Ślimaki są dużymi szkodnikami, które w znacznej ilości mogą poczynić olbrzymie szkody w uprawach warzywnych, owocowych czy roślinach ozdobnych. Oprysk na ślimaki na ogrodzie jest jednym ze sposobów radzenia sobie z inwazją szkodników.
Warto jednak mieć na uwadze, że oprysk na ślimaki w ogrodzie nie jest ani najpopularniejszy, ani też najkorzystniejszy dla otoczenia. Warto zatem najpierw wiedzieć, dlaczego ślimaki pojawiają się w uprawie i jakie gatunki reprezentują, a dopiero potem je zwalczać. Bardzo istotna jest również profilaktyka. Z naszego artykułu dowiesz się więcej na ten temat.
Ślimaki w ogrodzie – oznaki obecności i gatunki
Zanim weźmiesz się za zwalczanie ślimaków, musisz wiedzieć, po czym rozpoznać ich obecność w ogrodzie oraz jakie gatunki pojawiają się tam najczęściej. Zazwyczaj ślimaki są dobrze widoczne i pozostawiają po sobie srebrne, lekko połyskujące smugi wydzieliny. Pojawiają się zwykle po deszczu, gdy gleba jest lekko wilgotna. W warzywach korzeniowych wygryzają nieregularne dziury, podobnie jak w liściach np. sałaty. Mogą też zdrapywać warstwę wierzchnią, narażając rośliny na rozwój chorób.
Rodzaje i gatunki ślimaków
Zazwyczaj ślimaki w ogrodzie możemy podzielić na nagie i takie ze skorupkami. Ślimaki nagie to zazwyczaj:
- ślinik luzytański;
- ślinik wielki;
- ślinik zmienny;
- pomrowik plamisty.
Z kolei ślimaki ze skorupami to bardzo często popularny (i jadalny) winniczek. Powszechnie uważa się, że to właśnie nagie ślimaki są szczególnie groźne, gdy żerują w ogrodzie czy na działce. Czy jednak zawsze warto stosować oprysk na ślimaki jako sposób walki z nimi?
Oprysk na ślimaki w ogrodzie – wybór
Do twojej dyspozycji są chemiczne sposoby na ślimaki. Mogą one różnić się klasą toksyczności. Najbardziej bezpieczne są te w klasie V. Są to często preparaty do rozpuszczania, dlatego można na ich bazie wykonać oprysk na ślimaki w ogrodzie. Bardziej popularne sa trucizny w formie np. niebieskich kulek. Wysypuje się je między grządkami i pod roślinami. Musisz jednak wiedzieć, że są one szkodliwe nie tylko dla ślimaków, ale również ludzi czy zwierząt stałocieplnych. Nie poleca się ich stosowania, gdy w ogrodzie mieszka kot czy pies. Może się zatruć, przypadkowo wdeptując w truciznę, np. rozpuszczoną, i wylizując łapę.
Możesz wykonać też naturalny oprysk na ślimaki w ogrodzie. Przygotowuje się go z gnojówki z piołunem. Należy przygotować gnojówkę, a osobno wyciąg z piołunu. Wystarczy 75 g rośliny na 2,5 l ciepłej wody. Po dobie taka mieszanka jest gotowa. Należy wymieszać ją następnie z gnojówką w proporcji 1:10. Oprysk na ślimaki w ogrodzie wykonuje się nie na ślimaki, a na rośliny, na których mogą żerować.
Inne sposoby zwalczania ślimaków
Choć chemiczne środki na ślimaki sa bez wątpienia skuteczne, raczej nie mają szans odstraszyć ślimaków. Preparat na ślimaki działa przede wszystkim biobójczo. Środków chemicznych w formie oprysku na ślimaki w ogrodzie, pomijając preparaty naturalne, nie należy dodatkowo stosować przy roślinach, aby nie wnikały w nie, bo mogą być szkodliwe dla ludzi. Ślimaki można zebrać ręcznie i wyrzucić poza swój teren, jednak to nie zawsze jest wygodne rozwiązanie. Jak więc zwalczać i odstraszać ślimaki, aby trzymały się z dala od ogrodu? Oto kilka sposobów.
