Close Menu
    Rolniknaobcasach.plRolniknaobcasach.pl
    • Kalendarz ogrodnika
    • Uprawa
      • Owoce
      • Warzywa
      • Zboża
        • Ceny zbóż
      • Orzechy
      • Choroby roślin
      • Szkodniki roślin
    • Hodowla
      • Choroby zwierząt hodowlanych
      • Rozmnażanie zwierząt
      • Zabiegi
    • Nawozy i opryski
      • Nawozy naturalne
      • Nawozy sztuczne
      • Opryski
    • Szklarnia
    • Aktualności
    • Porady
    Rolniknaobcasach.plRolniknaobcasach.pl
    Choroby roślin

    Choroby papryki – objawy i zwalczanie chorób bakteryjnych i grzybowych w uprawie

    Karol JankowskiBy Karol Jankowski18 marca, 2024Brak komentarzy5 Mins Read
    choroby papryki

    Choroby papryki mogą być prawdziwą zmorą w uprawie. Możesz opryskiwać przeciwko nim rośliny, ale jeszcze skuteczniejsze jest po prostu zapobieganie ich pojawianiu się. Sprawdź, jak tego dokonać i jakie są najgroźniejsze ze schorzeń.

    Z tego artykułu dowiesz się:
    1 Choroby papryki – profilaktyka
    2 Bakteryjna cętkowatość
    2.1 Bakteryjna cętkowatość jest trudna do zwalczenia
    3 Mokra zgnilizna bakteryjna
    4 Mozaika tytoniu i pomidora – nietypowe choroby papryki
    4.1 Przebieg nietypowych chorób papryki
    5 Mozaika ogórka
    6 Zgnilizna twardzikowa papryki
    6.1 Zgnilizna jest trudna w zwalczeniu
    7 Szara pleśń papryki
    7.1 Zwalczanie szarej pleśni
    8 Fytoftoroza

    Bez względu na to, czy prowadzisz uprawę przy domu, czy na większym terenie, na pewno zależy ci na licznych, smacznych plonach. Warto wiedzieć, że nawet w ogrodowej uprawie choroby papryki mogą rozwijać się dynamicznie, zarówno izolowane, jak i przechodzące z innych roślin. Sprawdź, jak rozpoznać najpopularniejsze z nich i im zapobiegać.

    Choroby papryki – profilaktyka

    Zanim poznasz kolejne choroby papryki, zapoznaj się ze sposobami zapobiegania im. Często źródło infekcji leży w podłożu albo sąsiadujących uprawach. Z tego powodu warto:

    • stosować płodozmian;
    • nie uprawiać papryki w sąsiedztwie niektórych gatunków, zwłaszcza pomidorów;
    • odkażać glebę pod folią;
    • oszczędnie stosować nawozy azotowe;
    • dbać o wietrzenie upraw tunelowych i szklarniowych;
    • oczyszczać podłoże po skończonej uprawie;
    • usuwać chwasty i resztki organiczne spod krzaków.

    Bakteryjna cętkowatość

    Niektóre choroby papryki rozwijają się również na innych roślinach – w tym przypadku na pomidorach. Bakteryjna cętkowatość to schorzenie bakteryjne, które pojawia się w każdym rodzaju uprawy. Pierwszym objawem są brunatne plamy, które widać na liściach, pąkach oraz pędach. Mają one charakterystyczne żółte obramowanie.

    Bakteryjna cętkowatość jest trudna do zwalczenia

    Przede wszystkim się jej zapobiega, zaprawiając materiał siewny odpowiednimi preparatami ochrony roślin. Innym działaniem zapobiegawczym jest unikanie uprawy pomidorów obok papryki. W niektórych przypadkach poleca się oprysk, jednak części roślin po prostu nie da się uratować.

    Zobacz też:
    Choroby bazylii – na jakie schorzenia cierpią uprawy bazylii? Jakie szkodniki jej zagrażają?

