Sztuczny nawóz azotowy jest jednym z produktów często stosowanych w ogrodach i na działkach. Sprawdź, jakie może przyjmować rodzaje i jakie konkretnie ma działanie. Dowiedz się, kiedy go używać.
Każdy, kto uprawia zarówno warzywa, jak i rośliny ozdobne, jest raz na jakiś czas zmuszony do użycia nawozu. Z uwagi na dostępność większość ogrodników decyduje się na sztuczny nawóz azotowy. Jak działa ten produkt? Jakie można przypisać mu funkcje? Sprawdź, zanim użyjesz!
Nawóz mineralny – co to jest?
Na początek warto wiedzieć, czym jest nawóz sztuczny, zwany również mineralnym. Jest to produkt tworzony w laboratorium łączący pewne związki chemiczne, które są ważne dla gleby i określonych roślin. Choć jego nazwa brzmi pejoratywnie jako kontrast dla środków naturalnych, nawóz ten nie jest w żaden sposób szkodliwy. Po prostu sposób jego wytwarzania jest inny niż w przypadku preparatów naturalnych.
Każdy nawóz mineralny zawiera:
- mikroelementy – składniki, które są zużywane przez roślinę w niewielkich proporcjach;
- makroelementy – składniki, z których rośliny czerpią w większym stopniu.
Sztuczny nawóz azotowy stanowi jeden z tych środków, które stosowane są najczęściej.
Rodzaje nawozów azotowych
Warto wiedzieć, że sztuczny nawóz azotowy może przyjmować różne formy. Podział nawozów wygląda następująco:
- nawozy amonowe;
- nawozy azotanowe;
- nawozy amidowe;
- nawozy saletrzano-amonowe.
Dodatkowo spotyka się również produkty wieloskładnikowe, które zawierają także inne pierwiastki. Pokrótce omówimy wszystkie te rodzaje.
Nawozy amonowe
Nawozy z tej grupy mogą przyjmować formy:
- siarczanu amonu – znanego jako nawóz wiosenny, zawierającego ok. 21% azotu, a także siarkę, tlen i wodór;
- chlorku amonu – znanego jako salmiak czysty; zawiera on ok. 25% azotu, a także wodór i chlor;
- węglanu amonu;
- wody amoniakalnej.
Nawozy amonowe działają powoli i aktywują się dopiero przy zwiększonej wilgotności podłoża. Mają przede wszystkim działanie zakwaszające. Nie pobudzają wzrostu części zielonych, nadziemnych, tylko rozwój korzeni rośliny.
Nawozy azotanowe
Zwane także saletrzanymi. Zaliczają się do nich:
- saletra wapniowa – zawiera ok. 14% azotu, a także wapń i tlen;
- saletra sodowa – zawiera 15% azotu, sód i tlen;
- saletra potasowa – zawiera 14% azotu, potas i tlen.
Nawozy azotanowe stosowane są zwykle przed zimą. Ich działanie jest uzależnione od rodzaju. Są to produkty działające szybko i dobrze przyswajalne.
Nawozy amidowe
Ta grupa nawozów zazwyczaj przyjmuję formę mocznika, który zawiera aż 46% azotu. Jest to nawóz wolno działający stosowany również w formie oprysku. Nie sprawdza się w przypadku ciężkiej, kwaśnej gleby.
Nawozy saletrzano-amonowe
Do tego rodzaju sztucznego nawozu azotowego zaliczane są:
- saletrzak – złożony z azotanu wapnia i mielonych wapienia albo dolomitu;
- roztwór saletrzano-mocznikowy – może zawierać od 28 do 32% azotu;
- saletra amonowa – zawiera 34% azotu, a także wodór i tlen.
Te mieszaniny zaliczają się do nawozów uniwersalnych, bo nie mają działania zakwaszającego tak silnego, jak pozostałe sztuczne nawozy azotowe. Działają szybko i efekt ich działania jest widoczny przez dłuższy czas.
Nawozy wieloskładnikowe
Wiele osób, zwłaszcza w uprawie roślin ozdobnych, sięga po nawozy wieloskładnikowe. Zawierają one różne składniki, np. dodatkowo fosfor czy magnez. Od obecności tych substancji jest zależne działanie produktu. Na przykład, nawozy fosforowe nadają się do nawożenia roślin z silnie rozwiniętymi częściami zielonymi. Z kolei nawozy potasowe z azotem stosowane są jesienią i wczesną zimą.
Sztuczny nawóz azotowy – zastosowanie
Zanim sięgniesz po sztuczny nawóz azotowy, musisz wiedzieć, jakie ma on zastosowanie. Przede wszystkim zasila on masę zieloną, czyli prowadzi do rozwoju liści i lepszego krzewienia. W efekcie wydłuża się okres wegetacji i zwiększają plony.
Stosowanie nawozów tego rodzaju zależy od ich formy. Te w granulatach miesza się z wierzchnią warstwą ziemi przed siewem. Potem sztuczny nawóz azotowy, który rozpuszcza się w wodzie, np. mocznik, można stosować dolistnie, czyli w formie oprysków. Wszystko dlatego, że ta grupa nawozów łatwo się wypłukuje.
Czy sztuczny nawóz azotowy nadaje się do wszystkich roślin?
Prawie każdy sztuczny nawóz azotowy ma działanie zakwaszające glebę, co oznacza, że zmienia jej pH. Nie sprawdzi się to w przypadku każdego gatunku roślin. Jest przydatny, jeśli gleba jest zasadowa i wymaga zakwaszenia. Zawsze bierz pod uwagę, jakie jeszcze składniki pokarmowe zawiera dany produkt, zanim zdecydujesz się na jego zastosowanie.
Każdy sztuczny nawóz azotowy wpływa na rozwój roślin. Może go wspierać, ale i zaburzać, np. w sytuacji, gdy roślina inwestuje dużo energii w rozwój części zielonych zamiast owoców. Z tego powodu musisz wiedzieć, jakie działanie ma konkretny nawóz, zanim użyjesz go do wsparcia wzrostu roślin.
Powiązane artykuły:
- Ile saletry amonowej na litr wody? Nawożenie roślin może być łatwe!
- Jaki nawóz wybrać pod uprawę buraków cukrowych
- Nawozy azotowe – jak je stosować i jaki mają one wpływ na rośliny?
- Mocznik – nawóz azotowy. Jak stosować i dawkować mocznik w ogrodzie? Efekty nawożenia roślin w ogrodzie mocznikiem
- Rodzaje nawozów – jaki typ nawozu warto wybrać? Czym charakteryzują się poszczególne typy nawozów?