Jesteś rolnikiem i masz pokaźne pola uprawne? A może dopiero zaczynasz swoją przygodę z rolnictwem? Koniecznie sprawdź, kiedy siać owies, aby ten rósł tak, jak należy! Poniżej znajdziesz krótki poradnik na temat uprawy owsa.
Siew oraz późniejsza uprawa owsa to nie tak prosta sprawa, jak mogłoby się wydawać. Wielu początkujących rolników nie wie, jaki jest optymalny termin siewu, a to przecież najważniejsza sprawa! Wszystkie rośliny uprawne mają określone wymogi odnośnie terminu siewu, a także metod pielęgnacji. Dopiero kiedy dowiesz się, jak uprawiać owies ozimy oraz kiedy nawozić wschodzące źdźbła będziesz w stanie ostatecznie zebrać zadowalające plony. Według specjalistów termin, kiedy siać owies jest uzależniony od kilku czynników.
Kiedy siać owies? Dlaczego termin wysiewu jest tak ważny?
Siew owsa najczęściej realizowany jest przez rolników tak wcześnie, jak tylko jest to możliwe. To głównie ze względu na to, aby ziarna miały możliwość szybkiego wzrostu wtedy, kiedy warunki zewnętrzne są najlepsze. Chcesz wiedzieć, kiedy siać owies? Zrób to najlepiej w połowie marca – o ile pogoda na to pozwala. Tak wczesny siew owsa sprawi jest możliwy dzięki temu, iż ta roślina najlepiej kiełkuje wtedy, kiedy dni są jeszcze stosunkowo krótkie. Zanim rozpoczniesz wiosenny siew owsa pamiętaj, aby zadbać o odpowiednie warunki atmosferyczne. Na zewnątrz nie powinno być zbyt zimno, choć owies kiełkuje już przy temperaturze 3 stopni Celsjusza. Im dłużej zwlekasz z wysiewem owsa do dnia długiego, tym mniejsze będą ostatecznie twoje plony. Pamiętaj o tej jednej podstawowej zasadzie, a wtedy siew będzie optymalny.
Zastanawiasz się, jakie pozytywne aspekty niesie ze sobą wczesne realizowanie siewu owsa? Oprócz podstawowego aspektu, czyli zwiększenia ilości plonów oraz poprawy jakości ziaren jest też kilka innych czynników. Gleba po zimie jest mocno nawodniona, a także pozbawiona szkodników. Dzięki temu owies rozwija się znacznie szybciej i pobiera składniki pokarmowe z gleby bez żadnego problemu. Siejąc owies znacznie wcześniej sprawisz też, że roślina będzie bardziej odporna na choroby i ataki szkodników.
Jak siać owies? Krok po kroku
Zanim przystąpisz do siewu owsa, koniecznie zadbaj o to, aby gleba miała prawidłowy odczyn pH. Warto też wcześniej wykonać analizę składu gleby. W ten sposób określisz jakich dodatkowych witamin i składników pokarmowych musisz dostarczyć na pole uprawne w formie nawozów i oprysków. Proces siewu owsa dzieli się na kilka etapów:
- analiza składu gleby;
- oczyszczanie ziemi;
- bronowanie;
- siew owsa;
- dostarczenie nawozów potrzebnych do wzrostu rośliny;
- zbiory po osiągnięciu odpowiedniej wysokości.
Musisz wiedzieć, że owies jest odporny na niekorzystne czynniki zewnętrzne, ale tak samo, jak inne rodzaje zboża jest mocno narażony np. na porażenie słońcem. Niejako sprzymierzeńcem i jednocześnie zagrożeniem dla plonów jest wilgoć. Brak wody w glebie powoduje usychanie rośliny, co w następstwie skutkuje zatrzymaniem jej wzrostu. Nadmierny poziom wilgoci w ziemi może doprowadzić do rozpoczęcia się procesu gnilnego, a to może całkowicie zniszczyć twoją uprawę owsa.
Wiesz już, kiedy siać owies, ale czy zdajesz sobie sprawę z tego, jak gęsto należy wysiać owies, a dokładnie jego ziarna? Gęstość siewu zależy głównie od odmiany owsa oraz warunków zewnętrznych. Im gorsza jest gleba na twoich polach uprawnych, tym gęściej zasiej owies. W ten sposób będziesz mieć pewność, że plony będą dostatecznie obfite po wzroście rośliny. Nadmierne rozkrzewienie również nie jest pożądanym skutkiem. Owies jest rośliną, która nie wymaga specjalnego traktowania, ale zadbaj o to, aby miała optymalne warunki do wzrostu. Kiedy przesadzisz z gęstością siewu nasiona owsa mogą źle się wykształcić i popsuć jakość oczekiwanych plonów na koniec sezonu.
