Close Menu
    Rolniknaobcasach.plRolniknaobcasach.pl
    • Kalendarz ogrodnika
    • Uprawa
      • Owoce
      • Warzywa
      • Zboża
        • Ceny zbóż
      • Orzechy
      • Choroby roślin
      • Szkodniki roślin
    • Hodowla
      • Choroby zwierząt hodowlanych
      • Rozmnażanie zwierząt
      • Zabiegi
    • Nawozy i opryski
      • Nawozy naturalne
      • Nawozy sztuczne
      • Opryski
    • Szklarnia
    • Aktualności
    • Porady
    Rolniknaobcasach.plRolniknaobcasach.pl
    Nawozy i opryski

    AdBlue jako nawóz. Czy AdBlue to dobra alternatywa dla roztworu mocznika? Czym jest AdBlue? Czy warto stosować AdBlue w rolnictwie?

    Karol JankowskiBy Karol Jankowski24 marca, 2024Brak komentarzy4 Mins Read
    adblue jako nawóz

    W ostatnich latach branża rolnicza w Polsce przechodzi gruntowne zmiany. Praktycznie każdy poszukuje oszczędności podczas sadzenia i nawożenia roślin. Sprawdź, czy AdBlue jako nawóz to dobry pomysł.

    Z tego artykułu dowiesz się:
    1 AdBlue jako nawóz – dlaczego rolnicy decydują się na taką praktykę?
    2 AdBlue jako nawóz – czy to się opłaca?
    3 Oprysk drzew mocznikiem a Adblue jako nawóz – dlaczego warto stosować opryski drzew?
    3.1 Możesz wykorzystać gotowe worki z mocznikiem lub płyn ze stacji paliw
    4 AdBlue jako nawóz – czy warto wykorzystywać AdBlue jako alternatywę dla tradycyjnego nawozu?

    AdBlue jako nawóz może być wykorzystywany zamiast roztworu mocznika. To produkt wysokiej czystości, który jest aż 32,5% wodnym roztworem mocznika. Stosuje się do w branży motoryzacyjnej, szczególnie w układach wydechowych silników diesla. Samochody wyposażone w katalizator SCR ograniczają emisję tlenków azotu z wykorzystaniem właśnie AdBlue. Ta substancja jest w pełni bezpieczna dla środowiska i zdrowia człowieka. Mocznik rozpuszczony w wodzie nie zawiera dodatków uszlachetniających. Mimo to nie jest zarejestrowany jako nawóz rolniczy i jego stosowanie niekoniecznie jest opłacalne. Czytaj dalej!

    AdBlue jako nawóz – dlaczego rolnicy decydują się na taką praktykę?

    Nadmierny wzrost cen nawozów na rynku wpłynął na stosowanie niepraktykowanych dotąd działań przez rolników. AdBlue dostępny na stacjach jest wysokiej jakości roztworem mocznika o wysokim stężeniu. To dobra alternatywa dla drogich nawozów, które są zaledwie 5% roztworem mocznika. Oczywiście cena to nie jedyny argument, jaki przemawia za stosowaniem AdBlue w rolnictwie. Praktyka stosowania oprysków z roztworu mocznika pozwala na ograniczenie infekcji pierwotnych jabłoni i innych roślin na polach uprawnych. Chcesz wiedzieć, czy AdBlue jako nawóz jest opłacalną praktyką? Poniżej znajdziesz ciekawe informacje na ten temat.

    AdBlue jako nawóz – czy to się opłaca?

    Popularny środek wykorzystywany w motoryzacji, a głównie w katalizatorach redukujących spaliny silników diesla coraz częściej wykorzystywany jest przez rolników w Polsce. Do uzyskania 5% roztworu mocznika np. do oprysku drzew, potrzebujesz 50 kg mocznika na 1000 l wody. W ten sposób uzyskasz roztwór o stężeniu około 5% z uwzględnieniem błędu obliczeniowego.

    Zobacz też:
    Popiół drzewny jako nawóz – właściwości, zastosowanie, dawkowanie. Jakie rośliny można nawozić popiołem drzewnym?

    Dla porównania: AdBlue jest aż w 32,5% roztworem mocznika. Oznacza to, że do uzyskania roztworu 5% wystarczy, że zmieszasz AdBlue w stosunku 5:27,5. W tym przypadku proporcje wynoszą 846 kg wody oraz 154 kg AdBlue. Ogólnie rzecz biorąc zużycie AdBlue podczas sporządzania roztworu mocznika do oprysków jest kosztowne, ale i przynosi świetne efekty. Pamiętaj, że średnia cena worka 25 kg mocznika wynosi około 80–100 zł. Dla porównania koszt zakupu litra AdBlue na stacji paliw to 3–4 zł. W ogólnym rozrachunku stosowanie AdBlue jest całkowicie nieopłacalne. W dobie kryzysu nawozowego możesz jak najbardziej wykorzystać taką alternatywę.

