Optymalny termin siewu pszenicy ozimej uzależniony jest od kilku czynników. Chcesz wiedzieć, jak przeprowadzić wysiew zgodnie ze sztuką i cieszyć się dorodnymi plonami? Zapoznaj się z naszym artykułem.
Pszenica ozima to zboże niezwykle popularne w Polsce. Wynika to między innymi z faktu, że jego wysiew nie jest złożonym procesem, a rolnicy mają możliwość dostosowywania terminu do swoich potrzeb i możliwości. Dodatkowo pszenica jest zbożem bardzo popularnym, dlatego nigdy nie ma problemu z jego sprzedażą. Żeby jednak cały proces przebiegł bez zakłóceń, kluczowy jest termin siewu pszenicy ozimej.
Termin siewu pszenicy ozimej, czyli jak osiągnąć optymalny plon?
Optymalny termin siewu pszenicy ozimej w Polsce rozpoczyna się 15 września na północnym wschodzie kraju. Kończy się natomiast 16 października (niektóre źródła mówią o 10 października) na południowym zachodzie. Skąd tak duża rozbieżność, jeśli chodzi o region? Terminy zostały ustalone w taki sposób, żeby odmiany wchodziły w okres zimowego spoczynku, będąc w fazie krzewienia. Dobrze rozwinięty system korzeniowy jest kluczem do prawidłowego przezimowania roślin. Wzięcie pod uwagę zmian pogodowych i klimatycznych jest bardzo ważne.
Ciekawostką niech będzie fakt, że pszenica ozima jest najbardziej elastycznym spośród zbóż, jeśli chodzi o termin siewu. Przy zachowaniu odpowiednich warunków i znajomości specyfiki rozwoju konkretnych odmian pszenicy, możliwe jest skuteczne jej wysiewanie również poza wskazanymi wyżej terminami. Jakie efekty daje wcześniejsze, a jakie późniejsze sianie pszenicy ozimej?
Siew wczesny
Wcześniejszy termin siewu pszenicy jest rozwiązaniem, które ma swoje zalety. Wśród nich wymienia się:
- Dobrze rozbudowany system korzeniowy;
- Zwiększona odporność na suszę;
- Bardziej wyrównane i szybsze wschody;
- Mniejsza ilość zużytego materiału siewnego.
Wydawać by się mogło, że to rozwiązanie całkowicie optymalne, ale nie można zapominać o wadach wcześniejszego siania. Warto wiedzieć, że istnieje wówczas ryzyko nadmiernego krzewienia, które w przypadku pszenicy nie jest pożądane. Dodatkowo zboże jest bardziej narażone na wystąpienie chorób oraz szkodników. Warto więc uważać, ponieważ zbyt wczesny siew może przynieść więcej złego, niż dobrego. Ważne są doświadczenie, stosowanie środków ochrony roślin czy jakość gleby.
Siew późny
Opóźnienie jesiennego wysiania pszenicy jest również rozwiązaniem stosowanym w rolnictwie. Stosuje się je głównie po to, aby zmniejszyć presję ze strony chorób oraz szkodników. Jest więc rozwiązaniem dla rolników, którzy na swoich ziemiach zmagają się z takimi problemami. Dodatkowo późniejszy siew zmniejsza ryzyko wylegania. Taką uprawę najlepiej prowadzić w ziemi po burakach cukrowych lub kukurydzy.
Nie można zapomnieć o wadach późnego terminu siewu pszenicy ozimej. Najważniejszą różnicą jest ta, że krzewienie produkcyjne rozpoczyna się dopiero wiosną, po ustąpieniu przymrozków. System korzeniowy jest słabszy, ponieważ nie ma dostatecznie dużo czasu, żeby się rozwinąć. Efektem tego są oczywiście słabsze wschody i opóźniona wegetacja. Aby zwiększyć plony, stosuje się wsparcie glebowe i dolistne nawozami różnego typu.
Dlaczego optymalny termin siewu ma tak duże znaczenie?
Widać, że w przypadku siewu pszenicy ozimej pojęcie optymalnego terminu jest bardzo elastyczne. Rolnicy często dostosowują cały proces pod określone zmienne, które występują w ich szerokości geograficznej. Ważne jest obserwowanie plonowania, jakości źdźbeł, kłosów i pędów. Nie bez znaczenia jest również przedplon, a także odpowiednie podejście agrotechniczne. Celem jest oczywiście zwiększanie plonów – optymalne podejście do siewu jest w tym wypadku przepisem na sukces.
Jeśli chodzi o termin siewu pszenicy ozimej, to wpływa na niego wiele zmiennych. Sugerowane terminy są umowne, ponieważ rolnicy często działają według własnych potrzeb i na podstawie konkretnych doświadczeń. Można opóźniać lub przyspieszać siew, a to może skutkować zwiększeniem plonów. Dobrze prowadzone plantacje pszenicy mogą przynieść duże zyski, ale liczy się odpowiednie, kompleksowe podejście do uprawy pszenicy.
Powiązane artykuły:
- Kiedy siać pszenicę ozimą – poradnik dla rolników
- Uprawa pszenicy – nawożenie, siew i zbiór, co każdy rolnik powinien wiedzieć o uprawie tego zboża?
- Termin siewu pszenżyta ozimego i jarego – poradnik
- Terminy oprysków pszenicy ozimej — kiedy najlepiej je wykonać?
- Oprysk na grzyba w pszenicy ozimej t1 — jak i kiedy wykonać?