Ile owsa na hektar należy posiać i kiedy siać owies w konkretnym typie?
To kiedy siać owies powinno być przede wszystkim uwarunkowany głównie warunkami panującymi na zewnątrz. Jeśli temperatury pozwalają na bezpieczny wysiew ziaren we wczesnym terminie np. początkiem marca – zrób to bez wahania. Gęstość siewu owsa to jeden z istotniejszych parametrów podczas uprawy tej rośliny. Wiele zależy tu od gatunku wybranego zboża. Normy ilościowe dotyczące zdolności kiełkowania oraz MTZ (masą 1000 ziaren) są proste. MTZ owsa to około 40 g. W praktyce wygląda to tak, że dla owsa zdolność kiełkowania utrzymywana jest na poziomie 97%, ale tylko dla dobrej jakości ziaren. To bardzo dobry wynik, który sprawia, że wielu rolników chętnie decyduje się na wczesny termin siewu owsa. Chcesz jeszcze wiedzieć, jaka ilość ziaren przypada na jeden hektar pola uprawnego? W tym przypadku specjaliści zalecają wysiew na poziomie około 170-200 kg ziaren na hektar.
Kiedy siać owies – jakie zasady dotyczą owsa czarnego?
Temat tego kiedy siać owies w przypadku czarnej odmiany nie jest jednoznaczny. Według ogólnie przyjętych norm powinieneś zrobić to możliwie jak najwcześniej. Czarny owies charakteryzuje się jednak nieco inną barwą łuski. Spowodowane jest to dużą zawartością żelaza w ziarnach. To korzystnie wpływa na jego parametry siewu oraz wzrostu w okresie wegetacji. Pamiętaj też, że czarny owies zawiera nieco więcej białka oraz mniej tłuszczu.
Jak wysoki rośnie owies? Podpowiadamy!
Wiesz już, że plon ziarna zależy od tego, kiedy zdecydujesz się na wysiew ziaren. Im wcześniej to zrobisz, tym lepiej. Każde opóźnienie terminu siewu ziaren może spowodować wydłużenie okresu wegetacyjnego i jednocześnie słabszy wzrost rośliny. Owies tak, jak np. pszenżyto jest stosunkowo niską rośliną, która osiąga średnią wysokość na poziomie do 150 cm. Tak jak w innych kwestiach spore znaczenie ma tutaj gatunek owsa i jego wymagania termiczne. Niskie odmiany sięgają maksymalnie do kilkudziesięciu centymetrów wysokości, natomiast te największe nawet do ponad 150 cm. Pamiętaj też, że nieprawidłowa zawartość składników odżywczych w glebie – wapnia, azotu, fosforu oraz nadmierna wilgotność mogą spowodować, że ziarna nie urosną takie, jak powinny.
Czy warto uprawiać owies?
Znasz już najważniejsze kwestie na temat tego, kiedy siać owies oraz jaką gęstość wysiewu powinieneś zastosować. W takim razie zainteresuj się także ceną ziaren. Te dostępne w centralach nasiennych to koszt około 2000 złotych za tonę. Kupuj tylko najlepsze ziarna owsa jeśli chcesz otrzymać pokaźne plony na koniec sezonu. W kwestii opłacalności owsa sprawa wygląda tak samo, jak dla innych zbóż uprawnych. Wszystko zależy od tego, jak duże plony osiągniesz oraz ile zapłacisz za ziarna do wysiewu. Stosunkowo łatwy w uprawie i niewymagający jeśli chodzi o nawożenie – taki jest owies praktycznie w każdym gatunku. Zdecyduj się na jego uprawę jeśli dopiero zaczynasz przygodę z rolnictwem lub po prostu masz do zagospodarowania kawałek wolnej ziemi uprawnej.
Powiązane artykuły:
- Choroby owsa – jakie są najpopularniejsze choroby tej rośliny uprawnej? Jak zapobiegać chorobom zbóż? Co warto stosować?
- Uprawa owsa – nawożenie, zbiory i siew. Czy warto siać to zboże na swojej ziemi?
- Jakie nawozy pod owies? Regulacja niedoborów azotu, fosforu i innych. Zalecenia dotyczące siewu i ochrony
- Kiedy siać pszenicę ozimą – poradnik dla rolników
- Jak ustawić siewnik poznaniak do optymalnego siewu owsa