Pszenżyto jest wymagające jeśli chodzi o zapotrzebowanie na wodę i składniki pokarmowe. Chcesz wiedzieć, jak wygląda jego nawożenie? Sprawdź, jaki nawóz pod pszenżyto ozime na wiosnę będzie najlepszy.
Nawożenie pszenżyta jest konieczne jeśli gleba jest bardzo kwaśna lub nie ma odpowiedniego pH. Niektóre odmiany pszenżyta charakteryzują się odpornością na zimowe warunki. Większość odmian tego zboża lubi umiarkowane opady deszczu. Pamiętaj, że uprawy pszenżyta są także mocno wrażliwe na nadmierne zmiany pogodowe. W kłosach tej rośliny uprawnej wytwarza się więcej kwiatów aniżeli w innych zbożach. Chcesz zmaksymalizować plony pszenżyta? Nie wiesz, jaki nawóz pod pszenżyto ozime na wiosnę jest wymagany? Koniecznie dowiedz się, jaka dawka azotu i innych minerałów jest potrzebna podczas nawożenia.
Jaki nawóz pod pszenżyto ozime na wiosnę warto wybrać? Wymagania glebowe zboża uprawnego
Pszenżyto ozime wbrew pozorom ma o wiele mniejsze wymagania glebowe niż inne rośliny uprawne. Gleby, na których uprawiasz pszenicę, również będą dobre pod uprawę pszenżyta ozimego. Pamiętaj, że im słabsza gleba, tym bardziej konieczne będzie wiosenne lub jesienne nawożenie. Do pszenżyta ozimego najlepsza będzie ziemia o uregulowanym odczynie powyżej 5,5 pH. Im więcej próchnicy w glebie, tym lepiej. Przyda się także wysoka zawartość fosforu, potasu i magnezu.
Niezależnie od rodzaju gleby plantacja pszenżyta ozimego wymaga odpowiedniego nawożenia. Chcesz wiedzieć, kiedy nawozić oraz kiedy sadzić to zboże? Termin siewu przypada najczęściej na wrzesień. Dzięki temu masz gwarancję właściwego rozkrzewienia zboża. Świeżozaorana gleba, która osiada, nie będzie żadnym zagrożeniem dla wzrostu pszenżyta.
Jaki nawóz pod pszenżyto ozime na wiosnę spełni wymogi pokarmowe zboża?
Pszenżyto ozime pobiera bezpośrednio z gleby mnóstwo składników pokarmowych oraz wodę. Niestety składniki odżywcze przyswajane z ziemi znacznie gorzej wchłaniane są przez korzenie w porównaniu do żyta. Plon na poziomie 1 tony o umiarkowanej ilości słomy, pobiera średnio:
- 24 kg azotu;
- 11 kg fosforu;
- 5 kg wapnia;
- 4 kg magnezu;
- 3,5 kg siarki.
To średnie wartości pobierane z gleby przez pszenżyto ozime w fazie wzrostu. Nie zapominaj też o takich składnikach pokarmowych, jak:
- mangan;
- cynk;
- bor;
- miedź.
To ważne, aby gleba dostarczała do pszenżyta wszelkich składników pokarmowych w odpowiednich ilościach. W przeciwnym razie wczesną wiosną podczas fazy krzewienia roślina nie wzrośnie do odpowiedniego poziomu. W efekcie niedoborów składników pokarmowych tuż przed fazą strzelania w źdźbło nie wszystkie rozkrzewienia będą gotowe.
Jaki nawóz pod pszenżyto ozime na wiosnę sprawdzi się najlepiej? Najważniejsze informacje
Do mocno kwaśnych gleb najlepiej stosuj wapno węglanowe. Wymieszaj je kultywatorem i natychmiast zbronuj. Zanim przystąpisz do nawożenia, wykonaj kompleksowe badania składu gleby. Dzięki temu dowiesz się, jakie niedobory mikro i makroskładników wymagają uzupełnienia. Dla ziemi o niskiej zasobności magnezu wykorzystaj wapno magnezowe. Ilości na poziomie 300 kg/ha dolomitu będą wystarczające. Dawki nawozów dostosuj przede wszystkim do wielkości przewidywanego plonu oraz zasobności gleby uprawnej.
Dlaczego nawożenie pszenżyta ozimego azotem jest tak ważne?
