Oprysk na ziemniaki to jeden z podstawowych sposobów walki z wszystkimi zjawiskami, które zagrażają uprawom. Sprawdź, jakie opryski stosować, kiedy to robić i na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru.
Ziemniakom w okresie wzrostu, a potem plonowania zagraża wiele rzeczy. Przede wszystkim trudne do usunięcia są chwasty, które mogą skutecznie zakłócić wzrost warzyw. Niemniej uciążliwe mogą być szkodniki, np. stonka ziemniaczana, a także rozmaite choroby. Oprysk na ziemniaki to często skuteczna metoda pozbycia się ich albo zapobiegania ich pojawieniu się w polu.
Oprysk na ziemniaki – na co pomaga?
Zanim zaczniesz stosować jakiekolwiek preparaty, pamiętaj, że oprysk na ziemniaki trzeba dobrać do celu, w jakim jest stosowany.
Herbicydy na ziemniaki
Jeden z podstawowych oprysków na ziemniaki stosowany jest w przypadku nagromadzenia chwastów. Oprysk ziemniaków przeciwko chwastom zazwyczaj przeprowadza się jeszcze przed wschodami. Jeśli jest to konieczne, zabieg można powtórzyć – trzeba jednak uważać na rodzaj substancji aktywnej i okres karencji.
Oprysk na ziemniaki przeciwko chorobom
Do chorób, przeciwko którym najczęściej stosuje się oprysk na ziemniaki, należą alternarioza i zaraz ziemniaczana. W obu przypadkach najlepsze efekty daje stosowanie ich tuż po zauważeniu objawów schorzeń. Do substancji aktywnych stosowanych zazwyczaj w takich przypadkach należą:
- mankozeb;
- cymoksanil;
- fluazynam;
- metiram;
- metylaksyl-M.
Oprysk na ziemniaki przeciwko szkodnikom
Do szkodników, które najczęściej atakują uprawy ziemniaków, należą stonka ziemniaczana i mszyce. Ich zwalczanie jest najbardziej efektywne, jeśli oprysk na ziemniaki jest regularnie powtarzany. Wtedy owady można skutecznie usunąć nie tylko w formach dorosłych, ale również larwalnych. Do substancji aktywnych stosowanych w zwalczaniu szkodników należą:
- spinosad;
- acetamipryd;
- tiachlopryd;
- tiametoksam.
Naturalny oprysk na ziemniaki
W niektórych przypadkach, np. przy niewielkiej inwazji stonki ziemniaczanej, możliwe jest przeprowadzenie oprysku na ziemniaki z użyciem substancji naturalnych. Dużą skuteczność wykazują preparaty przygotowywane na wrotyczu. Zaletą takiego rozwiązania jest zwykle jego niski koszt, a także naturalna formuła. Oznacza to, że nie narażasz upraw na dodatkowe obciążenie sztucznymi substancjami. To ważne dla osób, które prowadzą gospodarstwa ekologiczne.
Oprysk na ziemniaki – jak stosować?
Nie ma uniwersalnego środka, który pomoże na wszystko. Z tego powodu warto, abyś prowadził specjalny dziennik, w którym zanotujesz, jakie środki są podawane w konkretne dni. W ten sposób możesz przestrzegać okresów karencji i zapobiegać sytuacji, w której preparaty wchodzą ze sobą w reakcję.
Oprysk na ziemniaki a pogoda
Bardzo ważne podczas robienia oprysku jest sprawdzenie prognozy pogody. Ulewny deszcz tuż po tym, jak wykonasz oprysk na ziemniaki, może być korzystny np. w przypadku herbicydów. Wnikną one lepiej w ziemię i korzenie chwastów, a to zapewni ich skuteczniejsze działanie. Jednocześnie np. mogą nie zadziałać w przypadku stonki ziemniaczanej. Wiedz natomiast, że lekki deszcz przed opryskiem zwykle wpływa korzystnie na działanie preparatu, choć to też zależy od jego rodzaju.
Oprysk na ziemniaki a pora dnia
Z zasady oprysk na ziemniaki powinno się wykonywać wieczorem. Dlaczego? Część preparatów jest szkodliwa dla zapylaczy, dlatego też odgórne nakazy zabraniają ich stosowania w dzień, kiedy pszczoły mogą bytować na roślinach. Co więcej, jeśli przeprowadzisz oprysk na ziemniaki rano czy w trakcie słonecznego dnia, ryzykujesz poparzeniem liści.
Oprysk na ziemniaki możesz łatwo wykonać z użyciem gotowych preparatów albo przygotować je samodzielnie według znanych od wieków receptur. Pamiętaj, że gwarancją powodzenia jest odpowiednio szybka reakcja, która pozwoli przeciwdziałać dalszym rozwojowi choroby albo inwazji szkodników. Zawsze dobieraj oprysk na ziemniaki taki, aby skutecznie zadziałał przy jak najmniejszej możliwej dawce.
Powiązane artykuły:
- Oprysk z drożdży na ziemniaki – efekty i zastosowanie. Kiedy i po co stosować oprysk drożdżowy na uprawy?
- Opryski na czereśnie – terminy, preparaty
- Zaraza ziemniaczana – opryski. Jak je stosować?
- Ekologiczny oprysk na mszyce – jak go wykonać?
- Opryski z sody oczyszczonej – przepisy, zastosowanie