Close Menu
    Rolniknaobcasach.plRolniknaobcasach.pl
    • Kalendarz ogrodnika
    • Uprawa
      • Owoce
      • Warzywa
      • Zboża
        • Ceny zbóż
      • Orzechy
      • Choroby roślin
      • Szkodniki roślin
    • Hodowla
      • Choroby zwierząt hodowlanych
      • Rozmnażanie zwierząt
      • Zabiegi
    • Nawozy i opryski
      • Nawozy naturalne
      • Nawozy sztuczne
      • Opryski
    • Szklarnia
    • Aktualności
    • Porady
    Rolniknaobcasach.plRolniknaobcasach.pl
    Choroby roślin

    Choroby buraka cukrowego, które atakują liście i korzeń. Poznaj sposoby na zwalczanie chorób takich jak chwościk buraka

    Karol JankowskiBy Karol Jankowski30 czerwca, 2024Brak komentarzy4 Mins Read
    choroby buraka cukrowego

    Choroby buraka cukrowego stanowią bardzo duże zagrożenie dla rolników. Obfitość plonów uzależniona jest od zdrowia roślin. Jeżeli w okresie wegetacyjnym zostaną zaatakowane przez patogeny, to znacznie spadnie ich plon. Dowiedz się więcej.

    Z tego artykułu dowiesz się:
    1 Choroby buraka cukrowego – zgorzel siewek przedwschodowa
    2 Zgorzel siewek – Aphonomyces cochlioides
    3 Jak chronić buraki przed zgorzelą siewek?
    4 Chwościk buraka
    5 Bakteryjna plamistość liści – bakteria niszcząca plon
    6 Brunatna plamistość liści – pierwsze objawy
    7 Mączniak prawdziwy buraka – biały nalot na liściach buraka

    Choroby buraka cukrowego wywołują patogeny. Mogą to być grzyby, ale również bakterie. Niektóre zarazy wywołują wirusy lub nicienie. Każdy rolnik powinien zadbać o zdrowie roślin. Przede wszystkim należy stworzyć optymalne warunki do rozwoju. Szczególnie istotne jest to na początkowych etapach rozwoju buraka. Odżywiona roślina lepiej poradzi sobie z ewentualnymi patogenami. Poniższy tekst pozwoli ci poznać lepiej choroby, które mogą zaatakować twoje uprawy.

    Choroby buraka cukrowego – zgorzel siewek przedwschodowa

    Choroby buraka cukrowego atakują na różnych etapach rozwoju. Podczas okresu kiełkowania może wystąpić zgorzel siewek. Burak po wykiełkowaniu wypuszcza pierwsze listki. Są one kluczowe dla dalszego rozwoju. Niestety mogą zostać zarażone przez grzyb Pythium sp., który wywołuje zgorzel przedwschodową. Choroba osłabia siewki, doprowadzając do ich gnicia. Część z nich zgnije jeszcze w ziemi, zanim wyjdą na powierzchnię. Inne zostaną zniszczone już po przebiciu powierzchni.

    Zgorzel siewek – Aphonomyces cochlioides

    Aphonomyces cochlioides to grzyb, który również wywołuje zgorzel siewek. Wywołuje on pękanie kory pierwotnej. Młode siewki, które zostały zarażone, szybko zgniją. Te, które spotkały się z patogenem w późniejszym etapie rozwoju, będą mocno osłabione oraz podatne na inne choroby. Grzyb uaktywnia się w odpowiednich dla siebie warunkach. Lubi wilgoć oraz dużą ilość słońca. W związku z tym okres największego zagrożenia obejmuje kwiecień oraz maj. Czynnikiem zwiększającym ryzyko jest uprawianie buraków bez przerwy, przez kilka lat na jednym terenie.

    Zobacz też:
    Choroby kory drzew owocowych: jak je rozpoznać i leczyć

    Jak chronić buraki przed zgorzelą siewek?

    Choroby buraka cukrowego są ciężkie do wyleczenia. Znacznie łatwiej jest prowadzić działania profilaktyczne, które zmniejszają ryzyko wystąpienia schorzenia. Jeżeli chcesz zminimalizować szansę na wystąpienie zgorzeli siewek, powinieneś wysiewać nasiona dość wcześnie. Dodatkowo musisz pamiętać o stosowaniu odpowiednio zaplanowanego płodozmianu. Nie sadź buraków na stanowiskach, które są mocno wilgotne. Jeżeli ziemie mają tendencje do zamulania, to nie jest odpowiednie miejsce. Wysiewanie nasion na właściwą głębokość zminimalizuje ryzyko wystąpienia choroby.

    Chwościk buraka

    Chwościk buraka powodowany jest przez grzyb Cercospora beticola. Jest to jedna z najczęściej występujących schorzeń buraka. Objawem jest wydłużenie głowy korzeniowej. Powoduje to zmniejszenie masy samego korzenia oraz mniejszą zawartość cukru. Co więcej, utrudnia dodatkowo zbiór. Epidemia chwościka może doprowadzić do utraty olbrzymiej ilości plonów. Patogen na początku rozwija się w miękiszu. Pierwsze objawy, które możesz dostrzec, to okrągłe, dwubarwne plamy. Ich średnica nie przekracza 5 mm. Głównie widoczne są na starszych liściach. Środek plamy jest biały, a obwódka czerwona lub brunatna.

