Ustawa o nawozach i nawożeniu to akt prawny, który został stworzony na potrzeby uregulowania polskich przepisów na kształt unijnych dyrektyw. Jakie informacje w niej znajdziesz i dlaczego jest tak ważna dla każdego rolnika? Sprawdź!
Akt prawny z dnia 10 lipca 2007 r. z nowelizacją z 1 sierpnia 2021 r. reguluje przede wszystkim użytek rozmaitych dokarmiania roślin. Dodatkowo informuje również o zmianach w produktach, które mogą być wykorzystywane w rolnictwie i wyznacza organ notyfikujący w Polsce. Sprawdź, czego konkretnie dotyczy Ustawa o nawozach i nawożeniu stworzona na bazie rozporządzenia nr 2003/2003.
Ustawa o nawozach i nawożeniu – jakie informacje zawiera?
Jak sama nazwa mówi, Ustawa o nawozach i nawożeniu zajmuje się między innymi:
- warunkami i trybem wprowadzania do obrotu nawozów i środków uprawy roślin, w tym określeniem odpowiedzialnych za to instytucji;
- kwestiami użytkowania preparatów mineralnych i naturalnych;
- ochronę zdrowia ludzi i zwierząt oraz środowiska poprzez zarządzanie przewozem, przechowywaniem i zastosowaniem wyżej wymienionych produktów;
- obsługą rolnictwa od strony agrochemicznej.
W praktyce przepisy dotyczą zarówno nawozów organicznych, jak i mineralnych czy mieszanych.
Przepisy dotyczące użytkowania nawozów
Tym, co jest szczególnie istotne dla polskich rolników, są przepisy związane z użytkowaniem produktów zwiększających zasobność gleby w składniki odżywcze. Ustawa o nawozach i nawożeniu określa, kiedy zabrania się stosowania tego typu substancji i na jakich warunkach mogą być one używane na polach uprawnych. Wszystko zgodnie z unijnym rozporządzeniem. Ograniczenia te dotyczą:
- wykluczenia z obrotu nawozów amonowo-węglanowych;
- zakazu używania mocznika granulowanego z niektórymi wyjątkami, o czym przeczytasz niżej;
- zakazu nawożenia terenów zalanych wodą lub zamarzniętych;
- zakazu stosowania płynnych nawozów w przypadku okresu wegetacyjnego roślin przeznaczonych do spożycia przez ludzi
Co zmieniła nowelizacja Ustawy o nawozach i nawożeniu?
Ustawa o nawozach i nawożeniu wprowadziła dwie istotne zmiany do dotychczas obowiązujących przepisów. Dodatkowo wprowadziła, zgodnie z wytycznymi dla wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej, organ notyfikujący w formie ministra właściwego do spraw gospodarski. Nad jego działaniami ma czuwać Polskie Centrum Akredytacji.
Ograniczenie użytkowania mocznika
Jedną z podstawowych kwestii, które zostały zmienione wraz z wejściem w życie aktu prawnego, było ograniczenie stosowanie azotu jako mocznika w formie granulowanej. Od teraz takie preparaty mogą być stosowane jedynie pod warunkiem, że zawierają inhibitor ureazy albo powłokę biodegradowalną. Zmiana przepisów dotyczy przede wszystkim walki z emisją amoniaku do atmosfery ziemskiej. Ograniczenie ma docelowo pomagać w walce z efektem cieplarnianym. Obowiązuje od 1 sierpnia 2021 r.
Zmiana instytucji nadzorczej w kwestii produkcji i sprzedaży nawozów
Kolejną zmianą jest ta związana z instytucją nadzorującą wprowadzanie do obrotu oznaczonych znakiem „NAWÓZ WE” nawozów i środków wspomagających uprawę roślin. Dotychczas funkcję tę pełnia Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, w skrócie IJHARS. Od 1 lipca 2021 r. obowiązek ten przeszedł na Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa, w skrócie PIORiN.
Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa – co to jest?
Organ ten, wbrew pozorom, nie został powołany wraz ze zmianą aktu prawnego. Powstał już w 2004 roku na bazie aktu prawnego z 2003 r., powołany z Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa stworzonej w 2002 roku. Czym zajmuje się ta instytucja? Ma wiele zadań, ale do niektórych z nich zaliczają się:
- nadzór nad wprowadzaniem do obrotu nawozów oznaczonych znakiem „NAWÓZ WE”;
- opracowywanie i realizowanie procedur koniecznych do kontroli roślin, produktów pokarmowych, a także użycia środków ochrony roślin;
- czynności kontrolne i przeprowadzenie badań laboratoryjnych nad próbkami materiału siewnego, sadzonek i innych;
- prowadzenie szkoleń z zakresu obrotu środkami ochrony roślin, ich przechowywania i użytku.
Zakaz stosowania mocznika wiąże się z europejskim Zielonym Ładem. Z tego wynikają również inne zmiany w rodzimym akcie prawnym, na przykład przejęcie kompetencji w kwestii udostępniania na rynku produktów nawozowych. Dzięki nowelizacji w Ustawie o nawozach i nawożeniu zgodnie z europejskimi wytycznymi Polska może liczyć na wsparcie w formie m.in. dofinansowań i dotacji do rozwoju rolnictwa.
Powiązane artykuły:
- AdBlue jako nawóz. Czy AdBlue to dobra alternatywa dla roztworu mocznika? Czym jest AdBlue? Czy warto stosować AdBlue w rolnictwie?
- Składnik nawozów sztucznych, który jest najcenniejszy, to… Jakie znaczenie mają poszczególne makro- i mikroelementy?
- Wycofane środki ochrony roślin – jakie substancje czynne zostały zakazane?
- Wszystko o nawożeniu obornikiem. Jak stosować obornik i jaki rodzaj wybrać?
- Opryskiwanie jabłoni mocznikiem – dlaczego warto i jak to zrobić