Ogórki należą do najczęściej uprawianych roślin w przydomowych ogrodach oraz w ogródkach działkowych. Uprawa narażona jest na choroby ogórków, a szybka diagnoza ułatwia ich zwalczanie. Jak sobie z nimi radzić i czym charakteryzują się wybrane schorzenia? Sprawdź.
Z tego tekstu dowiesz się, jakie są najczęstsze choroby ogórków oraz czym się charakteryzują. Dzięki temu w porę je rozpoznasz i zapobiegniesz stratom w uprawie. Odpowiednia profilaktyka i stosowanie preparatów ochronnych oraz wspierających wzrost roślin to podstawa. Choroby roślin uprawnych z dużą łatwością przenoszą się na inne sadzonki, co może powodować zagrożenie dla plonów całej uprawy. Sprawdź, z jakimi chorobami spotkasz się najczęściej w przypadku ogórków.
Choroby ogórków gruntowych – mączniak prawdziwy najczęstszą z nich
W gronie najpopularniejszych chorób występuje mączniak prawdziwy ogórka. Za powstawanie tego schorzenia odpowiadają grzyby. Po zainfekowaniu rośliny na jej liściach pojawiają się jasne, białe plamy niewielkich rozmiarów. Pierwsze objawy choroby można zaobserwować po dwóch stronach liści, a z czasem małe plamy się rozrastają i pokrywają ich całą powierzchnię. Konsekwencją tego jest mączysty nalot. Prowadzi to do żółknięcia liści, ich obumierania oraz opadania.
Rozwój mączniaka prawdziwego
Rozwojowi choroby sprzyja wysoka wilgotność powietrza oraz zraszanie roślin wodą podczas podlewania. Ponadto czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania jest niewłaściwa dezynfekcja narzędzi ogrodniczych, które mogą przenosić szkodliwy patogen. Sposobem poradzenia sobie z tą zarazą uprawy ogórków jest stosowanie zmianowania, a także preparatów dostępnych w renomowanych sklepach ogrodniczych. Skuteczny środek możesz przygotować również we własnym zakresie. Wówczas skorzystaj z takich roślin jak: cebula, czosnek, skrzyp, krwawnik lub wrotycz. Domowy preparat będzie miał działanie grzybobójcze.
Choroby bakteryjne – bakteryjna kanciasta plamistość ogórka
Choroby ogórków dzielą się na bakteryjne i wirusowe. Wśród tych pierwszych pojawia się niebezpieczna bakteryjna plamistość ogórka. Jednakowo narażone na zarodniki bakterii są młode siewki, jak i dorosłe rośliny. W przebiegu zarażenia widoczne są jasnozielone plamy na liściach ogórków, które stopniowo przechodzą na pozostałe części roślin. Jeżeli zjawisku towarzyszy suche powietrze, np. w szklarni, to zaobserwujesz także śluzowaty nalot. Bakterie mogą bytować na resztkach roślin, dlatego bardzo ważne jest regularne sprzątanie podłoża pod ogórkami oraz wybieranie tylko wysokiej jakości nasion. Dodatkowym wsparciem w walce z tą chorobą jest zmianowanie, a także stosowanie środków chemicznych. Jeżeli na roślinie zauważysz kanciaste plamy, to powinno to wzbudzić twój niepokój i wymusić szybką reakcję.
Mozaika ogórka
Rośliny narażone są także na działanie wirusa mozaiki ogórka. Choroba ogórków w pierwszej kolejności atakuje młode liście roślin, gdzie na początku pojawiają się plamki, a następnie dochodzi do ich porażenia i zamierania. Z czasem zarażenie wirusowe przenosi się na owoce, na których pojawiają się charakterystyczne guzy. Wirusowy charakter schorzenia sprawia, że można je stosunkowo łatwo przenosić w ramach ogórków uprawianych na małej przestrzeni. Kluczem do zapobiegania chorobie jest odpowiednie czyszczenie narzędzi ogrodniczych, a także stosowanie preparatów chemicznych. Za roznoszenie i rozwój zarazy odpowiadają też mszyce. Jeżeli zaobserwujesz te owady na swoich roślinach, to warto jak najszybciej się ich pozbyć. Ważne jest zmianowanie oraz właściwa pielęgnacja. Możesz zminimalizować ryzyko występowania tej choroby poprzez kupowanie mocnych i odpornych odmian ogórków.
Mączniak rzekomy
Wśród chorób ogórków można wyróżnić też chorobę grzybową o nazwie mączniak rzekomy dyniowatych. W jej przebiegu zaobserwujesz plamy na liściach, które z czasem będą się rozrastać. Zainfekowana roślina zaczyna zasychać, a na spodniej stronie liści pojawiają się ciemne plamy. W ten sposób objawia się grzybnia, która bytuje na różnych częściach roślin. Zwalczanie schorzenia jest bardzo podobne, jak w przypadku mączniaka prawdziwego. Podstawą jest regularna dezynfekcja sprzętu ogrodowego, a także zwiększanie ochrony roślin poprzez preparaty grzybobójcze. Możesz postawić na domowy i ekologiczny sposób lub wykonać profesjonalny oprysk.
