdży korzenie

    Drożdże w ogrodzie przyczyniają się do wzmocnienia systemu korzeniowego. Dzięki temu twoje plony będą większe, co przełoży się na zadowolenie z ogrodnictwa. Również kwiaty ozdobne odwdzięczą ci się dużą ilością kwiatów oraz żywotnością. Pozytywne efekty wynikają z tego, że drożdże piekarskie ułatwiają pobieranie wody, co przekłada się na większą ilość składników mineralnych, które zostaną przyswojone przez roślinę. Spowalniają one również rozwój chorób poprzez ograniczenie możliwości do rozwoju drobnoustrojów, które często odpowiadają za gorszy stan roślin.

    Domowy nawóz z drożdży

    Samodzielne przygotowanie oprysku jest bardzo proste, wystarczy, że 100 g świeżych drożdży rozpuścisz w 10 litrach ciepłej wody. Pozostaw roztwór na około godzinę, czas ten jest potrzebny, aby wszystkie reakcje się rozpoczęły. Przygotowany w ten sposób preparat jest gotowy do wykorzystania. Możesz nim podlewać rośliny, nie musisz go dodatkowo rozcieńczać w większej ilości wody. Nawóz z drożdży warto stosować przez cały sezon. Częstotliwość podlewania wynosi maksymalnie raz na dwa tygodnie.

    Drożdże zwalczają szkodniki

    Jeżeli chcesz uzyskać roztwór, który idealnie sprawdzi się do walki z chorobami, możesz to zrobić w domowym zaciszu. Wystarczy, że 100 g świeżych drożdży dodasz do pół litra tłustego mleka. Kolejnym krokiem jest wymieszanie go z 10 litrami wody. Spryskuj swoje rośliny raz w tygodniu. Opryski pozwolą ochronić uprawy przed pleśnią, która może skutecznie uniemożliwić rozwój roślinom. Podczas oprysków, warto zadbać o to, aby preparat dotarł nawet do spodniej części liści.

    Kiedy stosować naturalny nawóz?

    nawóz z drożdży kobieta myśli

    Opryski oraz zabiegi z drożdży piekarskich powinno się stosować przede wszystkim wiosną i późnym latem. Tego typu zabiegi bardzo dobrze wpływają na kiełkujące rośliny. Zabezpieczają je przed niebezpiecznymi chorobami, które mogłyby na wczesnym etapie rozwoju rośliny zaprzepaścić szansę na jej dalszy rozwój. Przygotowanym roztworem podlewaj oraz opryskuj swoje rozsady. Wiedząc, że ten preparat wzmacnia ukorzenianie się roślin, możesz wspomóc swoje siewki.

    Zobacz też:
    Łubin jako nawóz zwiększający plony i poprawiający glebę

    Nawóz fermentowany

    Wiele osób uważa, że znacznie lepiej jest przygotować roztwór z dodatkiem cukru. W ten sposób dodatkowo aktywujemy drożdże, zapewniając im pokarm. Będą one fermentować, co wzmocni ich niektóre właściwości. Do przygotowania fermentowanego nawozu wystarczy jedna kostka świeżych drożdży (100 g) oraz jedna szklanka cukru. Umieszczamy oba składniki w wiadrze i zostawiamy na dwie godziny. W tym czasie powstanie gęsty płyn, który następnie musimy odstawić na tydzień. Ostatnim krokiem jest rozcieńczanie. Jedną szklankę roztworu mieszamy z jedną szklanką wody. Powstałym preparatem podlewamy rośliny.

    Co zawierają drożdże?

    nawóz z drożdży zaczyn drożdżowy

    Ten niepozorny składnik naszych wypieków zawiera wiele cennych odżywczo elementów, które są przydatne nie tylko ludziom, ale również uprawom. W składzie drożdży znajdziesz witaminę E oraz witaminy z grupy B, do których zaliczamy B1, B2, B3, B6, B12. Znajduje się w nich również żelazo, potas, fosfor, magnez, sód i wapń, które pozytywnie wpływają na plony. Szczególnie drożdże piekarnicze mają działanie przeciwbakteryjne. Świetnie sprawdzają się więc podczas walki z niechcianymi mikroorganizmami mogącymi zaatakować nasze uprawy.

    Mikoryza, czyli grzyby, które wspierają rośliny

    Mikoryza to zjawisko, które polega na tym, że korzenie roślin współpracują z grzybami. Jest to relacja oparta na wzajemnych korzyściach. Grzyby otrzymują związki organiczne, które są wytwarzane przez roślinę w procesie fotosyntezy. Natomiast roślina otrzymuje związki mineralne, szczególnie fosforowe oraz azotowe, które pobierają grzyby. W ten sposób organizmy wzajemnie wspierają się i uzupełniają swoje zapotrzebowanie. Okazuje się, że drożdże bardzo pozytywnie wpływają na ten proces, ponieważ ułatwiają przyswajanie substancji odżywczych.

    Wiesz już, jak zrobić nawóz z drożdży i jak go wykorzystywać. Drożdże piekarskie to bogate w składniki odżywcze mikroorganizmy, które możesz wykorzystać w uprawie roślin doniczkowych i ogrodowych. O ich zbawiennym wpływie na rośliny wiedziały już nasze prababcie. Warto pielęgnować tę wiedzę, aby nie została ona zapomniana. Tradycyjne, naturalne metody nie są wcale gorsze od nowoczesnych sztucznych produktów.

    Zobacz też:
    Nawozy NPK – wieloskładnikowe preparaty do pielęgnacji roślin. Poznaj ich skład i zastosowanie

    Powiązane artykuły:

    • Oprysk z drożdży i mleka na pomidory – jakie ma właściwości?
    • Oprysk z drożdży na maliny – jak wykonać go samodzielnie? Stwórz własny, naturalny środek ochrony do krzewów owocowych
    • Jakie rośliny podlewać drożdżami? Jak działa taki naturalny nawóz?
    • Oprysk z drożdży na ziemniaki – efekty i zastosowanie. Kiedy i po co stosować oprysk drożdżowy na uprawy?
    • Oprysk z drożdży na truskawki – właściwości, zastosowanie i wykonanie. Domowe sposoby na powszechne choroby truskawek

    Archiwum: kwiecień 2024
    Stanisław Kozłowski
    Stanisław Kozłowski
    • Website

    Pochodzi z Podkarpacia. Całe życie spędził na wsi. Po ojcu przejął duże gospodarstwo. Zwolennik nowoczesnych rozwiązań w rolnictwie.

    Zobacz także

    Nawóz kurzy pod ogórki i inne warzywa – skład, przygotowanie, zastosowanie w uprawach

    Biohumus z dżdżownic kalifornijskich jako nawóz organiczny w uprawie roślin

    Nawóz typu osmocote stosowany do trawników – jak działa i zastosowanie

    Nawóz gołębi, czyli jak skutecznie wykorzystać gołębie odchody jako obornik do roślin – nawożenie nawozem organicznym

    Kurzeniec nawóz – solidny nawóz z ptasich odchodów dla każdego ogrodu

    Nawóz pod iglaki: jak nawozić iglaki, żeby pięknie rosły i dobrze wyglądały

    Nawóz pod kukurydzę – jak zwiększyć plony?

    Nawóz dolistny gwarancją obfitych plonów truskawek

    Domowy nawóz do kwiatów i roślin: jak zrobić go samemu

    Leave A Reply Cancel Reply

    Kontakt

    Redakcja

    Regulamin

    Polityka prywatności

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.