Kukurydza uprawiana jest powszechnie na dużych plantacjach komercyjnych. To smaczne i pożywne warzywo równie dobrze udaje się w ogródku działkowym. Sprawdź, jak uprawiać ten gatunek we własnym warzywniku. Podpowiadamy, jakie warunki trzeba zapewnić kukurydzy.
Charakterystyczne żółto-złote ziarna kukurydzy od dawna obecne są w diecie ludzi oraz zwierząt na całym świecie Powstają z zapylonych żeńskich kwiatów. Jadalna kukurydza cukrowa może dawać obfite plony w postaci kolb pełnych smakowitych ziaren, jeśli spełnione zostaną jej wymagania wodne, glebowe i pokarmowe. Wbrew pozorom uprawa tego warzywa nie jest skomplikowana. Najważniejsze informacje dotyczące uprawy kukurydzy, zebrano w tym artykule, abyś mógł rozpocząć uprawę tej rośliny i doczekać się smacznych ziaren z własnego ogródka.
Uprawa kukurydzy – stanowisko i wymagania
Kukurydza jest gatunkiem, który jest przystosowany do wegetacji w warunkach klimatycznych panujących w Polsce. Jest to jednoroczna roślina dnia krótkiego. Do życia potrzebuje światła słonecznego i i ma wysokie wymagania cieplne (wzrost kukurydzy najlepiej przebiega w temperaturze powyżej 25 stopni Celsjusza). Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych należy usuwanie chwastów, podlewanie i spulchnianie podłoża. Odchwaszczanie ma szczególnie duże znaczenie w początkowym okresie wzrostu roślin.
Amatorska plantacja kukurydzy – wymagania roślin odnośnie zasobności gleby
Kukurydza jest rośliną ciepłolubną, wymagającą dobrej jakości i wysokiej temperatury gleby. Odpowiedni odczyn podłoża do uprawy kukurydzy to pH w przedziale 6,0-7,0. Powinno być żyzne i bogate w próchnicę. Kukurydza dobrze rośnie na glebach piaszczysto-gliniastych. Źle rośnie na stanowiskach, na których w poprzednim sezonie uprawiane były warzywa cebulowe.
Nawożenie i składniki pokarmowe potrzebne w uprawie kukurydzy na ziarno
Do nawożenia kukurydzy najlepiej jest wybierać nawozy wieloskładnikowe. Należy też zadbać o uzupełnienie w glebie składników pokarmowych (takich, jak azot, potas i fosfor) jeszcze przed momentem wysiewu nasion. Taki zabieg można przeprowadzić około 2 tygodnie przed wysiewem. Składniki uzupełnisz nawozem mineralnym, np. Azofoską.
Termin siewu kukurydzy i zbiór kolb
Na działce poleca się siew nasion kukurydzy wprost do gruntu. Rzadziej wybieraną opcją jest korzystanie z gotowej rozsady. Pewną trudnością może się okazać wrażliwy system korzeniowy, który łatwo można uszkodzić przy przesadzaniu. Dlatego w uprawie hobbystycznej poleca się wysiewać kukurydzę na przełomie maja i czerwca.
Głębokość siewu to około 5 cm. W dołku umieszcza się po kilka nasion. Trzeba przy tym pamiętać, aby dobrze przykryć ziarniaki ziemią. W przeciwnym wypadku mogą zostać zjedzone przez ptaki. Odstępy pomiędzy dołkami powinny wynosić ponad 50 cm. Gdy kukurydza zacznie kiełkować, dobrze jest ją przerywać, aby pozostawić tylko najsilniejsze siewki.
Kiedy jest optymalny termin zbioru kukurydzy? To zależy od tego, jaką odmianę zasiałeś w swoim ogrodzie. Ważna jest wczesność wybranej odmiany. Ziarna kukurydzy cukrowej są dojrzałe, gdy wejdą w fazę mlecznowoskową. Poznaje się ją po tym, że po nakłuciu ziaren wypływa z nich mleczny sok. Wtedy należy odrywać lub ścinać kolby.
Zwykle zbiory następują w okolicy września i października – po 3 tygodniach od momentu, w którym na szczytach kolb pojawią się charakterystyczne nitki. Ziarna najlepiej spożywać krótko po zbiorze, ponieważ wtedy są najbardziej smaczne. Nadają się do przechowywania w chłodzie i mrożenia po zblanszowaniu.
Polecane odmiany kukurydzy do uprawy
Najczęściej spotykane w uprawie rodzaje to:
- kukurydza cukrowa – jej smaczne ziarniaki można spożywać po obróbce termicznej, poddaje się je mrożeniu i konserwowaniu. Rzadko dochodzi do samozapylenia, ponieważ kwitnienie kwiatów męskich i żeńskich nie występuje równocześnie. Popularne odmiany polecane do uprawy w ogródku warzywnym to ‘Candle’ i ‘Gucio’;
- kukurydza pękająca – z jej ziaren wytwarza się popcorn. Często uprawiane odmiany to ‘Płomyk’ i ‘Perłowa’;
- kukurydza koński ząb (dent), kukurydza na kiszonkę, zielonkę oraz susz – jest to typowa roślina na paszę;
- kukurydza ozdobna – uprawiana dla atrakcyjnie wyglądających kolorowych ziaren. Jej wysuszone kolby służą za element efektownych jesiennych dekoracji.
Smaczne ziarna to niejedyny powód, dla którego warto posadzić kukurydzę w swoim ogrodzie. Wysokie rośliny doskonale służą za osłony grządek z gatunkami wrażliwymi na wiatr. Można z ich pomocą także ukryć altanki śmietnikowe, kompostowniki oraz ściany budynków. Spróbuj uprawy kukurydzy i przekonaj się, że to nic trudnego.
Powiązane artykuły:
- Kukurydza – najważniejsze informacje
- Kukurydza – kiedy przypada zbiór? Najważniejsze informacje
- Suszenie kukurydzy — najważniejsze informacje
- Jakie nawozy pod kukurydzę sprawdzą się najlepiej? Sprawdź, jak wygląda nawożenie uprawy
- Kukurydza – jak ją sadzić, podlewać i hodować