Chcesz wiedzieć, jakie są najpopularniejsze rodzaje nawozów? Właściwe nawożenie roślin na polach uprawnych to bezwzględny warunek dobrych plonów. Zadbaj o swoje uprawy i poznaj rodzaje nawozów dostępne na rynku.
Branża rolnicza z roku na rok coraz bardziej się rozrasta. Nowoczesne technologie sprawiają, że na rynku pojawiają się różne rodzaje nawozów. Gleba, na jakiej posadzisz roślinność, powinna być odpowiednio przygotowana. Składniki mineralne, azot, odpowiedni poziom pH oraz wiele innych czynników wpływa na to, jak w późniejszym czasie rosną zasiane rośliny. Pamiętaj, że nawozy mineralne to nie jedyna grupa produktów, jakie kupisz, by zadbać o swoje rośliny ogrodowe i nie tylko.
Rodzaje nawozów – jakie rodzaje nawozów wyróżniamy na rynku?
W dzisiejszych czasach sklepy rolnicze i ogrodnicze udostępniają w sprzedaży wiele rodzajów nawozów przeznaczonych do nawożenia konkretnych typów roślin. Dostarczaj niezbędne substancje odżywcze do gleby na polu uprawnym. Tylko wtedy, kiedy poznasz rodzaje oraz zastosowanie nawozów będziesz w stanie dokonać właściwego wyboru. To najpopularniejszych rodzajów nawozów, zalicza się:
- nawozy mineralne;
- nawozy jednoskładnikowe;
- nawozy wieloskładnikowe;
- nawozy w granulkach;
- nawozy w płynie;
- nawozy organiczne;
- nawozy naturalne;
- nawozy zielone.
Oczywiście to tylko podstawowy podział nawozów ze względu na rodzaje. Ceny nawozów są różne, jednakże nie kieruj się tylko tym czynnikiem. Właściwy typ nawozu do roślin określisz tylko do przebadaniu odczynu gleby, czyli poziomu pH oraz zawartości innych substancji organicznych. Ważna jest też próchnica gleby. Wszelkie niedobory uzupełnisz poprzez przyswajalny roztwór wodny nawozu lub jakikolwiek inny. Planujesz uprawę? Poniżej znajdziesz szczegółowe informacje na temat każdego rodzaju nawozu.
Nawozy mineralne
Grupa nawozów mineralnych dostarcza wszelkich niezbędnych składników pokarmowych do roślin uprawnych. Mineralne nawozy azotowe i inne zawierają wiele składników takich, jak: potas, fosfor, cynk, mangan i inne. Pamiętaj, że w tym przypadku użycie nadmiernych ilości nawozu skutkuje tzw. przenawożeniem. W takiej sytuacji plony będą zagrożone całkowitym zniszczeniem.
Nawozy jednoskładnikowe i wieloskładnikowe
Popularne wśród rolników i ogrodników są nawozy jednoskładnikowe i wieloskładnikowe. Te jednoskładnikowe idealnie sprawdzają się, jeśli w glebie brakuje jakichkolwiek pierwiastków azotu i potasu. Zanim użyjesz jednoskładnikowego nawozu, dokładnie sprawdź glebę pod kątem pH i zawartości składników mineralnych. Tylko w ten sposób dobierzesz właściwy nawóz. Wieloskładnikowe nawozy poprawiają warunki do wzrostu tylko dla poszczególnych roślin. Zadbaj o to, aby mikroelementy i pierwiastki były zawsze dostępne dla twoich roślin uprawnych. Wykorzystaj tego typu odżywki do gleb i roślin w odpowiednich proporcjach. Tylko dobrze dopasowany nawóz jest gwarancją skuteczności i wypracowania obfitych plonów.
Nawozy granulowane
Nawozy granulowane to nie lada ciekawostka. Występują w formie proszku lub drobnych kuleczek nie większych niż 5 mm średnicy. Rozsyp je wokół roślin, a następnie wymieszaj z ziemią na głębokości ok. 10 cm. Uważaj jednak, gdyż nawóz granulowany jest zabójczy dla liści, kwiatów i owoców. Skoncentrowane substancje, jak np. siarczan potasu, żelazo, bor, magnez i wapń mogą poparzyć roślinę. Nawozy w granulacie to inaczej obornik krowi lub bydlęcy. Ten idealnie nadaje się do nawożenia warzyw i roślin ozdobnych.
Nawozy płynne
Płynne nawozy są szczególnie popularne w dużych gospodarstwach rolnych. Skuteczną i szybką metodą nawożenia w takich miejscach są opryski. Możesz je rozpuścić w wodzie i podlać roślinę lub spryskać dolistnie. Wszystkie rośliny najszybciej pobierają mikroskładniki z nawozów dolistnych. Zależy ci na szybkim działaniu? Koniecznie wybierz nawozy płynne, które pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze. Nigdy jednak nie przekraczaj maksymalnej dawki, gdyż w tym przypadku również może dojść do poparzenia liści.
