Z czym kojarzone są żniwa? Otóż najczęściej to słowo łączone jest z różnymi rodzajami zbóż. Jest to okres wytężonej pracy, której efektem jest plon z sianych i skrupulatnie uprawianych roślin.
Doświadczony rolnik z reguły dobrze wie kiedy żniwa powinny się zacząć. Sporo tutaj zależy od aury pogodowej, ale to nie jest jedyny czynnik wpływający na okres zebrania plonów.
Bezpieczne żniwa – czym są i jak się do nich przygotować?
Rozpoczęcie zbiorów musi zostać dokładnie przemyślane. Kluczem do efektywnego zebrania dojrzałych produktów rolnych jest ocena fazy wzrostu rośliny. Nie można zdecydować się na podejmowanie pochopnych kroków. Zbyt wczesny zbiór sprawi, że zapełnisz magazyny niedojrzałymi płodami rolnymi a zbieranie zbyt późne może sprawić, że tych plonów będzie z kolei znacznie mniej i będą narażone na ataki grzybów. Przed zaczęciem prac warto zainteresować się z takimi kwestiami jak:
- skala BBCH;
- przegląd maszyn rolniczych;
- sprawdzenie wilgotności gruntu i nasion.
Skala BBCH
Najlepszym pomysłem w dobieraniu odpowiedniego terminu żniw jest posługiwanie się skalą BBCH. Jest to skala stosowana w Unii Europejskiej i pozwala ona na właściwe określanie fitofenologicznych faz rozwoju roślin uprawnych. Jest to skala dziesiętna i rozpoczyna się od wartości 00. Oznacza ona stopień rozwoju na etapie suchego ziarniaka. W przypadku większości uprawianych zbóż czy innych roślin jedno lub dwuliściennych powinno się rozpoczynać żniwa, gdy okres wegetacyjny oscyluje w okolicach wartości 89 w skali BBCH.
Przegląd maszyn rolniczych
Nie da się ukryć, że okres zbioru płodów rolnych często kojarzony jest z używaniem kombajnów. W związku z tym warta uwagi jest kwestia dotycząca sprawności maszyn. Koniecznie musisz sprawdzić jakość noży w kombajnie. Dodatkowo trzeba pamiętać o sprawdzeniu poziomu oleju oraz o nasmarowaniu ruchomych części twoich maszyn rolniczych. Jeśli planujesz zbiory również po zmierzchu to koniecznie dokonaj przeglądu oświetlenia. Dobrym rozwiązaniem mogą być 2 dodatkowe halogeny LED, które możesz awaryjnie zamontować na magnesach.
Sprawdzenie gruntu
Zanim wjedziesz kombajnem w pole w celu skoszenia kłosów jęczmienia, żyta czy pszenicy musisz sprawdzić stan podłoża. Do tego celu dobrze sprawdzi się wilgotnościomierz. Z jego pomocą możesz wykonać miarodajne pomiary, których wyniki dadzą Ci jasny sygnał, że można zaczynać prace. Istnieją też ciekawe wersje wilgotnościomierzy do ziaren. Niektóre modele pozwalają na sprawdzanie różnych gatunków roślin.
Czas zbioru rzepaku
Musisz wiedzieć, że rzepak najczęściej zbierany jest wcześniej niż zboża. Posługując się wspomnianą już wcześniej skalą BBCH trzeba zaznaczyć, że zbiór rzepaku przypada na wartości od 86 do 89. Tutaj wspomnieć należy, że:
- Przy wartości 86 dojrzałych jest najczęściej około 60% wszystkich łuszczyn i nasion;
- W fazie BBCH 89 można już mówić o dojrzałości na poziomie 80%;
- Faza dojrzałości przekraczająca 90% dojrzałości nasion jest już ostatnim momentem na rozpoczęcie zbiorów.
Dlaczego warto zbierać wcześniej?
Gdy nasiona zbyt długo pozostają na wiechach to znacznie rośnie ryzyko występowania chorób. Niektóre nasiona mogą też pękać i opadać co wpłynie na mniejszy zbiór w przeliczeniu na t/ha. Koszty za żniwa i używany sprzęt i tak poniesiemy a efekt może być mniejszy od zamierzonego. Zbyt długie zwlekanie ze zbieraniem nasion wpływa też na większe zainteresowanie szkodników.
Kiedy należy rozpocząć zbiory pszenicy?
Pszenica jest szeroko wykorzystywana do produkcji artykułów spożywczych. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio wstrzelić się w warunki sprzyjające zbiorom. Tutaj podobnie jak przy innych gatunków trzeba zwrócić uwagę na skalę BBCH. Zbiory omawianego gatunku należy zacząć gdy poziom BBCH osiągnie wysoki poziom, czyli 89. Źdźbło nie powinno zawierać więcej niż 17% wody. Pamiętaj, że opóźnienie zbioru może doprowadzić do porastania nasion w kłosach. Po zbiorach trzeba też skupić się na właściwym przechowywaniu nasion.
Powiązane artykuły:
- Żniwa w Polsce 2024 – jakie są plony w tym roku? Czy susza wpływa na ich wielkość?
- Sianie łubinu poznaniakiem – porady dla rolników
- Kiedy siać żyto ozime aby plon był obfity
- Łubin wąskolistny – optymalny termin siewu i normy wysiewu na hektar
- Popularne rasy królików dużych, średnich i miniaturek. Poznaj tajniki hodowli najpopularniejszych ras królików hodowlanych i królików miniaturek!