Close Menu
    Rolniknaobcasach.plRolniknaobcasach.pl
    • Kalendarz ogrodnika
    • Uprawa
      • Owoce
      • Warzywa
      • Zboża
        • Ceny zbóż
      • Orzechy
      • Choroby roślin
      • Szkodniki roślin
    • Hodowla
      • Choroby zwierząt hodowlanych
      • Rozmnażanie zwierząt
      • Zabiegi
    • Nawozy i opryski
      • Nawozy naturalne
      • Nawozy sztuczne
      • Opryski
    • Szklarnia
    • Aktualności
    • Porady
    Rolniknaobcasach.plRolniknaobcasach.pl
    Uprawa

    Rośliny miododajne – jakie typy roślin pszczelarskich znane są w Polsce? Jaka jest wydajność kwiatów miododajnych?

    Karol JankowskiBy Karol Jankowski10 kwietnia, 2024Brak komentarzy5 Mins Read
    rośliny miododajne

    Pszczoły w Polsce i na całym świecie potrzebują wsparcia w dzisiejszych trudnych czasach. Coraz mniej roślinności sprawia, ze pszczołom brakuje pożywienia. Sprawdź, jakie rośliny miododajne możesz posadzić w ogrodzie!

    Z tego artykułu dowiesz się:
    1 Rodzaje roślin miododajnych – najważniejsze informacje o pożytecznych roślinach
    2 Czym charakteryzują się rośliny miododajne
    3 Jaki wpływ na środowisko naturalne mają rośliny miododajne?
    4 Zasady sadzenia roślin miododajnych w ogrodach i na tarasach
    5 Rośliny miododajne – co stanie się z przyrodą, kiedy ich zabraknie?

    Obecnie znanych jest wiele rodzajów roślin z grupy pszczelarskich. Ich wydajność miodowa jest znacznie większa niż innych roślin, dzięki czemu np. pszczoły mogą sprawie się rozwijać i rozpylać pyłki. Na pewno wiesz, że pszczoły to jeden istotnych elementów całego ekosystemu roślinnego. Bez pszczół pola uprawne nie mogłyby się rozwijać w naturalny sposób. Zadbaj więc o to, aby te funkcjonalne owady miały dostęp do nektaru oraz pyłków. W artykule znajdziesz informacje o tym, jakie rośliny miododajne występują w Polsce i jak je posadzić w swoim ogrodzie.

    Rodzaje roślin miododajnych – najważniejsze informacje o pożytecznych roślinach

    Na tę chwilę specjaliści oraz ogrodnicy wyróżniają co najmniej kilka rodzajów roślin miododajnych. Chcesz poznać podstawowy ich podział? Ze względu na typ, rośliny miododajne dzielimy na:

    • zioła takie, jak np. melisa lekarska, mięta pieprzowa, cząber, dziurawiec zwyczajny, bazylia pospolita, a także oregano i inne;
    • byliny oraz rośliny jednoroczne, czyli: słoneczniki, kocimiętka, malwa różowa, cynia, dzwonek ogrodowy, orlik i nie tylko;
    • drzewa oraz krzewy, do których zaliczamy: irygę, beberys, tarninę, klon polny, a nawet wiciokrzew pomorski.

    Jak widzisz, rośliny miododajne występują w wielu odmianach. Te różnią się pomiędzy sobą też głównie ze względu na okres kwitnienia i sposób zapylania przez owady. Zwróć też uwagę na to, iż rośliny miododajne ze względu na rodzaj nektaru dzielimy na:

    • nektarodajne;
    • pyłkodajne;
    • spadziodajne.
    Zobacz też:
    Jęczmień – uprawa odmian ozimych i jarych. Nawożenie, wymagania glebowe, siew i inne ważne informacje

    W tym przypadku również pojawiają się najróżniejsze nazwy. Dla przykładu: nektarodajne rośliny to np. wrzos, lawenda, malina, kocimiętka, a nawet kapusta. Odmiany pyłkodajne to głównie klon jesionolistny, leszczyna oraz dąb. Jako ogrodnik dbający o pszczoły możesz też posadzić rośliny spadziodajne, czyli: jodłę, świerk, sosnę lub modrzew. Powyższe sadzonki to tylko przykładowe gatunki roślin nektarodajnych i nie tylko. Wystarczy, że odwiedzisz nawet lokalny sklep ogrodniczy, a kupisz wszystkie popularne nasiona kwiatów, drzewek i innych sadzonek.