Jeśli planujesz uprawę pszenżyta ozimego, koniecznie sprawdź, jak wygląda proces nawożenia azotem. Dolistne dokarmianie mocznikiem stosuje się w celu ochrony zbóż przed grzybami i szkodnikami. Oprysku wykonuj dwukrotnie w określonych odstępach czasu. Pierwszą dawką nawozu azotowego podaj na końcu fazy krzewienia, a drugą na końcu fazy strzelania w źdźbło. Dzięki temu dostarczysz roślinie mikroskładników potrzebnych do przemiany azotu w roślinie. Wpływa to bezpośrednio na jakość ziaren.
Przykrywasz słomę warstwą ziemi, by przyśpieszyć jej rozkład? W takim razie pamiętaj o dostosowaniu dawki azotu. Według zaleceń specjalistów rolnictwa dobrą dawką jest około 40 kg N/ha. Decyduj się na nawożenie azotem tuż przed przyoraniem słomy, jeśli po pszenżycie w następnym sezonie planujesz uprawę innych roślin ozimych. Powyższe wartości dotyczą jednak oprysków azotowych. Chcesz wiedzieć, jak to wygląda dla tradycyjnych metod nawożenia? W tym przypadku wyróżniamy trzy terminy:
- podczas wiosennej wegetacji stosuj nawożenie od 30 kg N/ha, kiedy pszenżyto ozime jest bardzo gęste, rozkrzewione i ma ciemnozielony kolor;
- w fazie strzelania w źdźbło stosuj nawóz azotowy o wartości do 60 kg/ha;
- na początku fazy kłoszenia po zabiegu skracania słomy wystarczy nawożenie na poziomie do 50 kg N/ha.
Dlaczego warto stosować nawozy na pszenżyto ozime?
Zarówno pszenica ozima, jak i pszenżyto ozime wymagają właściwego nawożenia. Wszelkiego rodzaju zboża ozime do poprawnego wzrostu potrzebują wiosennego nawożenia azotem i innymi składnikami odżywczymi. Fosfor i potas jako składniki nawozów chronią rośliny ozime przed:
- niedoborem wody;
- wyleganiem;
- chorobami;
- mrozem.
System korzeniowy o wiele łatwiej pobiera składniki pokarmowe z gleb o odpowiedniej kwasowości i twardości. Jeśli dodatkowo stosujesz nawozy fosforowe, azotowe i potasowe wpłyniesz pozytywnie na wypełnienie ziaren. Właściwie nawożone pszenżyto będzie też równomiernie rosnąć przez cały sezon. Chcesz wiedzieć, jaki czynnik jest najważniejszy dla zbóż ozimych? Fotosynteza to podstawowy proces energetyczny. Odpowiada za rozwój systemu korzeniowego oraz organów generatywnych. Zadbaj o nawożenie fosforem i potasem a unikniesz zamierania roślin.
Jaki nawóz pod pszenżyto ozime na wiosnę? Opryski, granulaty, a może naturalny obornik?
Nie ma jednej skutecznej metody nawożenia, która zawsze zagwarantuje ci poprawny wzrost pszenżyta ozimego na polu uprawnym. Dokarmianie dolistne ma sens jeśli wiesz, że roślina ma zbyt niską zawartość białka. Nawóz dolistny kupisz w każdym sklepie rolniczym. Zanim zdecydujesz się na konkretny tym nawozu, przeanalizuj dokładnie potrzeby pokarmowe pszenżyta ozimego. Zależy ci na prawidłowym wzroście zboża ozimego? Stwórz funkcjonalny program nawożenia i stosuj odżywki zawierające:
- molibden;
- cynk;
- żelazo;
- mangan;
- bor;
- miedź;
- i inne składniki odżywcze.
Odżywianie dodatkowe zbóż ozimych to kluczowa kwestia, by utrzymać odpowiednio poziom wzrostu rośliny. Wiosenne nawożenie zbóż będzie skuteczne, tylko jeśli opracujesz właściwą strategię nawożenia. Wtedy twoje plony na koniec sezonu będą zadowalające i przyniosą ci spore zyski. Pamiętaj, że pszenżyto jest zbożem, które przy odrobinie poświęcenia daje naprawdę pokaźne plony. Doceń to jako rolnik i przekonaj się o pozytywnych skutkach nawożenia azotowego.
Powiązane artykuły:
- Jaki nawóz na pszenżyto ozime wiosną – poradnik nawożenia
- Termin siewu pszenżyta ozimego i jarego – poradnik
- Kiedy siać żyto ozime aby plon był obfity
- Uprawa pszenżyta – obsada, siew, nawożenie, potrzeby pokarmowe, zagrożenia i inne ważne informacje
- Pszenżyto jare — charakterystyka i uprawa