Choroby pnia jabłoni są szczególnie uciążliwe dla sadowników. Powodują one różne deformacje w obrębie pnia oraz gałęzi. Potrafią doprowadzić do obumarcia drzewa. Dowiedz się więcej na ten temat.
Choroby pnia jabłoni, takie jak zgorzel kory są często rozpoznawane. Powodują je patogeny, które infekują rośliny na różnym etapie rozwoju. Przeważnie bakterie oraz grzyby zimują w zarażonych wcześniej tkankach, a wraz ze wzrostem temperatury rozprzestrzeniają się po innych drzewach. Poznaj lepiej choroby jabłoni oraz sposoby na przeciwdziałanie im.
Choroby pnia jabłoni – zaraza ogniowa
Choroby pnia jabłoni powodowana przez bakterię Erwinia amylovora. Na zarażonym występuje wiele objawów. Patogen wpływa na praktycznie każdą część rośliny. Na pniu i konarach powstaje zgorzel. Kora, zaczyna nabrzmiewać i się uwodniać. Następnie możesz zaobserwować, jak ciemnieje. Kolejnym etapem jest jej zapadanie się oraz przysychanie. Sucha kora zaczyna pękać. Powstaje wiele ran, na podstawie których można zauważyć, jakie tkanki zostały zarażone. W okresie wegetacyjnym z rany w pniu wypływać płyn. Jest to nic innego jak wyciek bakteryjny. Jego kolor może być różny, od szarego po bursztynowy.
Zaraza ogniowa – objawy na kwiatach, liściach i pędach
Jak już wiesz, zaraza ogniowa daje objawy na praktycznie każdej części rośliny. Kwiaty po zainfekowaniu wyglądają, jakby były nasycone wodą. W kolejnym etapie więdną oraz się kurczą. Prowadzi to oczywiście do ich zamierania. Podczas usychania przyjmują barwę brunatną lub nawet pomarańczową. Na liściach, wokół nerwu głównego widoczne są plamy. Mają one kolor czerwonobrunatny. Im dłużej choroba się rozwija, tym większa ich powierzchnia. W późnym etapie infekcji opanowują one całą blaszkę liści. Zielone pędy więdną, brunatnieją oraz zamierają.
Warunki rozwoju zarazy ogniowej
Choroby pnia jabłoni, takie jak zaraza ogniowa rozwijają się znacznie intensywniej w sytuacji, gdy pojawiają się optymalne warunki. Patogen przeżywa okres zimy w ranach zgorzelowych. Wiosną, dzięki wzrostowi temperatury, zaczyna się rozmnażać. To właśnie przez to pojawia się wyciek bakteryjny. Jest to nic innego jak płyn zawierający dużą ilość bakterii. Przenoszone są one na pobliskie rośliny z wiatrem lub deszczem. Również owady mogą roznosić patogen. Niestety często sami ogrodnicy przyczyniają się do rozprzestrzeniania się choroby przez niewłaściwą higienę pracy.
Zgorzel kory jabłoni
Choroby pnia jabłoni, takie jak zgorzel kory są znane praktycznie wszystkim sadownikom. Wynika to z częstego występowania tej przypadłości. Powodowana jest ona przez grzyby z rodzaju Neofabraea. Występuje ona w wielu różnych krajach. Może wywołać duże straty w szkółkach oraz młodych sadach. Najbardziej typowym objawem jest zapadanie się kory. Następnie wysycha ona, w wyniku czego powstają eliptyczne plamy. Pędy, które zostaną porażone, umierają. Choroba prowadzi do obumierania całych pędów, gałęzi, ale również do zamierania drzew. Z tego powodu należy stosować działania profilaktyczne.
Zgorzel kory jabłoni – rozwój oraz zabiegi ochronne
Grzyb powodujący to schorzenie zimuje w obumarłej korze. Może przetrwać również w ranach zgorzelowych. Tworzy wtedy swoje zarodniki konidialne. Następnie zarodniki zakażają pędy przez uszkodzenia kory. Bardzo istotne jest podjęcie natychmiastowego działania. Źródło infekcji trzeba szybko zlikwidować. W tym celu przycina się porażone pędy lub gałęzie. Jeżeli wykonujesz jakiekolwiek zabiegi, podczas których uszkadzasz korę, to musisz pamiętać o tym, że narzędzia powinny być odkażone. Wykonuj je również w dni suche oraz słoneczne. Pozwoli to zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji.
Rak drzew owocowych
Choroby pnia jabłoni, takie jak rak, dają bardzo charakterystyczne objawy w swoim późnym stadium rozwoju. Tę konkretną chorobę wywołuje bakteria Pseudomonas syringae. Objawy zakażenia występują na pniu, gałęziach oraz pędach. Najczęściej jest to nekroza i zgorzel. Wygląd tych schorzeń spowodowanych przez bakterię, jest inny od tych samych patologii, spowodowanych przez grzyby. Nekrotyczne plamy pojawiające się na korze mają nieregularny kształt. Zdarza się, że obejmują cały obwód pnia. Uszkodzenia powodowane przez raka drzew owocowych jest podobny do tych, które powoduje mróz.