    Obecnie w sklepach ogrodniczych i nie tylko znajdziesz setki gatunków drzew, krzewów i innych roślin miododajnych. Lista jest naprawdę długa, dlatego jako rolnik, ogrodnik lub właściciel przydomowego tarasu, koniecznie zainwestuj w sadzonki pszczelarskie i przyczyń się do ochrony środowiska i owadów zapylających.

    Czym charakteryzują się rośliny miododajne

    Rośliny miododajne to takie, które cechują się przede wszystkim wydłużonym okresem kwitnienia. Dzięki temu pszczoły długo pobierają z nich pożywienie, a dodatkowo roznoszą pyłki na inne tereny uprawne. Miododajne rośliny to też różne odmiany kwiatów, które przyciągają uwagę pszczół ze względu na wielobarwną kolorystykę i piękne zapachy. Pamiętaj, że dobrze obsadzony ogródek wytwarza niezbędne składniki odżywcze i pokarmowe potrzebne np. do produkcji miodu przez różne gatunki pszczół.

    Drzewa i krzewy, a także kwiaty to świetne źródło nektaru i pyłków dla wielu owadów, jak np. pszczoły i motyle. Oprócz jasnych cech pożytecznych dla owadów, warto dodać, że rośliny miododajne są piękną ozdobą każdego przydomowego ogrodu. Bez problemu posadzisz je w ogrodach, na tarasach, a nawet na balkonach.

    Jaki wpływ na środowisko naturalne mają rośliny miododajne?

    Lebiodka pospolita, Śnieguliczka, Facelia i wiele innych to niezbędne gatunki roślin wspomagające rozwój środowiska naturalnego. Musisz wiedzieć, że bez roślin zapewniających nektary oraz pyłki ekosystem po prostu uległby zniszczeniu. Pszczoły bez roślin miododajnych nie byłyby w stanie zapylać warzyw, zbóż i owoców. W skutku doprowadziłoby to do całkowitego zniszczenia plonów uprawnych. Głównie z tego względu warto sadzić rośliny pszczelarskie wszędzie tam, gdzie tylko jest taka możliwość. Kwiatostany to główne źródło pokarmu dla pszczół, motyli i innych owadów.

    Zobacz też:
    Uprawa agrestu w Polsce – wymagania, rozmnażanie i cięcie krzewu. Jak prowadzić cięcie agrestu i uprawiać tą roślinę?

    Masz spore pola uprawne i stosujesz opryski zabezpieczające rośliny przed szkodnikami? Czynności związane z opryskami chemicznymi wykonuj najlepiej po zachodzie słońca. To właśnie wtedy pszczoły udają się na spoczynek do uli. Dzięki temu nie wpłyniesz negatywnie na ich zdrowie i jednocześnie wykonasz opryski roślin wspomagające ich kwitnienie.

    Zasady sadzenia roślin miododajnych w ogrodach i na tarasach

    Jest kilka zasad odnośnie tego, jak należy sadzić rośliny miododajne w swoich ogródkach lub przydomowych tarasach. W tym przypadku stosuj się do kilku wskazówek, a na pewno pozytywnie wpłyniesz na środowisko naturalne oraz rozwój pszczół w Polsce:

    • sadź rośliny w kępkach – to przyciąga uwagę pszczół;
    • staraj się sadzić kwiaty tak, aby dawały nektar przez cały rok;
    • nie skracaj trawnika – zielona łąka z długą trawą to raj dla pszczół i innych zapylających owadów;
    • używaj wyłącznie naturalnych nawozów – zmniejszysz ryzyko otrucia pszczół;
    • twórz miejsca bezpieczne dla owadów, jak np. domki z rurek trzcinowych;
    • w razie suszy stosuj opryski wodne tak, aby rośliny mogły zdrowo kwitnąć.

