Chyba każdemu marzy się ogród z altaną albą pergolą oplecionymi pędami winorośli. Jeśli do tego uda się uzyskać dorodne owoce, można ogłosić sukces. Do tego potrzebne jest jednak odpowiednie nawożenie winorośli.
Nawożenie winorośli to jedna z podstawowych prac zarówno w uprawie amatorskiej, jak i towarowej. Dzięki odpowiedniemu stosowaniu i dawkowaniu preparatów można liczyć na zwiększenie plonowania. Oprócz tego krzewy szybko i dobrze się rozwijają, stanowiąc dzięki temu prawdziwą ozdobę ogrodu oraz działki. Są to więc czynności, bez których żadna uprawa nie przyniesie oczekiwanego efektu. Dla niektórych mogą to być pyszne domowe przetwory, dla innych znakomite wina z rodzimych winnic. Od kilku lat budzą coraz większe interesowanie degustatorów, a nawet restauratorów.
Jakie wymagania ma winorośl i kiedy ją sadzić?
Uprawy winorośli kojarzą się ze śródziemnomorskim klimatem. Tymczasem również w Polsce powstają winnice, pozwalając na odradzanie tradycji winiarskich, sięgających czasów średniowiecza. Obecnie coraz więcej osób chce sadzić krzewy winorośli – nie tylko na dużą skalę, ale też na własny użytek. Roślina czuje się najlepiej w ciepłych i bardzo nasłonecznionych miejscach. Należy ją sadzić w dobrze przepuszczalnym podłożu o odczynie pomiędzy 6,5 a 7,2 pH. Najlepszą porą na sadzenie winorośli jest przełom zimy i wiosny, gdy gałązki są jeszcze uśpione.
Nawożenie winorośli – jak robić to prawidłowo?
O nawożeniu winorośli trzeba pomyśleć wiosną, jeszcze przed zasadzeniem krzewu. Warto dobrze przygotować glebę na przyjęcie nowych sadzonek. W tym celu można zastosować nawóz naturalny, taki jak obornik albo kompost. Po tym, jak się rozłoży, nawóz należy dobrze wymieszać z glebą i głęboko przekopać. Na tak przygotowanym stanowisku można od razu sadzić swoje krzewy. Nawożenie winorośli trzeba przeprowadzić także przed wegetacją, w okresie kwitnienia (okolice maja i czerwca) oraz owocowania.
Czego potrzebuje winorośl?
Aby plony były udane, winne krzewy potrzebują dokarmiania ich potasem i fosforem, dzięki czemu zbiory są bardziej obfite. Inne bardzo ważne składniki to:
- azot, niezbędny podczas intensywnego wzrostu roślin (najczęściej stosowane nawozy azotowe to mocznik, saletra wapniowa i saletra amonowa);
- wapń, którego niedobór ma niekorzystny wpływ na plonowanie;
- magnez, jego brak może powodować między innymi obumieranie kiści.
Roślinom należy dostarczać także żelaza, boru, molibdenu, miedzi, miedzi, manganu i cynku. Wszystkie składniki pokarmowe muszą być jednak dostosowane do konkretnych warunków zgodnie z wynikami analizy chemicznej gleby. Zarówno niedobór, jak i nadmiar poszczególnych mikroelementów może niekorzystnie wpływać na krzewy.
Najlepszy nawóz do winorośli – organiczny czy mineralny?
Planując nawożenie winorośli, trzeba podjąć decyzję dotyczącą rodzaju nawozu. Na pewno wiele zależy od typu uprawy. Do amatorskiej specjaliści polecają nawóz organiczny, czyli obornik albo kompost. Wybierając pierwszą opcję, najlepiej wykorzystać obornik bydlęcy lub owczy. Można go stosować zarówno w trakcie owocowania, jak i później, w czasie jesiennego nawożenia, które odbywa się po zbiorach. W przypadku gdy pozyskanie obornika jest utrudnione, warto sięgnąć po nawóz mineralny – na przykład wieloskładnikowy przeznaczony dla roślin jagodowych. Natomiast prowadząc dużą winnicę, trzeba regularnie przeprowadzać analizę chemiczną gleby i na tej podstawie planować nawożenie winogron.
Nawożenie winorośli zgodne z odczynem gleby
Nawet uprawiając amatorsko winne krzewy, nie zaszkodzi sprawdzać odczyn gleby. Zwłaszcza jeżeli zależy nam na zoptymalizowaniu procesu nawożenia. Na rynku dostępne są urządzenia, które umożliwiają samodzielne przeprowadzanie analiz. Dzięki temu sprawdzimy, czy podłoże ma odpowiednie pH – przypominamy, że najlepszy jest odczyn obojętny lub lekko kwaśny. Jeżeli wyniki są niekorzystne (zbyt kwaśna gleba), konieczne może okazać się zastosowanie wapnowania.
Wapnowanie – to trzeba wiedzieć
Dzięki temu procesowi podłoże odzyskuje odpowiedni odczyn. Trzeba go jednak przeprowadzić umiejętnie, inaczej może zaszkodzić uprawom. Najlepiej wykonać je wczesną wiosną bądź po jesiennych zbiorach, gdy już opadną liście. Po wapnowaniu należy przez kilka tygodni wstrzymać się z nawożeniem winorośli. Natomiast jeżeli wcześniej stosowany był obornik, zabieg wapnowania bezwzględnie należy przełożyć na kolejny rok. Łączenie ich może spowodować uszkodzenie roślin.
Nawożenie winogron jest konieczne, by zadbać o prawidłowy wzrost krzewów oraz ich obfite plonowanie. Należy przy tym pilnować, by stosowane substancje nie zaszkodziły uprawom. Najlepiej trzymać się harmonogramu prac, który każdemu ogrodnikowi zapewni sukces w postaci pięknych roślin oraz dorodnych owoców.
Powiązane artykuły:
- Uprawa winogrona w ogrodzie. Jak przygotować sadzonki, ciąć i sadzić winorośl
- Nawożenie porzeczek. Kiedy i jakie nawozy stosować w uprawie porzeczki czarnej, czerwonej i białej? Program nawożenia
- Kiedy sadzić winogrona? Terminy, stanowisko, wymagania
- Wszystko o nawożeniu obornikiem. Jak stosować obornik i jaki rodzaj wybrać?
- Kiedy sadzić borówki amerykańskie? Poradnik i terminy