Naturalny oprysk na ślimaki to jeden z najczęściej wybieranych sposobów walki z nimi. Dlaczego cieszy się tak dużą popularnością i czy sprawdzi się w każdym przypadku? Odpowiedzi na te pytania zainteresują każdego właściciela upraw.
Ślimaki nagie, jak i ze skorupką potrafią wyrządzić wiele krzywd kwiatom, warzywom czy owocom. Na szczęście istnieją różne formy walki z nimi, gwarantujące uzyskanie pozytywnych skutków, a jednym z nich jest oprysk na ślimaki. Jaki wybrać i czy można wykonać go samodzielnie? O tym piszemy poniżej.
Jak skutecznie i szybko pozbyć się ślimaków?
Naturalny oprysk to najbardziej polecany przez ekspertów od upraw sposób zwalczania ślimaków, ponieważ łączy w sobie skuteczność w zwalczaniu ich, a zarazem nie szkodzi roślinom. Dzięki temu np. sałata zachowuje swój świeży wygląd, a późniejsze jej spożycie nie jest w stanie zaszkodzić ludzkiemu zdrowiu czy życiu. Gleba także nie ulega skażeniu, co sprawia, że może być wykorzystywana pod uprawę również w przyszłości. Chcąc kupić efektywny preparat biologiczny, należy więc celować przede wszystkim w takie, które zawierają w swoim składzie nicienie zaliczane do gatunku Phasmarhabditis hermaphrodita. Tego typu oprysk na ślimaki wystarczy jedynie zaaplikować na glebę i zadbać o to, by pozostawała wilgotna przez ok. 14 dni. Tyle bowiem potrzeba, by ślimaki wyginęły, a szkody dotychczas przez nie wyrządzane – uległy wyraźnemu zmniejszeniu.
Spryskuj rośliny naturalnym preparatem przeciwko szkodnikom
Naturalnych sposobów wypędzania ślimaków z ogrodu, pola i innych miejsc jest znacznie więcej. Zadowalające efekty pozwala zauważyć dość szybko np. gnojówka z narecznicy samczej. Wykonanym z liści tej rośliny preparatem przeciw ślimakom wystarczy jedynie spryskać odpowiednie miejsca i obserwować, jak zaczynają je opuszczać ze względu na zapach, którego nie tolerują. Tego rodzaju oprysk na ślimaki bardzo dobrze sprawdza się niezależnie od tego, czy jest używany jako jedyna forma odstraszania mięczaków, czy uzupełnienie innych metod, jak np. formowanie ścieżek z wapna gaszonego pomiędzy grządkami, sadzenie roślin typu lawenda (ze względu na jej woń) lub pułapki na ślimaki w postaci pojemników wypełnionych przez piwo. Ślimaki uwielbiają ten trunek, dlatego bardzo chętnie lgną do niego, gdy tylko wyczują jego zapach w pobliżu.
Skuteczny preparat na ślimaki – jak przygotować samodzielnie?
Doświadczony ogrodnik wie również, że warto przygotować oprysk na ślimaki z gnojówki zmieszanej z wywarem z piołunu. W jaki sposób wykonać go samodzielnie? Oto cały proces krok po kroku:
- Najpierw należy zalać 5 l wody 150 g rośliny i odstawić na dobę.
- Następnie konieczne jest połączenie wywaru z rozcieńczoną wodą (w proporcji 1:10) gnojówką i odstawienie mikstury na 3-4 tygodnie, która powinna być mieszana co 2 dni.
- Po upływie tego czasu wystarczy już tylko spryskać rośliny i glebę, by ślimaki nagie (czyli te najbardziej naprzykrzające się) przestały na nich żerować, a dziury w liściach roślin i inne niechciane efekty zniknęły.
Tym samym sposobem można dodatkowo pozbyć się mszyc, których plaga często przecież także w dużym stopniu uprzykrza życie właścicielom pól, na których uprawiane są m.in. pszenica ozima czy rzepak ozimy.
Środki chemiczne ostatecznym sposobem na walkę ze ślimakami
Gdyby okazało się, że z różnych względów przygotowany na bazie łagodnych składników oprysk na ślimaki przyniósł mniej zadowalający niż widoczny skutek, zawsze istnieje możliwość wykorzystania preparatów chemicznych. Jak można się jednak łatwo domyślić, ich stosowanie nie pozostanie obojętne dla roślin oraz gleby, dlatego należy aplikować je z umiarem, a przede wszystkim zadbać o to, by dostępu do nich nie miały zwłaszcza zwierzęta oraz dzieci. Największą popularnością od lat cieszą się moluskocydy, zawierające w sobie m.in. związek chemiczny metaldehyd. Wykonywane przy jego użyciu środki skutecznie odstraszają ślimaki, pozwalając zlikwidować je na dłuższy czas.
O czym pamiętać przy stosowaniu chemicznych zabiegów odstraszających ślimaki?
Warto pamiętać, że część tego typu środków wymaga zachowania odpowiedniego odstępu czasowego pomiędzy ich zastosowaniem a zebraniem warzyw, owoców bądź kwiatów (tzw. karencja). Między innymi z tego powodu wiele osób decyduje się sięgnąć po nieco łagodniejsze, lecz także skuteczne chemiczne preparaty, wykonane na bazie np. fosforanu żelaza. Wybór dostępnych na rynku i możliwych do wykonania samodzielnie oprysków na ślimaki jest zatem bardzo duży, dlatego ostatecznie to każdy sam musi podjąć decyzję, którą z metod – naturalną czy chemiczną – wybrać. Przed ich zastosowaniem należy także wziąć pod uwagę ewentualne konsekwencje, wynikające z odwoływania się do poszczególnych sposobów.
Osobiście polecamy stosować (jeśli to możliwe) oprysk na ślimaki o jak najbardziej naturalnym składzie. Będzie on bowiem najbardziej bezpieczny dla roślin i gleby, na których zostanie zaaplikowany. Na jego korzyść przemawia również fakt, że można łatwo nabyć go w sklepach z artykułami ogrodniczymi, a nawet przygotować samodzielnie, choć będzie to bardziej czasochłonnym rozwiązaniem. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość, niż zbyt pochopnie stosować silne środki chemiczne, które – nieumiejętnie stosowane – mogą zaszkodzić nie tylko ślimakom, ale również samym roślinom…
Powiązane artykuły:
- Oprysk na ślimaki w ogrodzie – o czym warto wiedzieć?
- Rośliny odstraszające ślimaki – sprawdzone sposoby na pozbycie się ślimaków z ogródka
- Hodowla ślimaków jadalnych – jak się do niej przygotować?
- Pokrzywa jako nawóz – zielona siła z natury
- Hodowla ślimaków winniczek – poradnik dla początkujących