Arbuz, inaczej kawon to roślina wydająca spore owoce o słodkim miąższu, która doskonale gasi pragnienie. Mimo że gatunek ten kojarzy się z ciepłym klimatem, można go z powodzeniem hodować w Polsce. Sprawdź, jakie wymagania ma arbuz i czy jego uprawa jest trudna.
Do popularnych warzyw z rodziny dyniowatych należy jednoroczny arbuz. Są to niskie, płożące rośliny o płytkich korzeniach i długim okresie wegetacji. Liście arbuza pokryte są ostrymi włoskami. Kawony należą do ulubionych letnich owoców bogatych w potas. W artykule znajdziesz informacje i wskazówki mówiące o tym, jak dbać o tę roślinę i kiedy siać, aby w naszym klimacie mogła kwitnąć i owocować.
Uprawa arbuza w gruncie, tunelu foliowym lub w doniczce
Arbuz zwyczajny lubi ciepło, podobnie jak jego kuzyn melon. Optymalna temperatura powietrza w uprawie to 21 stopni Celsjusza. Aby mu zapewnić takie warunki klimatyczne, można stosować osłony. Podłoże warto przykryć ściółką lub zastosować agrowłókninę lub folię.
Odpowiednie podłoże to żyzna ziemia o odczynie lekko kwaśnym (pH 5,5 do 6,0), bogata w próchnicę i składniki pokarmowe. W tunelu foliowym roślina ma zapewnione kontrolowane warunki: ciepłe powietrze oraz glebę bogatą w składniki pokarmowe.
Jakie są popularne choroby arbuza? Na liściach szukaj oznak mączniaka prawdziwego lub rzekomego. Jak odróżnić je od siebie? W przypadku mączniaka prawdziwego na górnej części liści pojawia się biały nalot. Z kolei, gdy twoje rośliny zaatakowane są przez mączniaka rzekomego, nalot występuje na spodzie blaszki liściowej.
Jak podlewać i nawozić arbuzy?
Arbuz lubi regularne nawadnianie. Wtedy wytwarza duże i soczyste owoce. Lubi być też zasilany obornikiem końskim lub kompostem. W uprawie doniczkowej arbuzy wymagają regularnego nawożenia. Najlepiej tolerują nawozy naturalne.
Rozsada z nasion, produkcja sadzonek arbuza i sadzenie – jak uprawiać arbuza?
W przypadku kawonów należy dążyć do uprawy wyłącznie z rozsady. Warto ją szykować w tunelu foliowym lub w inspekcie. Jeśli nie masz takich możliwości, spróbuj przykryć doniczkę czarną folią lub włókniną. Zagrzeje podłoże i ograniczy rozwój chwastów.
Produkcja rozsady z nasion
Wybór nasion to pierwszy ważny etap w produkcji sadzonek. Możesz spróbować pozyskać je z egzemplarza kupionego w sklepie. Pestki należy wysuszyć i przechować w przewiewnym miejscu, np. w torebce papierowej. Lepszym pomysłem jest wybranie nasion w sklepie ogrodniczym. Znajdziesz tam odmiany odpowiednie do uprawy w Polsce. Są to arbuzy wczesne o miąższu w kolorze czerwonym lub żółtym.: Janosik i Złoto Wolicy. Wytwarzają one owoce ważące około 4 kg.
Metoda wysiewu arbuzów
Arbuzy należy wysiać pojedynczo do niewielkiego dołka w szklarni lub tunelu. Termin siewu trwa od końca lutego do końca kwietnia. Można też siać do małych pojemników pod koniec lutego i w marcu. Moczenie nasion przyspieszy kiełkowanie.
W optymalnych warunkach arbuz szybko kiełkuje, zwykle po tygodniu. Nasiona wysiewać należy 5 tygodni przed wysadzeniem do gruntu. Zanim zaczniesz je przesadzać, zahartuj młode rośliny arbuza. Zacznij od obniżenia temperatury, następnie spróbuj ograniczyć podlewanie. Rozsadę wysadzaj pod koniec maja lub na początku czerwca. Pamiętaj, aby nie uszkodzić delikatnych korzeni.
Uprawa w doniczce
Kawony najczęściej sadzi się do gruntu lub pod tunelem foliowym, ale równie dobrze możesz wybrać sporych rozmiarów doniczkę. Co prawda roślina ta ma dość rozległy system korzeniowy i nie lubi mieć ograniczonego miejsca, lecz często udaje się w uprawie pojemnikowej.
Kawony w gruncie i pod folią
Z uwagi na to, że arbuz ma płożący pokrój, wytwarza długie pędy i duże owoce, należy zachować odpowiednie odstępy pomiędzy poszczególnymi roślinami. Zaleca się sadzenie w rozstawie 80 x 100 cm. Dzięki temu pozostanie wystarczająco dużo miejsca. Zbyt gęsto sadzone kawony mogą być dotknięte chorobami grzybowymi.
Hodowla arbuza w ogrodzie – czy należy go przycinać?
Arbuzy wytwarzają długie pędy oraz wąsy czepne. Ani jednych, ani drugich nie należy przycinać. Należy też uważać, aby nie uszkodzić korzeni rośliny. Arbuz chętnie czepia się podpór dla łodyg, lecz bez nich też radzi sobie dobrze i ma pokrój płożący.
Owoc arbuza – jak sprawdzić, czy arbuz jest dojrzały?
Wybranie odpowiedniego momentu do zbioru nastręcza wielu trudności początkującym ogrodnikom. Termin zbioru arbuzów przypada na drugą połowę sierpnia i wrzesień. Aby przekonać się, czy owoc jest już gotowy do ścięcia, ściśnij go w dłoniach. Dźwięk przypominający chrzęst oznacza, że trzymasz dojrzałego arbuza. Można także zastosować metodę znaną ze sklepów spożywczych i spróbować postukać w skórkę owocu. Jeśli wydobędzie się z niego pusty dźwięk, arbuz jest gotowy do zerwania.
W nadchodzącym sezonie spróbuj wyhodować we własnym ogródku te smaczne i egzotyczne owoce. Uprawa kawonów nie jest trudna i nawet początkująca osoba poradzi sobie z tym zadaniem. Podejmij wyzwanie i wybierz polskie odmiany. Przekonaj się, że arbuzy w klimacie środkowoeuropejskim nie ustępują niczym od tych, które sprowadzane są z ciepłych krajów i pojawiają się w sklepach.
Powiązane artykuły:
- Arbuz – właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
- Arbuz w szklarni – informacje o roślinie i uprawie
- Hodowla arbuzów – jak uprawiać smaczne owoce
- Uprawa ogórków gruntowych – podpowiadamy zasady dotyczące uprawy ogórków na sznurkach
- Amatorska uprawa warzyw – jak uprawiać warzywa na działce i w ogródku warzywnym? Prowadzenie uprawy w szklarni i w skrzyniach