    Mokra zgnilizna bakteryjna

    Wśród bakteryjnych chorób papryki ta wyróżnia się przede wszystkim tym, że atakuje papryki pod osłonami. Pierwsze objawy choroby to przede wszystkim wodnisty płyn wypełniający owoce i łodygi. Może całkowicie zaburzyć wzrost rośliny i doprowadzić do tego, że plony będą znacząco mniejsze. Choroba zazwyczaj atakuje uprawy w szklarniach i innych tego rodzaju formach. Bytuje w podłożu, dlatego w jej profilaktyce kluczowe są płodozmian, odpowiednie podlewanie roślin, a także ostrożne nawożenie, zwłaszcza preparatami azotowymi. Podłoże należy regularnie oczyszczać z resztek organicznych.

    Mozaika tytoniu i pomidora – nietypowe choroby papryki

    Jak sama nazwa mówi, te choroby papryki powodują, że na liściach pojawia się charakterystyczny rysunek przypominający mozaikę. Zazwyczaj w przebiegu schorzenia pojawia się nekroza, atakująca zazwyczaj owoce, pędy, a w przypadku mozaiki pomidora – również nerw blaszki liściowej. W efekcie uprawy mogą zamierać.

    Przebieg nietypowych chorób papryki

    Te choroby pojawiają się zwykle wiosną albo jesienią. Do ich rozwoju potrzeba z jednej strony krótkiego dnia, a z drugiej – małej ilości światła. Wektorem wirusa mogą być zwierzęta, ptaki, owady, a także organiczne pozostałości z poprzedniego sezonu czy zakażona gleba i chwasty.

    Chorobę bardzo trudno jest zwalczyć, gdy już zaatakuje rośliny. Nie ma skutecznego lekarstwa na ten patogen. Warto uprawiać odmiany papryki, które są na niego odporne. Niemniej ważne jest odkażanie narzędzi oraz kupowanie kwalifikowanego materiału siewnego i sadzonek.

    Mozaika ogórka

    Choć to schorzenie nazywa się podobnie jak poprzednie choroby papryki, to jednak rozwija się nieco inaczej. Przede wszystkim wirus atakuje głównie młode liście, co sprawia, że ostatecznie rośliny w ogóle się nie rozwijają, a owoce – nie pojawiają. Jeśli choroba wystąpi później, owoce mogą nie dojrzewać prawidłowo, czego potwierdzeniem się żółte i zielone plamy na ich powierzchni.

    Zobacz też:
    Bluszcz pospolity, hedera helix - choroby i zwalczanie szkodników tego popularnego pnącza

    Mozaika ogórka na paprykę przenosi się z chwastów, ale również za pośrednictwem owadów i szkodników, np. mszyc. Najlepiej jest po prostu hodować odmiany, które są całkowicie odporne na tę chorobę. Ważne jest też, aby uprawa papryki była prowadzona w pewnym oddaleniu od pomidorów, ogórków, tytoniu i czarnego bzu, z których choroba się zwykle przenosi.

    Zgnilizna twardzikowa papryki

    Z niektórymi chorobami papryki trudno jest walczyć, bo przenoszące je patogeny są w stanie bytować w podłożu nawet kilka lat. W przypadku zgnilizny twardzikowej papryki schorzenie rozwija się głównie w uprawach prowadzonych w tunelach. Grzyb ten jest w stanie nie tylko zimować w glebie, ale i bytować w niej w uśpieniu przez kilka lat. Atakuje starsze uprawy. Najpierw dochodzi do więdnięcia liści. Następnie zasychają owoce papryki. Potem przy ziemi pojawia się biały nalot o watowatej strukturze, czyli zarodniki grzyba.

    Zgnilizna jest trudna w zwalczeniu

    Aby nie dopuszczać do dalszego rozwoju choroby, stosuje się przede wszystkim fungicydy w formie oprysku. Porażone elementy i okazy należy po prostu usuwać. Gleba i namioty powinny być regularnie – przynajmniej raz na dwa lata – odkażane termicznie. Nie poleca się siania i sadzenia papryki w miejscach, w których wcześniej rosły gatunki podatne na ten rodzaj chorób.

    Szara pleśń papryki

    To jedna z najczęściej występujących chorób grzybowych papryki. Sprzyjają jej:

    • wysoka wilgotność powietrza;
    • niedostateczne wietrzenie tuneli;
    • zbyt mała rozstawa w uprawie;
    • niskie temperatury powietrza.