    Bakteryjna plamistość liści – bakteria niszcząca plon

    Choroba powodowana jest przez bakterie Pseudomonos syrynga pat. Apta. Znajdują się one w glebie, a następnie przenikają do tkanki liści. Najczęściej ma to miejsce podczas deszczu, kiedy to bakterie zostają zaabsorbowane przez tkanki wraz z wodą. Ten rodzaj bakterii wnika do tkanek przez uszkodzenia, które najczęściej spowodowane są przez owady. Na początku pojawiają się żółte plamy na blaszce liścia. Plamy stopniowo się powiększają oraz zmieniają kolor na lekko czerwony lub brunatny. Możesz rozpoznać bakteryjną plamistość liści po tym, że tkanka nie jest sucha.

    Brunatna plamistość liści – pierwsze objawy

    Brunatna plamistość liści powodowane jest przez grzyb Ramularia beticola. Rozwija się on podczas chłodnych oraz deszczowych dni. Optymalna temperatura rozwoju dla tego patogenu to 15°C. Objawy, które możesz zaobserwować to brunatne plamy. Są one mocno nieregularne. Liście, które zostały porażone chorobą, usychają, a następnie odpadają. Choroba może wyrządzić szczególnie duże szkody w przypadku upraw, którym brakuje boru. Zapobieganie chorobie polega na stosowaniu odpowiedniego płodozmiany oraz dokładnym usuwaniu resztek po poprzednich zbiorach buraka. Uprawy możesz również opryskać fungicydem.

    Zobacz też:
    Choroby czosnku – jak je rozpoznać i zwalczać w uprawie rośliny?

    Mączniak prawdziwy buraka – biały nalot na liściach buraka

    Choroby buraka cukrowego wywoływane przez grzyby zazwyczaj rozwijają się w okresie wiosenno-letnim. Również w tym czasie intensywnie funkcjonuje grzyb Erysipha betae, który wywołuje mączniak prawdziwy. Objawy możesz dostrzec w lipcu lub sierpniu. Na plaszcze liścia występuje charakterystyczny biały nalot. Najpierw atakuje starsze liście, a następnie przenosi się na młode. Choroba rozwija się w momencie, gdy wilgotność powietrza jest wysoka. Zwalcza się go przy pomocy środków chemicznych, które zawierają siarkę. Nierozpoznany we wczesnym stadium uprawy może spowodować duże straty.

    Choroby buraka cukrowego mogą dawać różne objawy. Wiele zależy od tego, jaki patogen je wywołał. Najpowszechniejsze są choroby grzybowe oraz bakteryjne. To one najczęściej powodują osłabienie plonów. Choroby liści są często bagatelizowane, głównie przez początkujących rolników. Musisz pamiętać, że to właśnie liście umożliwiają proces fotosyntezy. Oznacza to, że bez liści rośliny zostają praktycznie bez pożywienia, co prowadzi do ich obumierania. W konsekwencji możesz utracić bardzo dużą część plonów. Z chorobami buraka cukrowego ciężko jest walczyć, lepiej stosować działania profilaktyczne.

    Powiązane artykuły:

    • Burak cukrowy – uprawa i pielęgnacja. Odmiany buraka i jego przeznaczenie
    • Choroby głogu jednoszyjkowego i dwuszyjkowego
    • Choroby grzybowe pszenicy ozimej – możesz zwalczyć choroby grzybowe zbóż, które pojawiają się na twoich uprawach
    • Choroby buraków ćwikłowych – jak zwalczać chwościk buraka, brunatną plamistość liści i inne choroby i szkodniki zagrażające uprawom?
    • Choroby selera korzeniowego i naciowego. Poznaj choroby i szkodniki, by chronić przed nimi uprawy

    Archiwum: czerwiec 2024
    Karol Jankowski
    Karol Jankowski

    Rolnictwem zajmuje się od najmłodszych lat. Razem z ojcem prowadzi duże gospodarstwo w okolicach Poznania. Miłośnik nowinek technologicznych, jako pierwszy w gminie zakładał ekologiczne uprawy. W wolnych chwilach lubi dzielić się z czytelnikami swoją wiedzą i doświadczeniem.

    Zobacz także

    Choroby grzybowe roślin doniczkowych – objawy, leczenie i profilaktyka

    Choroby karpia hodowlanego: jak im zapobiegać i leczyć?

    Brunatna plamistość liści pomidorów – objawy, leczenie i zapobieganie

    Choroby winogron – jak rozpoznać i zwalczać zagrażające winoroślom patogeny

    Choroba jałowca – jak ją rozpoznać i zwalczać? Poznaj choroby takie jak rdza gruszy i jałowca

    Choroby clematisów: jak dbać o zdrowie powojników

    Choroby fasoli szparagowej. Szkodniki fasoli i choroby, czyli bakterioza obwódkowa i nie tylko

    Choroby fasoli szparagowej zagrażające uprawie – Poznaj antraknozę oraz inne choroby i szkodniki fasoli szparagowej. Naucz się je zwalczać

    Choroby buraków ćwikłowych – jak zwalczać chwościk buraka, brunatną plamistość liści i inne choroby i szkodniki zagrażające uprawom?

    Leave A Reply Cancel Reply

    Kontakt

    Redakcja

    Regulamin

    Polityka prywatności

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.