Hodowla pszczół to wymagające zajęcie, ale i piękna pasja. Coraz więcej osób w Polsce decyduje się na założenie pasieki. Dowiedz się, jak w praktyce wygląda hodowla pszczoły murarki i o czym trzeba pamiętać w tym zakresie.
Pszczoła murarka ogrodowa to owad, który jest niezwykle pożyteczny. Na pewno wiesz już, że jest to ciekawa odmiana pszczoły, która różni się znacząco od innych występujących w Polsce. Ta jest niezwykle łagodna i jednocześnie świetnie zapyla wszelkie rośliny ze znacznie większą efektywnością aniżeli inne typy pszczół. Założenie własnej hodowli pszczoły murarki to bardzo dobry pomysł. Pozytywnie wpłyniesz w ten sposób nie tylko na środowisko naturalne, ale także rozrost roślin w twojej okolicy. W Polsce obecnie występuje około 18 gatunków pszczół, a także dzikie pszczoły. Dowiedz się więcej na ten temat i zbuduj bezpieczny domek dla murarki ogrodowej.
Pszczoły murarki – co to za owady? Co je wyróżnia?
Zastanawiasz się, jakim typem pszczół są murarki ogrodowe? Można powiedzieć, iż jest to najbardziej pospolita odmiana pszczoły. Murarki występują na terenie całej Polski, choć większość z nich ma miano samotnic. Co to oznacza? Otóż to, iż żyją w koloniach, ale nie rozprzestrzeniają informacji na temat tego, gdzie można zdobyć pokarm. Jeśli chodzi o samą budowę organizmu pszczoły murarki samce osiągają nawet do 10 mm długości, natomiast samice do 12 mm. Przeważająca barwa pszczół murarek w ogrodzie to delikatne odcienie rdzawej pomarańczy i koloru żółtego.
Pamiętaj, że pszczoły murarki to gatunek owadów wiosennych. W wyniku tego w swoim ogrodzie zauważysz je na pewno przez całe lato, a zimą owad czeka w spoczynku w odpowiednio przygotowanym wcześniej kokonie. Warto dodać, że murarki ogrodowe aktywnie poszukują pożywienia i zapylają kwiaty aż do ich całkowitego przekwitnięcia. Cechą wyróżniającą murarki ogrodowe jako pszczoły jest ich kompletny brak agresywności. Na ogół spokojne charaktery są niezwykle lubiane przez założycieli pasiek. Dzięki temu zapanowanie nad hodowlą pszczół jest znacznie łatwiejsze. Murarka ogrodowa nie ma nawyku obrony swojego gniazda, gdyż jest to typ owadów samotnych. Niestety pszczoła ma niewielki zasięg szukania pokarmu – ten wynosi zaledwie 300 metrów. Głównie z tego względu przyjmuje się, że są to owady wyłącznie ogrodowe i właśnie w tym miejscu warto założyć ich hodowlę.
Pszczoły murarki – jak zaplanować i prowadzić hodowlę?
Hodowla pszczoły murarki jest dość łatwa do prowadzenia. Wystarczy, że przygotujesz właściwe miejsce, które ochroni owady przed czynnikami zewnętrznymi. Nadmierne temperatury, opady deszczu oraz zwierzęta to główne aspekty zagrażające życiu tych dobroczynnych owadów. Stwórz domek dla pszczół, umieść go w ogrodzie i poczekaj aż pierwsze owady same rozpoczną zbieranie materiału gniazdowego. Taka kolej rzeczy możliwa jest wyłącznie dlatego, iż jest to gatunek pospolity, który występuje naturalnie w środowisku. W okresie wegetacyjnym pszczoły poradzą sobie bez jakiejkolwiek pomocy z zewnątrz. Pierwsze murarki pojawiające się w hodowli warto zabezpieczyć przed działaniem ptaków. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że owady nie zostaną pożarte przez ptaki lub gryzonie.
Sama hodowla pszczół murarek jest prosta i odbywa się automatycznie. W miesiącach zimowych wyciągnij pszczoły wraz z kokonami ze zbudowanego domu i przenieś je do chłodnego i suchego pomieszczenia. Może to być altana lub nieogrzewany garaż przydomowy. Podczas takich działań musisz mocno uważać. Zbyt częste zimowanie pszczoły murarki może doprowadzić do pojawiania się pasożytów takich, jak np. roztocza.
Murarka ogrodowa a początek wiosny – o co warto zadbać?
