Close Menu
    Rolniknaobcasach.plRolniknaobcasach.pl
    • Kalendarz ogrodnika
    • Uprawa
      • Owoce
      • Warzywa
      • Zboża
        • Ceny zbóż
      • Orzechy
      • Choroby roślin
      • Szkodniki roślin
    • Hodowla
      • Choroby zwierząt hodowlanych
      • Rozmnażanie zwierząt
      • Zabiegi
    • Nawozy i opryski
      • Nawozy naturalne
      • Nawozy sztuczne
      • Opryski
    • Szklarnia
    • Aktualności
    • Porady
    Rolniknaobcasach.plRolniknaobcasach.pl
    Nawozy i opryski

    Popiół z węgla jako nawóz – możesz wykorzystać popiół drzewny, który masz z kominka, zamiast go wyrzucać

    Karol JankowskiBy Karol Jankowski5 maja, 2024Brak komentarzy5 Mins Read
    popiół z węgla jako nawóz

    Popiół z węgla jako nawóz staje się coraz mniej popularny. Wpływ ma na to oczywiście odejście od tradycyjnego ogrzewania. Jeżeli tylko masz taką możliwość, warto go wykorzystać w ogrodzie. Zobacz dlaczego!

    Z tego artykułu dowiesz się:
    1 Owoc spalania – popiół z węgla jako nawóz
    2 Popiół drzewny jako nawóz
    3 Jak skutecznie stosować popiół z węgla jako nawóz?
    4 Popiół z węgla jako nawóz – kiedy nie można go stosować?
    5 Zastosowanie popiołu – korzyści
    6 Jak nie stosować popiołu?
    7 Czy wyrzucać popiół z kominka?
    8 Co można nawozić popiołem?
    9 Popiół na trawnik

    Popiół z węgla jako nawóz to sposób znany od bardzo dawna. Stosowano go praktycznie na całym świecie. Popiół to nic innego, jak pozostałości po procesie spalania. Możesz je wykorzystać w swoim ogrodzie. Jest to rozwiązanie zgodne z myślą ekologiczną, ponieważ wykorzystuje wszystkie możliwe produkty uboczne. Sprawdź, jakie korzyści przynosi wykorzystanie popiołu jako nawozu.

    Owoc spalania – popiół z węgla jako nawóz

    owoc spalania popiół z węgla jako nawóz

    Popiół z węgla jako nawóz to rozwiązanie, które samo nasunęło się na skutek rozwoju przemysłu. Obecnie najpopularniejszymi paliwami, które pozostawiają popiół, jest brykiet oraz pellet. Podczas ich spalania otrzymujemy popiół, który odpowiada około 2% masy spalonego paliwa. Popiół z węgla jako nawóz to ponowne wykorzystanie surowca. Znacznie więcej otrzymuje się go w wyniku spalania drewna, szczególnie z gałęziami oraz z korą. W skrajnym wypadku otrzymamy popiołu o masie 10% wyjściowej wartości. Jeżeli korzystasz z powyższych paliw, nie warto wyrzucać popiołu.

    Popiół drzewny jako nawóz

    popiół drzewny jako nawóz

    Dlaczego popiół może być stosowany jako nawóz? Zawiera bowiem cenne dla roślin składniki, takie jak:

    • potas;
    • wapń;
    • fosfor;
    • sód;
    • magnez.

    Świetnie sprawdzi się jako nawóz pod drzewa owocowe, trawnik oraz warzywa. Popiół zmienia jednak pH gleby. Sprawia, że podłoże staje się bardziej zasadowe. W związku z tym nie powinieneś stosować tego typu nawozu pod rośliny kwasolubne, takie jak azalie. Analogicznie bardzo dobrym wyborem będzie wykorzystanie go pod gatunki zasadolubne.

    Zobacz też:
    Nawóz ze skorupek jajek – naturalne wsparcie do ogrodu i roślin doniczkowych. Jak go zrobić i gdzie stosować?

