Choć pszenżyto jest zbożem nowym, cieszy się coraz większą popularnością wśród rolników. Jaki jest optymalny termin siewu pszenżyta ozimego i jarego? Tego dowiesz się z naszego artykułu!
Duży potencjał plonowania, wysoka wartość pokarmowa, odporność na choroby i małe wymagania środowiskowe – nie powinno dziwić, że pszenżyto coraz częściej gości na polskich polach. To sztucznie wyhodowane połączenie pszenicy i żyta podbija międzynarodowe rynki zbóż. Chcesz posiać je na swoim polu? Termin siewu pszenżyta to zagadnienie, które powinieneś zgłębić. Szczęśliwie nie jest ono aż tak skomplikowane, jak się na pozór wydaje.
Pszenżyto – charakterystyka zboża i uprawy
Zboże to posiada bardzo dobrze rozwinięty system korzeniowy, który pozwala mu na wykorzystywanie zapasów wody pozimowej. Dzięki temu może być uprawiane również na ziemiach lekkich. Wymagania glebowe są gdzieś pośrodku – pomiędzy pszenicznym a żytnim. Jeśli chodzi o zapotrzebowanie na składniki mineralne, to jest ono zbliżone to innych zbóż.
Stanowisko
Dobrze, gdy gleba jest mało zasobny w azot, o odczynie lekko kwaśnym lub zbliżonym do obojętnego. Pszenżyto wytrzymuje również w wysokich temperaturach. W okresie strzelania w źdźbło i kwitnienia potrzebuje jednak dużo wody.
Porady ogólne
Jeśli chodzi o pszenżyto, powinieneś zwrócić uwagę na takie zagadnienia, jak ilość wysiewu, ustalenie optymalnego początku wegetacji, krzewienie oraz wydajność na łan. Materiał siewny powinien być wysokiej jakości, odpowiednio przygotowany. Przestrzegając norm wysiewu, będziesz w stanie osiągnąć wysoką liczebność i jakość nasion. Opóźnienia siewu są możliwe do zrealizowania, ale nie zawsze są zalecane – szczególnie gdy jest ryzyko pogorszenia się pogody.
Optymalny termin siewu pszenżyta ozimego
Jeśli chodzi o czynniki plonotwórcze pszenżyta ozimego, to właśnie termin siewu jest kluczowy. Optymalny termin wysiewu może obejmować trzy terminy:
- Wczesny – 4–6 pędy jesienią oraz 50–60 dni wegetacji jesienią od wschodów;
- Optymalny – 3–4 pędy i 40–50 dni;
- Późny 1–2 pędy i 30–40 dni.
Optymalny termin siewu pszenżyta ozimego powinien znajdować się w przedziale od 6 do 8 tygodni przed zakończeniem okresu wegetacji. Uzależnione jest to od regionu Polski i panujących tam warunków pogodowych. Przykładowo w centralnej część kraju wysiew rozpocząć można po 20 września, natomiast w północno-wschodniej już po 10 września. Najpóźniej natomiast w zachodniej Polsce – w trzeciej dekadzie września.
Opóźnienie terminu siewu negatywnie wpływa na krzewistość ogólną, zdolność kiełkowania, a także produktywność pszenżyta. Mniejsze boczne pędy powodują niższy plon z kłosa. Nie można zapominać również o czynnikach siedliskowych. Im gorsze, tym wysiew pszenżyta powinien być wcześniejszy. Warto obserwować również pogodę od początku września – ona również powinna mieć wpływ na dobór odpowiedniego terminu.
Kiedy wysiewać pszenżyto jare?
Kiedy siać pszenżyto jare? Tutaj również preferowany jest możliwie najwcześniejszy wysiew. To on wpływa bezpośrednio na wysokość plonowania. Podobnie jak w poprzednim wypadku, decydujące są czynniki środowiskowe oraz geograficzne. Ziarno na pola trafić powinno od trzeciej dekady marca do pierwszej dekady kwietnia. Również w tym wypadku musisz zwrócić uwagę na warunki siedliskowe – im gorsze, tym zalecany jest wcześniejszy wysiew. Kluczem jest także pogoda, która we wspomnianym okresie roku bywa kapryśna. Upewnij się, że nie będą występowały przymrozki!
Warto również wiedzieć, że nie powinieneś siać pszenżyta po pszenżycie, gdyż wpłynie to bezpośrednio na jakość zbiorów, a także obniży jakość gleby. Ta również nie powinna być zbyt nagrzana – jeśli wybierzesz termin siewu pszenżyta w momencie, gdy ziemia ma powyżej dwunastu stopni Celsjusza, porażenie źdźbła zgorzelą jest bardzo realnym scenariuszem.
Kluczowy w uprawie pszenżyta jest początek okresu wegetacji. W tym czasie rośliny silnie się krzewią, co wpływa na ich kłoszenie. Aby uzyskać wysokie plony, musisz zapewnić im odpowiednie warunki. Choroby grzybowe czy ziarniaki mogą stanowić zagrożenie dla rośli, jeśli proces nie zostanie przeprowadzony odpowiednio. W przypadku opisywanego zboża nie powinieneś mieć świadomość, że kluczowe jest kompleksowe działanie. Termin siewu pszenżyta, jak już zostało wspomniane, ma kluczowe znaczenie. Ewentualne zmiany są możliwe, ale nie jest on tak wyrozumiały, jak chociażby jęczmień. Najważniejsze jest obserwowanie zmieniających się warunków pogodowych. W przypadku pszenżyta nawet kilka dni zwłoki może mieć decydujące znaczenie.
Powiązane artykuły:
- Uprawa pszenżyta – obsada, siew, nawożenie, potrzeby pokarmowe, zagrożenia i inne ważne informacje
- Termin siewu pszenicy ozimej – kiedy siać tę odmianę zboża?
- Pszenżyto jare — charakterystyka i uprawa
- Jaki nawóz na pszenżyto ozime wiosną – poradnik nawożenia
- Jaki nawóz pod pszenżyto ozime na wiosnę jest najlepszy? Jakie wymagania pokarmowe ma zboże tego typu?