Opryski z sody oczyszczonej możesz wykonać samodzielnie. Sprawdzą się w ogrodzie w przynajmniej kilku zastosowaniach. Jednocześnie nie zagrażają życiu człowieka czy innych zwierząt. Sprawdź, jak je przygotować!
Zwalczanie szkodników, chorób, zapobiegania rozwojowi chwastów – te wszystkie sytuacje sprzyjają zastosowaniu oprysków z sody oczyszczonej. Preparaty tego rodzaju możesz przygotować od ręki, a dodatkowo nie ponosisz wysokich kosztów. Sprawdź, jak zadbać o swój ogród z użyciem sody oczyszczonej.
Opryski z sody oczyszczonej – dlaczego warto je wybrać?
Soda oczyszczona jest bezpieczna dla środowiska. Nie ma okresu karencji, który pojawia się w przypadku chemicznych środków ochrony roślin. Możesz stosować ją na każdym etapie rozwoju rośliny, bo prawdopodobnie i tak zostanie zmyta przez deszcz albo usuniesz ją np. z owoców czy warzyw podczas czyszczenia. Jednocześnie wykazuje duża skuteczność w zwalczaniu szkodników i chorób w początkowych ich stadiach. Nie zagraża przy tym zwierzętom, m.in. zapylaczom. Z tego powodu oprysk z sody jest jednym z bezpieczniejszych do wykorzystania w ogrodzie.
Opryski z sody oczyszczonej na szkodniki
Sodę wykorzystuje się do zwalczania konkretnych szkodników, w tym:
- mszyc;
- roztoczy;
- mączlików.
Jest skuteczna zwłaszcza na początkowym etapie rozwoju inwazji owadów.
Przepis na oprysk z sody przeciwko szkodnikom
Aby przygotować opryski z sody oczyszczonej przeciwko wymienionym wyżej szkodnikom, potrzebujesz:
- łyżeczkę sody oczyszczonej;
- 2 litry wody, najlepiej ciepłej;
- zagęszczacz, np. pół łyżeczki oleju jadalnego, szarego mydła w płynie, płynu do naczyń.
Wymieszaj wszystkie składniki i dokładnie wstrząśnij. Następnie rozpylaj opryski na zaatakowanych roślinach. Możesz stosować je w ogrodzie lub domu, a także do przemywania liści w razie punktowych infestacji. Takie opryski z sody oczyszczonej możesz powtarzać do dwóch razy w tygodniu.
Zagęszczacz sprawia, że opryski z sody oczyszczonej lepiej osiadają na roślinie i nie spływają po niej tak łatwo. Dodatkowo oblekają też ciała szkodników, powodując lepsze przywieranie sody oraz uduszenie.
Opryski z sody oczyszczonej na choroby grzybowe
Opryski z sody oczyszczonej doskonale radzą sobie ze zwalczaniem chorób grzybowych we wczesnych stadiach rozwoju. Można ich używać w walce z:
- plamistością liści;
- mączniakiem prawdziwym;
- mączniakiem rzekomym.
Jak przygotować oprysk z sody w takim celu? Oto przepis!
Przepis na opryski z sody oczyszczonej przeciwko chorobom grzybowym
Do przygotowania preparatu potrzebujesz:
- 1 litra ciepłej wody;
- 5 ml szarego mydła w płynie;
- ½ łyżeczki sody oczyszczonej.
Wystarczy zamieszać składniki i można je stosować bezpośrednio na rośliny. Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz używać szarego mydła albo nie masz go do dyspozycji, dobrze sprawdzi się olej jadalny w nie większej niż określona ilości.
Opryski z sody oczyszczonej na chwasty
Ciekawym zastosowaniem sody jest zwalczanie chwastów. Opryski z sody oczyszczonej w takim celu warto stosować w znacznie większym stężeniu niż w przypadku środków do zwalczania chorób czy szkodników. Możesz też, zamiast oprysku, wykonać pastę z sody i posmarować nią przestrzenie takie jak np. przerwy między płytkami chodnikowymi czy fragmenty przy krawężnikach. Praktykuje się zasypywanie chwastów sodą, jednak zawsze wówczas istnieje ryzyko przewiania proszku na sąsiednie grządki z roślinami ozdobnymi czy uprawnymi. Z tego powodu odradzamy tę metodę.
Opryski z sody oczyszczonej możesz stosować nie tylko w przypadku roślin ogrodowych, ale też doniczkowych rosnących w domu, na balkonie czy tarasie. Są skuteczne, a przy tym bezpieczne dla środowiska. Nie stwarzają zagrożenia dla ludzi i zwierząt. Zanim sięgniesz po środki ochrony roślin dostępne w sklepach ogrodniczych, skorzystaj z receptur wykorzystujących sodę. Być może okaże się, że taka naturalna metoda walki z chorobami czy szkodnikami będzie absolutnie wystarczająca w twoim przypadku.
Powiązane artykuły:
- Oprysk z sody na mszyce, czyli bezwzględny zabójca ogródkowych szkodników
- Odkażanie gleby sodą oczyszczoną – zastosowania popularnego środka
- Ekologiczny oprysk na mszyce – jak go wykonać?
- Soda jako nawóz – tajemnica zielonych ogrodów
- Opryski na czereśnie – terminy, preparaty