Parch dyniowatych
Do chorób grzybowych ogórków atakujących uprawy szklarniowe należy także parch dyniowatych. Za jej powstawanie odpowiada grzyb Cladosporium cucumerinum. Objawy ewentualnego zakażenia zaobserwujesz w okresie kwitnienia roślin. Wówczas pojawiają się: wodnisty wyciek oraz szaro-zielone plamy, które z czasem zaczynają brązowieć. W przebiegu choroby owoce zaczynają gnić i nie nadają się do spożycia. Ponadto może dojść do sytuacji, że zainfekowane ogórki nie wydadzą żadnych owoców, ponieważ ich zawiązki obumrą. Parch z czasem obejmuje całe rośliny i należy do groźnych chorób.
Alternarioza ogórka
Do groźnych, choć nieco rzadziej spotykanych, zagrożeń dla upraw należy alternarioza ogórka. Początkowo jej objawami jest plamistość liści, ponieważ na ich wewnętrznej stronie pojawiają się jasne plamy o okrągłym kształcie. Charakterystyczne jest także ich rozjaśnienie w centralnej części. Za występowanie schorzenia odpowiadają grzyby, a pierwsze objawy przechodzą następnie w brązowe plamy. Zaraza wymieniana jest w gronie groźnych i trudnych w zwalczaniu chorób i szkodników ogórkowych. Wszystko dlatego, że grzyb może przezimować w nieodpowiednio sprzątniętych resztkach roślin i zaatakować na początku kolejnego sezonu.
Zwalczanie alternariozy ogórka
Sprawcy choroby mogą być roznoszeni przez wiatr, co sprzyja szybkiemu rozprzestrzenianiu się zakażenia. Największe szanse na jego rozwój występują w suchych i ciepłych tygodniach, gdzie co jakiś czas następują intensywne opady deszczu. W związku z tym idealną porą dla alternariozy jest polskie lato. Gdy zaobserwujesz tę chorobę ogórków, to warto postawić na jej chemiczne zwalczanie. W tym celu doskonale sprawdzają się fungicydy, które ochronią większość odmian ogórka także przed innymi zagrożeniami. Dodatkowo należy powstrzymać się przed częstym deszczowaniem siewek.
Uprawa ogórków – o co zadbać?
Choć występowanie chorób ogórków jest dość powszechne, to jednak odpowiednie przygotowanie i postępowanie hodowcy minimalizuje ich ryzyko. Przede wszystkim powinieneś nauczyć się odpowiedniej diagnozy poszczególnych zaraz. Trafna ocena zagrożenia sprawi, że przygotujesz skuteczne środki walki z nim. W uprawie ogórków z powodzeniem możesz skorzystać z ogólnodostępnych preparatów chemicznych oraz z przygotowanych we własnym zakresie środków ekologicznych.
Choroby ogórków są proste w zwalczaniu, jednak liczy się szybki czas reakcji ogrodnika. Jeżeli zauważysz pierwsze niepokojące objawy, w tym m.in. białe plamy na liściach ogórków, żółte plamy, czy też inne symptomy, to nie czekaj z leczeniem zbyt długo. Im szybciej podasz środki: grzybobójcze, wirusobójcze lub bakteriobójcze, tym mniejsze prawdopodobieństwo utraty plonów. Ogórki to rośliny niewymagające, jednak mogą przysporzyć ci zmartwień. Dezynfekuj narzędzia ogrodowe, stosuj opryski i środki ekologiczne, a także nie narażaj roślin na dużą wilgotność. Dzięki temu zadbasz o ich prawidłowy wzrost i swój spokój, a choroby i szkodniki nie będą ci straszne.
Powiązane artykuły:
- Jakie są najczęstsze choroby jabłoni? Sprawdź, jakie szkodniki mogą zaatakować twoją jabłoń i jak je zwalczać
- Jak rozpoznać i skutecznie zwalczać choroby wiśni? Co oprócz zgnilizny i moniliozy może zaatakować twoje drzewa owocowe?
- Jakie choroby porzeczek zagrażają twojej uprawie? Poznaj najczęstsze szkodniki porzeczki czarnej i czerwonej oraz sposoby ich zwalczania
- Choroby bobu, które atakują uprawy – bób jest narażona na ataki chorób i szkodników. Sprawdź czyhające zagrożenia
- Choroby jęczmienia ozimego – plamistość siatkowa jęczmienia, pasiastość i inne choroby grzybowe. Dowiedz się, jak je zwalczać i chronić zboże