    Oprysk drzew mocznikiem a Adblue jako nawóz – dlaczego warto stosować opryski drzew?

    Oprysk drzew owocowych mocznikiem to ważny zabieg. Wcześniej uzyskaj odpowiednie stężenie mocznika. Dzięki temu nie zniszczysz roślinności, a tylko zabezpieczysz ją przed występowaniem groźnych chorób. Mocznik to popularny nawóz azotowy, którego w ostatnim czasie brakuje na rynku rolniczym. Płyn AdBlue jako nawóz jest dobrą alternatywą, ale nie najtańszą. Do oprysku drzew owocowych sporządzaj 5% roztwór mocznika.

    Możesz wykorzystać gotowe worki z mocznikiem lub płyn ze stacji paliw

    Do poprawnego wykonania oprysku wykonaj aż 2 zabiegi – jeden wiosną, a kolejny jesienią. Stosując opryski z mocznika w okresie opadania liści, zredukujesz liczbę zarodników workowych na wiosnę następnego roku. Oczywiście oprysk wiosną jest znacznie skuteczniejszy, szczególnie ze względu na fakt, iż na drzewach znajdują się liście. To właśnie dolistne nawożenie odpowiednio zabezpiecza drzewa przed rozwojem zarodników grzyba wywołującego np. parcha jabłoni i gruszy.

    AdBlue jako nawóz – czy warto wykorzystywać AdBlue jako alternatywę dla tradycyjnego nawozu?

    Masz własną uprawę drzew owocowych i boisz się o ich bezpieczeństwo? W sklepach budowlanych brakuje worków z mocznikiem do rozrabiania w wodzie? Masz tylko jedno wyjście. Wykorzystaj AdBlue jako nawóz. To równie skuteczna metoda nawożenia, która jednak jest znacznie kosztowniejsza. Kiedy nie masz innej opcji, zdecyduj się na zatankowanie AdBlue do zbiornika i samodzielne sporządzenie roztworu 5% mocznika do oprysków drzew owocowych. Sprawdź jak zatankować na stronie: https://tylkosamochody.pl/tankowanie-paliwa

    Zobacz też:
    Jak przygotować interwencyjny nawóz dolistny do rododendronów w 4 prostych krokach?

    AdBlue dostępny na stacjach paliw jest czystym roztworem mocznika 32,5% bez żadnych dodatków. Z tego względu bezpiecznie wykorzystasz go jako alternatywę dla mocznika w workach w trudnych czasach dostępności nawozów. Przekonaj się, że to naprawdę proste i zabezpiecz swoje plony przed groźnymi chorobami drzew. Wykorzystaj AdBlue jako nawóz, nawet jeśli generuje to trzykrotnie większe koszty w porównaniu z tradycyjną metodą pozyskiwania mocznika.

    Powiązane artykuły:

    • Adblue jako nawóz – proporcje innowacyjnego nawożenia
    • Oprysk mocznikiem – dolistne zabiegi jesienne i wiosenne
    • Głęboki jesienny oprysk mocznikiem drzew owocowych
    • Oprysk dolistny mocznikiem jako alternatywna metoda podawania azotu w nawożeniu roślin uprawnych
    • Opryskiwanie jabłoni mocznikiem – dlaczego warto i jak to zrobić

    Archiwum: marzec 2024
    Karol Jankowski
    Karol Jankowski

    Rolnictwem zajmuje się od najmłodszych lat. Razem z ojcem prowadzi duże gospodarstwo w okolicach Poznania. Miłośnik nowinek technologicznych, jako pierwszy w gminie zakładał ekologiczne uprawy. W wolnych chwilach lubi dzielić się z czytelnikami swoją wiedzą i doświadczeniem.

    Zobacz także

    Nawóz kurzy pod ogórki i inne warzywa – skład, przygotowanie, zastosowanie w uprawach

    Biohumus z dżdżownic kalifornijskich jako nawóz organiczny w uprawie roślin

    Nawóz typu osmocote stosowany do trawników – jak działa i zastosowanie

    Nawóz gołębi, czyli jak skutecznie wykorzystać gołębie odchody jako obornik do roślin – nawożenie nawozem organicznym

    Kurzeniec nawóz – solidny nawóz z ptasich odchodów dla każdego ogrodu

    Nawóz pod iglaki: jak nawozić iglaki, żeby pięknie rosły i dobrze wyglądały

    Nawóz pod kukurydzę – jak zwiększyć plony?

    Nawóz dolistny gwarancją obfitych plonów truskawek

    Domowy nawóz do kwiatów i roślin: jak zrobić go samemu

    Leave A Reply Cancel Reply

    Kontakt

    Redakcja

    Regulamin

    Polityka prywatności

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.