    Jak skutecznie stosować popiół z węgla jako nawóz?

    jak skutecznie stosować popiół z węgla jako nawóz

    Stosowanie popiołu jest bardzo proste. Wystarczy, że rozsypiesz go bezpośrednio pod rośliny, które chcesz odżywić. Takie rozwiązanie niesie ze sobą dodatkowe korzyści. Popiół odstrasza również niektóre szkodniki, takie jak ślimaki. W związku z tym twoje uprawy nie będą podgryzane przez te mięczaki. Nie warto jednak przesadzać z ilością popiołu. Za graniczną wartość uznaje się 1 kg popiołu na 100 m kwadratowych. Jeżeli masz taką możliwość, możesz dodać popiół do kompostu. Musisz jednak pamiętać o tym, że zmienia on pH. Dlatego warto je zrównoważyć, dodając składniki zmniejszające pH.

    Popiół z węgla jako nawóz – kiedy nie można go stosować?

    Chcesz wykorzystać popiół z węgla jako nawóz? Świetnie! Musisz jednak wiedzieć, że nie zawsze możesz to zrobić. Popiół, który powstaje na skutek spalania węgla kamiennego, zawiera dużą ilość metali ciężkich. Pamiętaj o tym, że każdy popiół ma inne właściwości. Nawet w przypadku węgla kamiennego, popiół może znacznie się różnić. Jeżeli chcesz go wykorzystać, konieczne byłoby przeprowadzenie analizy składu chemicznego. Gdy chcesz wykorzystać popiół z węgla jako nawóz, to znacznie lepiej sięgnąć po produkt uboczny spalania drewna.

    Zastosowanie popiołu – korzyści

    Popiół poza wyżej wspomnianymi minerałami może zawierać również inne cenne pierwiastki. W zależności od tego, jaki to jest popiół, mogą pojawiać się śladowe ilości nawet 30 różnych pierwiastków. Niektórzy zwolennicy tego rozwiązania nazywają je mianem „koncentratu nawozowego” ze względu na dużą ilość cennych składników. Popiół jest w stanie skutecznie poprawić strukturę gleby. Kolejną zaletą jest wspieranie rozwoju mikroflory. Uboczny produkt spalania bardzo lubią bakterie wiążące azot, które są cenne. Nadaje się pod wszelkie rośliny lubiące gleby zasadowe.

    Jak nie stosować popiołu?

    Pamiętaj, żeby nie stosować popiołu w okresie siewu. Zawiera duże ilości sodu, które mogą sprawić, że sadzonki lub nasiona zostaną uszkodzone. Dopiero po ustabilizowaniu się uprawy możesz sięgnąć po ten nawóz. Nie należy wykorzystywać popiołu z niepewnych źródeł. Musisz mieć całkowitą pewność co do tego, z czego jest konkretny popiół. Jeżeli powstał on na skutek spalania kartonów, farb, węgla kamiennego itp. to może zawierać szkodliwe dla roślin substancje. W związku z tym może wyłącznie zaszkodzić twojej uprawie, a nie jej pomóc. Wiesz już, jak wykorzystywać popiół z węgla jako nawóz. A co z tym, który wybierasz z kominka?

    Zobacz też:
    Mieszanie nawozów – wady i zalety. Jakie są zasady mieszania agrochemikaliów, by nie zaszkodziły uprawom?

    Czy wyrzucać popiół z kominka?

    Jeżeli palisz w kominku wyłącznie drewnem, to możesz gromadzić popiół uzyskany w ten sposób. Bardzo dobrze sprawdzi się on podczas jesiennego odkwaszania gleby. Proces ten musi być jednak odpowiednio przemyślany. Przede wszystkim musisz poznać wyjściowe pH, aby móc oszacować, jak bardzo chcesz je zmienić. Przyjęło się, że rozsądną dawką jest od 30 do 50 g popiołu na jeden metr kwadratowy ziemi. Jest to dawka, która może już wpłynąć na pH oraz uzupełnić brakujące składniki pokarmowe. Dotyczy to gleb umiarkowanie kwaśnych, jeżeli jednak masz podłoże bardzo kwaśne, możesz zastosować 80 g popiołu.