Pułapki na ślimaki
Stosowanie oprysku na ślimaki w ogrodzie, nawet tego naturalnego, może być uciążliwe z prostego powodu – krótkiego okresu spryskiwania w porównaniu z wieloma zabiegami, które trzeba wykonać. Z kolei pułapka na ślimaki jest równie skuteczna, a przy tym bezpieczna. Wystarczy wykorzystać np. plastikowy pojemnik wkopany w ziemię i wypełniony piwem. Taka przynęta zwabi ślimaki, które wpadną do opakowania i zwyczajnie się utopią.
Jeśli nie chcesz od razu odbierać im życia, możesz je zebrać. Pomoże w tym liść sałaty, którą ślimaki lubią. Ułóż go w wysokim wiaderku, a po kilku godzinach zbiorą się wewnątrz ślimaki. Wystarczy je usunąć z ogrodu.
Bariery – ekologiczne i skuteczne
W tym przypadku zamiast oprysku na ślimaki w ogrodzie możesz przygotować do walki ze ślimakami specjalne bariery. Wystarczy rozsypać na ścieżkach lub wokół roślin:
- wapno;
- trociny drzewne;
- pokruszone skorupki jajek;
- fusy z kawy;
- igliwie sosnowe;
- pył drzewny, np. wymieciony z kominka.
Wszystkie te produkty musisz rozsypywać po każdym deszczu. Są one szkodliwe dla ślimaków, bo powodują uszkodzenia ciała, dlatego skutecznie je zwalczają.
Przygotowanie terenu i naturalni wrogowie
Ważne w walce ze ślimakami są zabiegi, które przeprowadza się w ogrodzie. Warto dbać o czynności, które niszczą miejsca bytowania ślimaków. Są to:
- bronowanie, które rozbija grudy ziemi;
- regularne koszenie trawnika;
- wzruszanie ziemi pomiędzy grządkami.
Możesz zadbać o to, aby w ogródku pojawiły się pożyteczne organizmy, np. jeże żyjące w zaroślach czy ptaki – wszystkie chętnie żywią się ślimakami. Do innych naturalnych sposobów radzenia sobie ze ślimakami należy sadzenie niektórych roślin, np. bylicy piołun, gorczycy, krwawnika, cząbru czy hyzopu.
Ciekawą formą oprysku na ślimaki w ogrodzie jest wykorzystanie preparatu z nicieniami. Żerują one w ślimakach i doprowadzają do ich obumierania. Minusem jest to, że zabieg ten trzeba regularnie powtarzać, bo po sześciu tygodniach ślimaki mogą na nowo zaatakować.
Czy zawsze trzeba zwalczać ślimaki?
Zanim jednak sięgniesz po oprysk na ślimaki w ogrodzie, oceń, czy rzeczywiście jest ich tak dużo. Ślimaki żerują przede wszystkim na resztkach roślinnych, nasionach chwastów i opadłych liściach. Z tego powodu, jeśli w swoim ogrodzie nie zauważysz inwazji tych intruzów, nie podejmuj od razu gwałtownych działań. Okazuje się bowiem, że kontrolowana populacja ślimaków, zwłaszcza tych ze skorupkami, wspomaga zdrowie ogrodu w okresie wegetacyjnym.
Istnieje wiele środków ochrony roślin, które stosuje się w walce ze szkodnikami z ogrodu. Oprysk na ślimaki w ogrodzie może być wykonany ze środków chemicznych, które działają toksycznie, jak i naturalnych substancji. Dopasowanie środków do tego, aby działały najskuteczniej, zależy w dużej mierze od twojego podejścia do uprawy roślin.
Powiązane artykuły:
- Rośliny odstraszające ślimaki – sprawdzone sposoby na pozbycie się ślimaków z ogródka
- Domowy czy profesjonalny oprysk na ślimaki – który wybrać?
- Oprysk na mączniak – rodzaje, stosowanie
- Jak zacząć hodowlę ślimaków winniczków w domu? poradnik dla początkujących
- Oprysk na chwasty w trawie – jak pozbyć się chwastów na trawniku?