    Schorzenie może porażać wszystkie części nadziemne papryki. Na początku objawem są charakterystyczne, wodniste plamy w kolorze szarym i lekko zielonym. Następnie przeradzają się one w biały, typowy dla grzybów nalot, aby potem zszarzeć, co jednoznacznie wskazuje na pleśń.

    Zwalczanie szarej pleśni

    W przypadku tej choroby kluczowe jest odkażanie podłoża, ale również usuwanie liści na dole rośliny oraz wietrzenie, jeśli mowa o uprawie pod folią. Zapobieganie to w skrócie eliminowanie czynników, które prowadzą do rozwoju choroby papryki. Można stosować również oprysk roztworem środków ochrony roślin.

    Zobacz też:
    Bratki - wszystko co musisz wiedzieć o uprawie i pielęgnacji tych niezwykłych kwiatów

    Fytoftoroza

    Fytoftoroza to grzybowa choroba papryki, która atakuje rośliny na wszystkich etapach wzrostu. W przypadku siewek powoduje zgorzel. W dorosłych okazach pojawiają się wodniste plamy na liściach. Ostatecznie dochodzi do zasychania liści i owoców, a następnie – zamierania rośliny.

    Objawy chorobowe najszybciej rozwijają się w przypadku papryki uprawianej pod osłonami. Chorobie sprzyjają:

    • wysoka wilgotność podłoża i powietrza;
    • stosowanie dużych dawek azotu w formie amonowej;
    • niedostateczne wietrzenie w upały.

    Jako że schorzenie trudno jest zwalczyć i zwykle jego pojawienie wiąże się z utratą części plonów, warto mu po prostu zapobiegać. W tym celu stosuje się m.in. płodozmian, a także odkażanie podłoża.

    Choroby papryki mogą znacząco wpłynąć na uzyskiwane plony. Wiele z nich trudno jest zwalczyć, dlatego warto im zapobiegać, stosując odpowiednią agrotechnikę. Zachowanie higieny w miejscu uprawy, a także dbanie o odpowiedni dostęp powietrza do uprawy pod folią sprawią, że uprawiana przez ciebie papryka słodka ma szanse obficie i zdrowo plonować.

    Powiązane artykuły:

    • Najczęstsze choroby borówki amerykańskiej – objawy i zwalczanie w uprawie
    • Choroba jałowca – jak ją rozpoznać i zwalczać? Poznaj choroby takie jak rdza gruszy i jałowca
    • Uprawa papryki – szklarnia, a może donica na parapecie? Jaki sposób uprawy jest najlepszy dla tego warzywa?
    • Uprawa papryki w szklarni – jak przygotować podłoże i jak zająć się tym wyjątkowym warzywem?
    • Odkażanie gleby wodą utlenioną – jak to zrobić skutecznie?

    Archiwum: marzec 2024
    Karol Jankowski
    Karol Jankowski

    Rolnictwem zajmuje się od najmłodszych lat. Razem z ojcem prowadzi duże gospodarstwo w okolicach Poznania. Miłośnik nowinek technologicznych, jako pierwszy w gminie zakładał ekologiczne uprawy. W wolnych chwilach lubi dzielić się z czytelnikami swoją wiedzą i doświadczeniem.

    Zobacz także

    Choroby grzybowe roślin doniczkowych – objawy, leczenie i profilaktyka

    Choroby karpia hodowlanego: jak im zapobiegać i leczyć?

    Brunatna plamistość liści pomidorów – objawy, leczenie i zapobieganie

    Choroby winogron – jak rozpoznać i zwalczać zagrażające winoroślom patogeny

    Choroba jałowca – jak ją rozpoznać i zwalczać? Poznaj choroby takie jak rdza gruszy i jałowca

    Choroby clematisów: jak dbać o zdrowie powojników

    Choroby fasoli szparagowej. Szkodniki fasoli i choroby, czyli bakterioza obwódkowa i nie tylko

    Choroby fasoli szparagowej zagrażające uprawie – Poznaj antraknozę oraz inne choroby i szkodniki fasoli szparagowej. Naucz się je zwalczać

    Choroby buraków ćwikłowych – jak zwalczać chwościk buraka, brunatną plamistość liści i inne choroby i szkodniki zagrażające uprawom?

    Leave A Reply Cancel Reply

    Kontakt

    Redakcja

    Regulamin

    Polityka prywatności

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.