    Stosuj się do powyższych zasad, aby kwiaty sadzić w grupach oraz odpowiednio nawadniać rośliny dla owadów zapylających. Dzięki temu dobroczynny pyłek kwiatowy znajdzie się tam, gdzie powinien. Dużym pożytkiem dla pszczół jest sadzenie kwiatów o pięknych kolorach i zapachach. Te nie tylko przyciągają ich uwagę, ale i cudownie wyglądają w przydomowym ogrodzie. Pamiętaj, że pszczoły i inne owady potrzebują wielu składników pokarmowych. Z tego względu obsadzaj ogrody i tarasy żywopłotami, miododajnymi kwiatami i nie tylko. Niektóre gatunki pszczół chętniej żywią się na łące kwietnej. Jeśli masz taką możliwość – stwórz miejsce, gdzie rośliny będą wzrastać z dużym poziomem wydajności.

    Rośliny miododajne – co stanie się z przyrodą, kiedy ich zabraknie?

    Zastanawiasz się czasem, co będzie ze środowiskiem naturalnym jeśli zabraknie roślin miododajnych? W wyniku braku nektaru oraz pyłków w przyrodzie to pszczoły w pierwszej kolejności będą narażone na wyginięcie. Z racji, iż owady przestałyby roznosić pyłki na inne rośliny, poskutkowałoby to całkowitym obumarciem plonów na polach uprawnych. Nie możesz dopuścić do takiej sytuacji, dlatego posadź w swoim ogrodzie rośliny pszczelarskie, czyli miododajne. Odmian sadzonek w postaci drzew, krzewów oraz kwiatów jest naprawdę wiele. Stwórz piękne kompozycje ogrodowe o dużej wydajności miodowej i pyłkowej. Dzięki temu dostarczysz pszczołom odpowiednich składników pokarmowych i jednocześnie przyczynisz się do poprawy warunków wzrostu roślin w całym ekosystemie.

    Zobacz też:
    Uprawa pszenżyta – obsada, siew, nawożenie, potrzeby pokarmowe, zagrożenia i inne ważne informacje

    W kwestii podsumowania warto wspomnieć, że pszczoły są niezwykle uparte podczas poszukiwania pożywienia. Niektóre gatunki podróżują na odległościach do 5 kilometrów! Wystarczy, że wysadzisz swój ogród lub pola uprawne roślinami miododajnymi. W ten sposób sprawisz, że zapylanie roślin będzie wysoce efektywne, a pożyteczne owady będą mieć zawsze dostęp do świeżego nektaru i pyłków.

    Powiązane artykuły:

    • Pszczoły murarki – jak wygląda ich hodowla? O co trzeba zadbać? Czym wyróżnia się murarka ogrodowa?
    • Pszczelarstwo – jak zacząć? Organizacja własnej pasieki
    • Oprysk na chowacza w uprawie rzepaku i jego skutki
    • Choroby pszczół – czy problemy zdrowotne owadów są groźne? Jakie są popularne choroby pszczół? Jak je leczyć?
    • Hodowla pszczół – najważniejsze zagadnienia. Na czym polega pszczelarstwo i jak założyć pasiekę?

    Archiwum: kwiecień 2024
    Karol Jankowski
    Karol Jankowski

    Rolnictwem zajmuje się od najmłodszych lat. Razem z ojcem prowadzi duże gospodarstwo w okolicach Poznania. Miłośnik nowinek technologicznych, jako pierwszy w gminie zakładał ekologiczne uprawy. W wolnych chwilach lubi dzielić się z czytelnikami swoją wiedzą i doświadczeniem.

    Zobacz także

    Lekarski rozmaryn. Uprawa, właściwości i zastosowanie rośliny

    Kiszone ziarno kukurydzy – wykorzystanie

    Uprawa pomidorów – jak i kiedy sadzić pomidory? Amatorski siew pomidorów w ogrodzie.

    Jak prowadzić uprawę grochu w ogrodzie? Polecane odmiany (groch zwyczajny, groch pastewny, cukrowy, łuskowy) i uprawa grochu siewnego

    Gryka zwyczajna – siew, uprawa, wymagania

    Jagody goji – uprawa, sadzenie, nawożenie. Jak uprawiać kolcowój?

    Uprawa marchwi – jak siać i sadzić marchew, aby uzyskać ekologiczny plon prosto z grządki?

    Imbir w warunkach domowych – uprawa imbiru w doniczkach i gruncie

    Erozja gleby – czym jest spowodowana i co można w tej kwestii zrobić, by jej zapobiec?

    Leave A Reply Cancel Reply

    Kontakt

    Redakcja

    Regulamin

    Polityka prywatności

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.