Popiół jako nawóz to jeden z najlepszych sposobów na recykling. Choć traktowany jest jako odpad, z powodzeniem można zastosować go w ogrodzie oraz przydomowym warzywniku, zwiększając plony nawet o 40%!
Popiół w ogrodzie można stosować przez cały okres wegetacyjny, choć najlepszym momentem będzie wiosenny start oraz jesienne zamieranie, ponieważ popiół drzewny pozbawiony jest azotu. Można dodawać go również do kompostu, zwiększając tym samym składniki mineralne w humusie, który z niego powstanie.
Popiół jako nawóz – naturalna odżywka dla roślin
Popiół w ogrodzie można stosować niemal pod wszystkie rośliny. Wykorzystuje się go zarówno jako element kompostu, jak i rozsypując bezpośrednio na glebę. Choć jest to naturalny nawóz, nie powinno się stosować go na każdym rodzaju gleby.
Popiół charakteryzuje się bardzo wysokim pH, a to oznacza że wykorzystuje się go do odkwaszania gleby. PH gleby można sprawdzić wykonując test lub kierując się obecnością roślin wskaźnikowych, do których zalicza się między innymi skrzyp.
Popiół – nawóz bogaty w składniki odżywcze
Popiół drzewny to odpad spalania drewna, a zatem zawiera w sobie niezbędne dla roślin składniki odżywcze, takie jak potas, fosfor czy wapń. Pozbawiony jest natomiast azotu, który uwalniany jest do atmosfery podczas procesu spalania.
To właśnie duża ilość składników pokarmowych sprawia, że jest on dobrą alternatywą dla nawozów mineralnych i znacząco zwiększa plony przyczyniając się do poprawy jakości gleby.
Popiół w ogrodzie – na trawniki i rabaty
Ogród można nawozić popiołem przez cały okres wegetacyjny, dostarczając tym samym roślinom cenne składniki mineralne. Można stosować go do nawożenia trawnika, jak i do odkwaszania gleby – szczególnie tych znajdujących się w pobliżu drzew iglastych.
Aby nawożenie popiołem było efektywne, należy wymieszać go z wierzchnią warstwą gleby na głębokości około 10 centymetrów.
Uwaga – popiół drzewny nie powinien być stosowany na glebach zasadowych, gdyż ze względu na wysokie pH może doprowadzić do tak zwanego zasolenia gleby.
Kiedy nie można używać popiołu jako nawozu?
Popiół w ogrodzie to doskonały pokarm dla roślin, ale pod warunkiem, że jest on wynikiem spalania naturalnego surowego drewna. Roślin nie można nawozić popiołem powstałym na skutek spalania drewna barwionego, lakierowanego czy impregnowanego czy z dodatkiem śmieci, ponieważ mieszanka ta oprócz niezbędnych składników mineralnych zawiera bardzo dużą ilość chemikaliów szkodliwych dla rozwoju roślin.
Popiół – nawóz idealny do warzywnika i sadu
Właściciele działek i przydomowych ogródków z pewnością docenią wykorzystanie popiołu jako nawozu w przydomowych warzywnikach. Duża zawartość wapnia sprawia, że to idealna posypka dla pomidorów czy papryki, eliminująca choroby powstałe na skutek jego niedoboru.
Popiół jako nawóz sprawdzi się także w sadach. Zawarty w nim wapń przyczynia się do poprawy kondycji drzew, ale również do zwiększenia plonów eliminując gorzką plamistość podskórną.
Popiół jako nawóz sprawdzi się zarówno w uprawie na dużą skalę, jak i w przydomowych ogródkach. To jeden z najlepszych naturalnych nawozów, który przyczynia się do zwiększenia plonów, znakomicie radzi sobie również z odkwaszeniem gleby, a brak azotu sprawia, że można go stosować przez cały sezon wegetacyjny. Warunkiem jest wykorzystanie popiołu uzyskanego ze spalania naturalnego, surowego drewna bez lakierów, farb i impregnatów, które w całym procesie zwiększają ilość chemikaliów przedostających się do powietrza oraz gleby.
Powiązane artykuły:
- Popiół z drewna jako nawóz – drzewna esencja dla lepszych plonów
- Popiół drzewny jako nawóz – właściwości, zastosowanie, dawkowanie. Jakie rośliny można nawozić popiołem drzewnym?
- Popiół z węgla jako nawóz – możesz wykorzystać popiół drzewny, który masz z kominka, zamiast go wyrzucać
- Popiół z drewna jako naturalny i tani nawóz do ogródka
- Popiół z grilla jako nawóz – letnia zabawa w służbie ogrodu