W dzisiejszych czasach wielu rolników intensywnie sieje nasiona w sezonie i zbiera plony. Uprawa zbożowa często wymaga odpowiedniego gatunku gleby. Uratuj zniszczoną ziemię i posadź łubin żółty. Sprawdź, jak to zrobić!
Uprawa łubinu w dowolnej formie ma wiele zalet. Kiedy zdecydujesz się na łubin żółty na pewno doprowadzisz do poprawy jakości ziemi klasy IVB. Taka odmiana łubinu idealnie nadaje się na ziemię w kompleksie dobrym żytnim, słabym żytnim oraz bardzo słabym. Gatunek łubinu żółtego nie lubi gleby zasadowej, wapnowanej, a właściwy poziom pH wynosi około 5-6. Pamiętaj, że łubin żółty tak jak wiele innych roślin jest podatny na choroby oraz zmienne warunki atmosferyczne.
Łubin żółty – charakterystyka rośliny
Według najnowszych danych z branży jako rolnik masz dostęp aż do 8 odmian łubinu żółtego takich, jak:
- Baryt;
- Bursztyn;
- Dukat;
- Lord;
- Parys;
- Perkoz;
- Taper.
Chcesz wiedzieć, jakie różnice są pomiędzy nasionami łubinu żółtego? To przede wszystkim kwestie związane z wielkością plonowania. Niektóre odmiany kończą wydawać plony samoczynnie, a niektóre rosną cały czas aż do zaorania pola uprawnego. Pamiętaj, że samokończące uprawy nadają się wyłącznie do produkcji nasion, natomiast te drugie także na zielonkę. Odnośnie cech charakterystycznych warto dodać, że niektóre typy łubinu żółtego nie są odporne na zmienne temperatury, co w skrajnych przypadkach może doprowadzić do całkowitego unicestwienia plonów.
Łubin żółty – prowadzenie uprawy i wymagane warunki glebowe
Łubin żółty niemalże w każdej odmianie nie powinien znaleźć się w rejonach północno-wschodnich oraz górskich. Ta roślina ma niewielkie wymagania i możesz posiać ją nawet na lekkich glebach. Masz pola uprawne próchnicze, podmokłe i zalewne? W takim razie lepiej odpuść wysiew nasion łubinu żółtego. W takim przypadku roślina prawdopodobnie nie wyda zadowalających plonów. Łubin żółty dość dobrze znosi krótkotrwałe spadki temperatur nawet do -8 stopni Celsjusza. Proces kiełkowania rozpoczyna się już od 4 stopni Celsjusza. Roślina ma stosunkowo niewielkie wymagania wodne, a to wszystko za sprawą długiego systemu korzeniowego. Okres wegetacji to czas, kiedy łubin żółty pobiera ogromne ilości wody z ziemi. W razie niedoborów może dojść do opadania zawiązków kwiatów oraz owoców. Nigdy nie stosuj łubinu żółtego po roślinach okopowych i rzepaku. Nie zaleca się także jego wysiewu po innych gatunkach łubinu. Roślina przyjmie się najlepiej na glebie, gdzie wcześniej były posadzone zboża.
Kiedy uprawiać łubin żółty?
Planujesz uprawę łubinu żółtego? Zadbaj nie tylko o dobry nawóz oraz preparaty ochronne dla roślin np. opryski. Ważny jest też termin wysiewu. Zanim zasiejesz nasiona, koniecznie wykonaj podorywkę, bronowanie oraz orkę przedzimową. Wiosną najlepiej użyj w tym celu agregatów uprawowych. Przed wysiewem pozbądź się z pola uprawnego wszelkie chwasty. Optymalny termin, w jakim posadzisz łubin żółty to druga dekada marca aż do kwietna. Wysiej nasiona odpowiednio wcześnie, gdyż każde opóźnienia powodują zmniejszenie finalnych plonów nawet o kilkadziesiąt procent. Na hektar pola uprawnego przeznacz około 200 kilogramów nasion. Dzięki temu zyskasz pewność, że roślina wyda obfite plony w okresie wegetacji.
Nawożenie i ochrona łubinu żółtego – jak zrobić to dobrze?
Zapobieganie chorobom łubinu żółtego jest stosunkowo proste. Wystarczy, że przed wysiewem pozbędziesz się z pola uprawnego wszelkich zanieczyszczeń oraz chwastów. Stosuj też naturalne nawozy oraz opryski zabezpieczające np. przed szkodnikami. Nawozy mineralne stosuj wyłącznie pod orkę zimową zgodnie z zaleceniami wynikającymi z map zasobności gleb na danym terenie.
Z powodzeniem możesz też stosować nawozy fosforowe. W tym przypadku najlepszym czasem na ich użycie będzie okres jesienny. Jeśli gleba na polu uprawnym jest mocno zakwaszona specjaliści zalecają użycie nawozu już wczesną wiosną. Średnia dawka nawozu fosforowego na hektar to około 60 kg preparatu. Pamiętaj, że łubin żółty ma spore wymagania odnośnie zapotrzebowania na żelazo, kobalt, miedź oraz bor. Kiedy ziemia nie spełnia podstawowych wymagań glebowych, koniecznie zastosuj składniki w formie dokarmiania dolistnego, by zapewnić prawidłowy wzrost łubinu żółtego w okresie wegetacji.
Choroby łubinu żółtego – na co trzeba uważać?
Najgroźniejsze dla łubinu żółtego na polach uprawnych są wirusy. Te, które porażają rośliny i powodują ich obumieranie to głównie wirus mozaiki ogórka oraz fasoli. Choroby, na jakie są narażone plantacje łubinu żółtego to także fuzaryjne więdniecie łubinu oraz szara plamistość liści. Możesz walczyć z takimi schorzeniami poprzez stosowanie zaprawy do nasion oraz fungicydów w formie oprysków.
Zastanawiasz się, czy warto wysiać nasiona łubinu żółtego na glebie po zbożach? Zdecydowanie tak! Jeśli odpowiednio przygotujesz podłoże do wysiewu, prawdopodobnie osiągniesz niesamowicie duże plony. Ten nazwoź zielony kwitnie stosunkowo szybko i świetnie nadaje się jako międzyplon. Znasz już termin siewu, popularne choroby oraz metody przygotowywania gleby pod łubin żółty. Wystarczy, że zaopatrzysz się w odpowiednią ilość nasion, zrealizujesz wysiew i poczekasz na pierwsze plony z plantacji łubinu żółtego. Ta roślina najlepiej sprawdza się jako nawóz i skutecznie poprawia strukturę podłoża. Gleba, na której znajduje się łubin jest odpowiednio napowietrzona i o wiele łatwiej przyswaja wodę nawet na jej głębokich warstwach.
Powiązane artykuły:
- Łubin wąskolistny – jak uprawia się tę roślinę na nasiona?
- Sianie łubinu poznaniakiem – porady dla rolników
- Łubin wąskolistny – optymalny termin siewu i normy wysiewu na hektar
- Kiedy siać łubin żółty na nawóz zielony i poplon ozimy
- Łubin (Lupinus) – uprawa sadzonek w ogrodzie i na działce. Charakterystyka i wymagania rośliny