Warunki rozwoju oraz zwalczanie raka drzew owocowych
Niektóre choroby pnia jabłoni są w stanie zimować w różnych organach roślin, które zostały zarażone. Sprawia to, że bardzo ciężko jest je usunąć, a objawić mogą się nawet kilka lat później. Bakterie, które powodują rozwój raka, zazwyczaj docierają do żywiciela poprzez naturalne otwory, które znajdują się w roślinie oraz przez zranienia. Z tego powodu musisz dbać o to, aby minimalizować ryzyko uszkodzenia mechanicznego. Aby ograniczyć infekcję, musisz usuwać porażone pędy. Niestety w Polsce nie ma środków, które byłyby zarejestrowane jako opryski na raka bakteryjnego drzew owocowych.
Gumowatość drewna jabłoni
Gumowatość drewna jabłoni to bardzo specyficzna choroba. Już w szkółce można zauważyć, że zainfekowane drzewka nie rozwijają się prawidłowo. Wykazują zahamowanie wzrostu oraz nadmierne wyginanie pędów. Korona drzewa opada, przypominając nieco wierzbę płaczącą. Zainfekowana roślina wygina się, ponieważ proces drewnienia jest mocno zaburzony. Co ciekawe nie udało się do tej pory ustalić konkretnej przyczyny tej choroby. Powoduje ona zmniejszenie produkcji oraz pogorszenie jakości drzew. Drzewa normalnie owocują, jednak uginają się od ciężaru owoców.
Warunki rozwoju oraz zwalczanie gumowatości drewna jabłoni
Patogen w większości przypadków do sadów trafia razem z materiałem szkółkarskim. Mogą to być takie produkty jak podkładki wegetatywne lub zrazy. Do tej pory nie udało się ustalić innych sposobów przenoszenia się nieznanego patogenu. Nic nie wskazuje na to, aby był on przenoszony z pyłkiem lub poprzez nasiona. Żeby uchronić uprawę przed tą chorobą, konieczne jest zakładanie sadu wyłącznie ze zdrowego materiału szkółkarskiego. Dokładnie obserwuj swoje drzewka owocowe przez cały sezon wegetacyjny. Nie ma środków chemicznych, które byłyby w stanie zneutralizować działanie patogenu.
Brunatna zgnilizna drzew ziarnkowych
Powodują ją grzyby z rodziny Monilinia. Jest to schorzenie, które główne objawy daje na owocach. Może jednak pokazać się na pędach oraz kwiatach. Bardzo często dotyka wczesne jabłonie. Są to odmiany o niskiej odporności na ten patogen. W przypadku sadów ekologicznych bardzo często ma miejsce nasilenie różnego rodzaju szkodników. Uszkodzona skóra owocu zaczyna gnić. Pojawiają się brązowe gnilne plamy, które następnie wykształcają beżowe, brodawkowate kręgi. Owoce, które zostaną porażone brunatną zgnilizną, przybierają postać mumii. Oznacza to, że zasychają, pozostając na drzewie.
Warunki rozwoju oraz zapobieganie brunatnej zgniliźnie
Infekcje pierwotne powstają na skutek zarodników konidialnych, które tworzą się na owocach. Najczęściej na pozostałościach, które opadły na podłoże. Mogą jednak występować w owocach, które pozostały na gałęziach. Często patogen znajduje się również w zgorzelach. Zarodniki roznoszą się na kolejne drzewa poprzez sporodochia, czyli struktury tworzonej przez grzyby. Choroba atakuje rośliny praktycznie przez cały okres wegetacji. Ochrona chemiczna przeciwko brunatnej zgniliźnie jest możliwa. Stosuje się takie same środki, jak w przypadku parcha jabłoni.
Choroby jabłoni powodowane są przez patogeny, które infekują rośliny. Zdiagnozowanie konkretnego schorzenia nie należy do łatwych zadań. Szczególnie na samym początku rozwoju, różne choroby dają bardzo zbliżone objawy. Co więcej, niektóre niedobory pierwiastków lub uszkodzenia mechaniczne, również mogą dawać objawy podobne do patogenów. Dla sadowników duże zagrożenie stanowią również szkodniki. Potrafią one zwiększać ryzyko wystąpienia choroby, poprzez uszkadzanie tkanki roślin. Jeżeli chcesz uprawiać jabłonie, musisz zdobyć sporą ilość wiedzy, pomoże ci rozpoznawać schorzenia.
Powiązane artykuły:
- Choroby kory drzew owocowych: jak je rozpoznać i leczyć
- Choroby głogu jednoszyjkowego i dwuszyjkowego
- Choroby buraka cukrowego, które atakują liście i korzeń. Poznaj sposoby na zwalczanie chorób takich jak chwościk buraka
- Modrzewie – choroby i zwalczanie szkodników tego drzewa
- Jakie są najczęstsze choroby jabłoni? Sprawdź, jakie szkodniki mogą zaatakować twoją jabłoń i jak je zwalczać