Rośliny w ogrodzie mogą dotykać dwie choroby o podłożu grzybowym. Są to mączniak rzekomy i prawdziwy. Oprysk na mączniak wymaga najpierw rozpoznania rodzaju choroby, a potem dopasowania odpowiedniego preparatu.
Oprysk na mączniak jest wykonywany dość często, ale nie oznacza to od razu zastosowania środków ochrony roślin. Czasami naturalne metody są wystarczające, zwłaszcza gdy infekcja zostanie szybko wykryta. Sprawdź, jak radzić sobie z mączniakiem rzekomym i prawdziwym w ogrodzie.
Oprysk na mączniak rzekomy
Mączniak rzekomy występuje zwykle w roślinach rzadziej, ale też trudniej go na początku rozpoznać. Zazwyczaj pierwsze objawy w formie czerwonych lub brązowych plam pojawiają się na spodzie liści. Dopiero gdy te opadają lub pojawia się lekki, mączysty nalot, większość osób zauważa infekcję. To świadczy jednak o jej zaawansowanym rozwoju i prawdopodobnym przeniesieniu na pozostałe rośliny w ogrodzie.
Jaki oprysk na mączniak rzekomy stosować?
W profilaktyce i zwalczaniu choroby zwykle stosuje się oprysk na mączniaka rzekomego zawierający takie substancje jak:
- mankozeb;
- metalaksyl.
W niektórych przypadkach pożądane jest wykonanie oprysku interwencyjnego, który szybko wygasza objawy choroby i zapobiega jej roznoszeniu. Warto jednak pamiętać, że w przypadku upraw roślin przeznaczonych do spożycia oprysków na mączniaka nie można wykonywać w każdej chwili. Producenci zwykle jasno określają zasady stosowania i okres karencji.
Oprysk na mączniak prawdziwy
Mączniak prawdziwy jest dość popularny i występuje w ogrodzie częściej od rzekomego. Łatwiej go zauważyć, bo na liściach tworzy się mączysty nalot. Z czasem obejmuje on również pędy kwiatowe i łodygi. Następnie roślina zmienia kolor na brunaty i usycha. Zarodki roznoszą się bardzo szybko, zwłaszcza w wilgotnych warunkach, przy dużej wietrzności i licznych chwastach występujących w uprawie. Oprysk na mączniak prawdziwy różni się od tego na rzekomy – stosuje się inne preparaty.
Jaki oprysk na mączniak prawdziwy jest najlepszy?
W formie oprysku na mączniak, a także do podlewania stosuje się środki ochrony roślin oparte na takich substancjach jak:
- triazol;
- morfolina;
- imidazol.
W tym przypadku również kluczowe jest wdrożenie terapii na odpowiednim etapie, a także przestrzeganie okresu karencji.
Oprysk na mączniak – naturalne metody
Środki ochrony roślin w formie oprysku na mączniak nie są polecane jako preparaty pierwszego wyboru. Wręcz przeciwnie, zaleca się najpierw zastosowanie naturalnych metod zwalczania chorób grzybowych. Większość z nich działa dolistnie, nie jest szkodliwa dla zdrowia człowieka i dla zapylaczy, które pojawiają się na roślinach. Można stosować naturalny oprysk na mączniak w zasadzie w każdej fazie rozwoju rośliny. Co więcej, nie szkodzi on środowisku.
Wyciąg z czosnku
Do przygotowania oprysku na mączniaka potrzebujesz:
- 1 litr wody;
- 25 g przetartych ząbków czosnku.
Składniki mieszasz, zostawiasz na ok. godzinę, a potem odcedzasz i stosujesz na rośliny.
Wyciąg z krwawnika
Oprysk na mączniak z krwawnika wykonasz z:
- 1 litra wody;
- 10 g suszu.
Wystarczy zalać susz wodą i odstawić na dobę, co jakiś czas mieszając. Następnie rozcieńcza się go w proporcjach 1:10 i spryskuje rośliny.
Wywar ze skrzypu polnego
Do przygotowania oprysku na mącznika ze skrzypu polnego potrzebujesz:
- 5 litrów wody;
- 100 g suszonego skrzypu lub 500 g świeżego.
Skrzyp zalewasz wodą na dobę, a potem gotujesz na małym ogniu przez ok. 30 minut. Następnie, po wystudzeniu, wystarczy go przecedzić i rozcieńczyć w proporcjach 1:3 z wodą. Oprysk na mączniak gotowy! Dodatkowo wspomoże on wzrost roślin i będzie pomocny w budowaniu odporności.
Oprysk na mączniak nie zawsze musi być od razu chemiczny. Środki ochrony roślin warto stosować w sytuacjach poważnych. Świetnie chroni przed wystąpieniem obu rodzajów mączniaków odpowiednia agrotechnika, m.in. odchwaszczanie grządek czy sianie roślin w odpowiednich odstępach. Co więcej, naturalne opryski na mączniak możesz stosować również profilaktycznie, bez szkody dla środowiska naturalnego.
Powiązane artykuły:
- Oprysk z czosnku – kiedy stosować w ogrodzie?
- Oprysk na ogórki – jak i przed czym należy chronić swoje uprawy?
- Oprysk z drożdży na winogrona – właściwości i zastosowanie. Naturalne środki ochrony roślin ogrodowych
- Oprysk na bukszpan i ćmę bukszpanową
- Choroby jabłoni: zwijanie liści i mączniak – jak sobie z nimi radzić