Nawozy organiczne i naturalne
Komposty i oborniki organiczne oraz naturalne to ciekawe rodzaje nawozów. Te dostarczają roślinom uprawnym cennych składników odżywczych i próchnicy. Ich regularne stosowanie skutecznie poprawia strukturę gleby. Dodatkowo nawozy tego rodzaju są w 100% ekologiczne, a więc nie ma ryzyka przenawożenia upraw. Dużym atutem wyróżniającym te rodzaje nawozów jest ich cena, która w porównaniu do innych produktów dostępnych na rynku jest niska. Pamiętaj, że nawozy naturalne pozyskasz samodzielnie. To jednak wymaga czasu i nieco pracy.
Jakie pierwiastki znajdują się w nawozach? Rodzaje nawozów a skład
Na rynku dostępne są różne rodzaje nawozów. Niektóre z nich przeznaczone są tylko do nawożenia jesienią, a niektóre do wiosennego odżywiania roślin. W zależności od tego, czego potrzebują twoje rośliny, możesz wybrać nawóz wapniowy, potasowy lub jakikolwiek inny. Chcesz wiedzieć, jakie pierwiastki znajdziesz w nawozach? Oto najpopularniejsze z nich:
- azot – odpowiada za prawidłowy wzrost roślin i zielone zabarwienie liści;
- fosfor – powoduje obfite kwitnienie i owocowanie;
- potas – sprawia, że kwiaty wyróżniają się intensywnym kolorem, a proces dojrzewania jest utrzymany na odpowiednim poziomie;
- magnez – odżywia rośliny i jest podstawowym budulcem chlorofilu;
- siarka – jej braki powodują, że rośliny uprawne są słabo rozwinięte, a liście znacząco ciemnieją;
- wapń – brak wapnia w glebie powoduje, że korzenie przestają się rozwijać, a liście są zdeformowane.
Wyżej wymienione pierwiastki to podstawowe składniki popularnych nawozów dostępnych na rynku. Zanim wybierzesz konkretny nawóz, wykonaj analizę składu gleby. Na jej podstawie wybierzesz nawozy sztuczne lub naturalne, które spowodują szybszy rozwój roślin.
Rodzaje nawozów a kompost i obornik – co warto wiedzieć na ten temat?
Nie stosuj sztucznych nawozów jeśli sytuacja tego nie wymaga. Najlepszą ochroną i źródłem składników pokarmowych dla roślin są komposty oraz obornik. To naturalne nawozy, które są tanie i przede wszystkim ekologiczne. Pozyskasz je z resztek kuchennych lub roślinnych. Przekompostowane resztki idealnie wspomagają rośliny uprawne w okresie wegetacyjnym. Pamiętaj, aby bezwzględnie nie dodawać do kompostu skórek po owocach cytrusowych. Te negatywnie wpływają na drobnoustroje i mikroorganizmy, które tworzą się w glebie. Nigdy nie wrzucaj do kompostu ryb i mięsa. Takie składniki przyciągają owady i drobne zwierzęta, które mogą zniszczyć twoją plantację. Kompost to przede wszystkim nawóz wykonywany z naturalnych składników, resztek pożywienia oraz roślin.
Obornik to nic innego jak zwierzęce odchody. Wybieraj taki pochodzenia bydlęcego lub krowiego, a doskonale nawieziesz swój trawnik. Stosuj go tylko raz na kilka lat. Pamiętaj też, że świeży obornik wymaga delikatnego przekopania grządek. Nawóz w postaci obornika rozrzucaj jesienią, aby zdążył wchłonąć się w glebę przed posadzeniem roślin. Znasz już rodzaje nawozów dostępne na rynku. Wybierz najlepszy dla swojego pola uprawnego i działaj.
Powiązane artykuły:
- Nawozy sztuczne – rodzaje. Co warto wiedzieć o sztucznych nawozach? Jakie są dostępne na rynku? Jak działają pierwiastki znajdujące się w składzie nawozów?
- Nawozy mineralne – wieloskładnikowe i jednoskładnikowe. Zastosowanie i wpływ nawozów na glebę
- Nawozy sztuczne, nawozy mineralne i nawozy azotowe. Czym są i jak ich używać?
- Nawożenie pomidorów – jak odpowiednio nawozić pomidory? Jaki nawóz sprawdzi się najlepiej? Czy uprawa pomidorów jest wymagająca?
- Nawozy potasowe – ratunek dla roślin w okresach suszy