    Co można nawozić popiołem?

    Popiół z drzewa bardzo dobrze sprawdza się jako preparat do użyźniania sadów. Równie często jest polecany w przypadku warzyw, ponieważ zawiera bardzo dużą ilość wapnia. Pierwiastek ten ma zaś spore znacznie w uprawie warzyw i owoców, a brak wapnia bardzo negatywnie wpływa na rozwój roślin. Może to zahamować wzrost oraz skutkować pojawieniem się suchej zgnilizny wierzchołkowej. Szczególnie narażone są na to pomidory i papryka. Również jabłka mogą ucierpieć przez niedobór wapnia. Pojawić się może plamistość podskórna. Często dochodzi również do problemów z liśćmi i wierzchołkami.

    Popiół na trawnik

    Jeżeli chcesz stosować popiół z węgla jako nawóz na trawnik, pamiętaj o zachowaniu umiaru. Stosując taką odżywkę, zrezygnuj z nawozów zawierających żelazo i wapń. Jeżeli tego nie zrobisz, możesz doprowadzić do przenawożenia. Zbyt duża ilość niektórych pierwiastków również nie jest zalecana. Nadmiar żelaza lub innych składników może osłabić trawę, powodując jej obumieranie. Popiół możesz mieszać z nawozami, które opierają się na azocie oraz potasie.

    Popiół to uboczny efekt procesu spalania. Niestety, nie zawsze popiół jako nawóz będzie odpowiedni. Wyłącznie ten, który jest pochodzenia oddrzewnego, nadaje się do tego celu. Popiół po węglu kamiennym zawiera zbyt dużo metali ciężkich. Zasadowy odczyn sprawia, że ten nawóz wykorzystywany jest do okresowego odkwaszania gleby. Duża zawartość wapnia sprzyja drzewom owocowym i warzywom. Warto nauczyć się korzystać z tego ogólnodostępnego preparatu odżywczego.

    Zobacz też:
    Domowy nawóz do kwiatów i roślin: jak zrobić go samemu

    Powiązane artykuły:

    • Popiół jako nawóz – jakie ma właściwości, gdzie i kiedy go stosować?
    • Popiół z drewna jako nawóz – drzewna esencja dla lepszych plonów
    • Popiół z grilla jako nawóz – letnia zabawa w służbie ogrodu
    • Popiół drzewny jako nawóz – właściwości, zastosowanie, dawkowanie. Jakie rośliny można nawozić popiołem drzewnym?
    • Popiół z drewna jako naturalny i tani nawóz do ogródka

    Archiwum: maj 2024
    Karol Jankowski
    Karol Jankowski

    Rolnictwem zajmuje się od najmłodszych lat. Razem z ojcem prowadzi duże gospodarstwo w okolicach Poznania. Miłośnik nowinek technologicznych, jako pierwszy w gminie zakładał ekologiczne uprawy. W wolnych chwilach lubi dzielić się z czytelnikami swoją wiedzą i doświadczeniem.

    Zobacz także

    Nawóz kurzy pod ogórki i inne warzywa – skład, przygotowanie, zastosowanie w uprawach

    Biohumus z dżdżownic kalifornijskich jako nawóz organiczny w uprawie roślin

    Nawóz typu osmocote stosowany do trawników – jak działa i zastosowanie

    Nawóz gołębi, czyli jak skutecznie wykorzystać gołębie odchody jako obornik do roślin – nawożenie nawozem organicznym

    Kurzeniec nawóz – solidny nawóz z ptasich odchodów dla każdego ogrodu

    Nawóz pod iglaki: jak nawozić iglaki, żeby pięknie rosły i dobrze wyglądały

    Nawóz pod kukurydzę – jak zwiększyć plony?

    Nawóz dolistny gwarancją obfitych plonów truskawek

    Domowy nawóz do kwiatów i roślin: jak zrobić go samemu

    Leave A Reply Cancel Reply

    Kontakt

    Redakcja

    Regulamin

    Polityka prywatności

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.