Kiedy zaczyna się wiosna, a pszczoły rozpoczynają przenoszenie pyłków zadbaj o to, aby miały odpowiednie schronienie. Jeśli zimujesz owady np. w garażu, pamiętaj o tym, aby wystawić je wiosną wraz z kokonami na zewnątrz. Zrób to np. pod koniec marca. Jeśli zrobisz to zbyt późno, może okazać się, że murarki zadomowią się w altanie lub garażu. Pamiętaj o tym, gdyż te pszczoły mocno przywiązują się do miejsca, a więc ich pozbycie się w sezonie będzie praktycznie niemożliwe. Oprócz powyższych nie musisz już nic zrobić. Pszczoły murarki to samowystarczalne, spokojne i przede wszystkim wydajne pod kątem roznoszenia pyłków owady.
Domek dla pszczoły murarki – jak go zrobić? Krok po kroku
Zastanawiasz się, w jaki sposób stworzyć domek dla murarki ogrodowej? Pamiętaj, że tułów murarki ma długość maksymalnie 12 mm, a więc wejście do domu nie musi być obszerne. Zanim przystąpisz do prac określ dokładnie lokalizację schronienia dla pszczół. Najlepiej jeśli umieścisz domek w mocno nasłonecznionym i suchym miejscem. Dobrym pomysłem jest skierowanie na południe całego domku, tak aby większość dnia miał dostęp do słońca. Nigdy nie umieszczaj schronienia dla murarek w miejscach wilgotnych i zadbaj o właściwe zabezpieczenia przed ptakami.
Budowa domku dla murarek to prosta sprawa. Wykorzystaj w tym celu puste łodygi lub okrągłe rurki. Wybieraj takie o średnicy do 8 mm, a murarki ogrodowe na pewno dotrą do zasiedlonych rurek lub tych wolnych w całym domku. Zadbaj o to, aby z jednej strony rurka była odpowiednio zaślepiona. Kiedy w tym miejscu pojawi się jakakolwiek nieszczelność, murarka ogrodowa prawdopodobnie nie zdecyduje się na zasiedlenie takiej rurki.
Jest wiele metod budowania domków dla pszczół. Najtańszym i jednocześnie najłatwiejszym sposobem jest użycie rurek trzcinowych. Te zazwyczaj mają odpowiednią średnicę oraz są odporne na uszkodzenia. Optymalna długość rurek do domku dla pszczoły murarki to około 25 cm. Przygotowane wcześniej rureczki poskładaj w większe pakiety i umieść je poziomo w specjalnie przygotowanym stelażu drewnianym. Chcesz wiedzieć, z jakich gatunków roślin można zrobić rurki na domek dla pszczół? Przede wszystkim z roślin rdestowca. Weź pod uwagę poziom zasiedleń w danym materiale. W trzcinie pszczoły murarki zasiedlają aż 98% powierzchni, natomiast w tych z innych roślin zaledwie do 20%.
Domek dla pszczoły murarki – samodzielna konstrukcja czy zakup gotowego domku?
Obecnie w sklepach ogrodniczych znajdziesz gotowe domki dla pszczoły murarki. Wybierz takie rozwiązanie jeśli nie masz czasu lub możliwości samodzielnie stworzyć schronienia dla pszczół. Gotowe domki sprawdzają się też w nagłych sytuacjach, kiedy widzisz, że owady nie mają bezpiecznego schronienia np. przed ptakami.
Dlaczego warto hodować i dbać o pszczoły murarki?
Pszczoły murarki tak, jak inne gatunki tego owada są niezwykle pożyteczne. Ich głównym zadaniem w przyrodzie jest zapylanie wszelkich żyjących roślin poprzez roznoszenie pyłków. Mimo to, że są to w pełni samodzielne owady to jednak cechują się wysokim poziomem skuteczności w zapylaniu. Zwróć uwagę na to, iż murarki ogrodowe zapylają i penetrują nawet otoczenie gniazda. Śmiało możesz stwierdzić, iż murarka jest doskonałym materiałem na tzw. zapylacza.
Łagodne usposobienie, świetne efekty zapylania oraz niewielkie wymogi hodowlane to główne cechy, dla jakich wiele osób decyduje się na stworzenie przydomowej hodowli pszczoły murarki. Im więcej pszczół w przyrodzie tym lepiej, dlatego koniecznie zainwestuj lub stwórz schronienie dla tych owadów w swoim ogrodzie. Nie musisz się obawiać o ugryzienia – te pszczoły są jednymi z najspokojniejszych gatunków w Polsce.
Powiązane artykuły:
- Rośliny miododajne – jakie typy roślin pszczelarskich znane są w Polsce? Jaka jest wydajność kwiatów miododajnych?
- Choroby pszczół – czy problemy zdrowotne owadów są groźne? Jakie są popularne choroby pszczół? Jak je leczyć?
- Osy – co warto o nich wiedzieć? Czy osy są pożyteczne? Gdzie występują? Jak chronić się przed żądłem?
- Hodowla pszczół – najważniejsze zagadnienia. Na czym polega pszczelarstwo i jak założyć pasiekę?
- Pszczelarstwo – jak zacząć? Organizacja własnej pasieki