Obierki z cebuli jako nawóz to doskonałe rozwiązanie, jeśli zależy ci na stosowaniu organicznych preparatów w ogrodzie czy uprawie domowej. Sprawdź, jak przygotować taki naturalny nawóz do własnego użytku i kiedy go stosować.
Łuski cebuli zwykle trafiają do śmietnika, a w najlepszym przypadku – do kompostu. Również i jego zasilają dzięki swoim licznym właściwościom. Dowiedz się, dlaczego warto wykorzystywać obierki z cebuli jako nawóz i jak stworzyć taką mieszankę do podlewania lub oprysku kwiatów.
Obierki z cebuli jako nawóz – jakie substancje zawierają?
Dlaczego łuski z tego warzywa są aż tak doceniane przez ogrodników i rolników? Przede wszystkim dzięki licznym substancjom, które wpływają pozytywnie na stan gleby i dokarmiają rośliny. Zaliczyć do nich można:
- fosfor;
- potas;
- magnez;
- miedź;
- mangan;
- żelazo;
- wapń;
- liczne witaminy, m.in. C, E i z grupy B.
Co dają te substancje? Przede wszystkim sprawiają, że rośliny okopowe, ale również ozdobne stają się odporne na choroby i szkodniki. Silnie wzmacniają też system korzeniowy, co umożliwia wzrost roślin w okresie wegetacyjnym, a potem intensywne kwitnienie i owocowanie. Jak widzisz więc, obierki z cebuli jako nawóz działają nie gorzej niż preparaty gotowe, do kupienia w sklepie ogrodniczym.
Jak zrobić gnojówkę ze skórki cebuli?
Jedną z ciekawszych opcji jest wykonanie gnojówki z cebuli. Pamiętaj tylko, że taki nawóz należy rozcieńczyć w stosunku 1:10, czyli na jeden litr nawozu przypada 10 litrów wody. Co będzie ci potrzebne do jego wykonania? Są to:
- plastikowe wiadro;
- suche łuski i skórki z cebuli;
- woda.
Proporcje musisz dobrać na oko. Łupin cebuli powinno być tyle, aby zakryły dno wiaderka. Zalej je wodą do połowy jego pojemności. Następnie całość odstaw na około 2 tygodnie w zacienione miejsce, mieszając raz dziennie. Gdy proces fermentacji się skończy – nie jest zbyt gwałtowny z uwagi na niską zawartość azotu w cebuli – nawóz organiczny jest gotowy. Możesz używać go np. do ochrony truskawek przed pleśnią.
Obierki z cebuli jako nawóz – jak stosować i do jakich roślin?
Najczęściej obierki z cebuli jako nawóz przygotowuje się w formie naparu. Na dwie garście obierków cebuli dowolnej odmiany przypadają 2 litry wrzącej wody. Taką mieszankę umieść w zamkniętym pojemniku i zostaw w cieniu i chłodnym miejscu przez jeden dobę. Następnie możesz odcedzić napar ze skórki i używać go do pielęgnacji roślin w domu albo ogrodzie.
Oprysk z wywaru z cebuli do nawożenia dolistnego
Ciekawym rozwiązaniem jest stosowanie obierek z cebuli jako nawozu dolistnego. W tym celu najlepiej przygotować wywar, co oznacza, że pozostałości z obierania cebuli musisz zagotować. Oto niezbędne składniki:
- szklanka skórki cebuli z kawałkami warzywa;
- 10 litrów wody;
- garnek.
Cebulę zalej wodą, a następnie gotuj na większym ogniu przez 20 minut lub na mniejszym przez 30 minut. Następnie poczekaj, aż ostygnie. Wywaru nie musisz niczym rozcieńczać. Wystarczy, że spryskasz nim części zielone roślin. Taki nawóz z cebuli sprawdzi się do zwalczania szkodników takich jak mszyce czy przędziorki. Ma też lecznicze właściwości, a ty zyskujesz pewność, że nie uszkodzi liści roślin – jest mniej skoncentrowany niż przefermentowana gnojówka.
Nie tylko nawóz – wykorzystanie cebuli w ogrodzie
Używasz w kuchni sporo cebuli i zostają Ci duże ilości łupin? Nie musisz ich wyrzucać! Pozostań w duchu zero waste i używaj skórki cebuli również w innych celach. Choć one same stanowią doskonały nawóz, to jednak nie zawsze musisz przygotować napar z cebuli czy gnojówkę. Czasem wystarczy po prostu skórki cebuli w ogrodzie wrzucić do kompostownika. Po przefermentowaniu z innymi częściami zielonymi i dodatkami stworzoną nawóz, który z powodzeniem wykorzystasz na przykład podczas przygotowywania ziemi pod wysiew kolejnych upraw. W ten sposób wykorzystasz obierki z cebuli jako nawóz, tylko nie bezpośrednio. W ten sam sposób możesz zutylizować nadmiar gnojówki lub innych form.
Obierki z cebuli jako nawóz – do jakich roślin stosować?
Produkt tego rodzaju doskonale sprawdzi się do zasilania rozmaitych roślin doniczkowych. Nie zawiera azotu i nie ma kwaśnego odczynu, dlatego nie powinien działać szkodliwie na właściwie żadne gatunki. Poleca się go jednak nie tylko jako nawóz do kwiatów. Roztwór sprawdzi się również do opryskiwania i podlewania roślin uprawnych. Wśród nich znajdują się przede wszystkim ogórki i pomidory, które świetnie reagują na tego rodzaju zasilanie. Dzięki obecności potasu i fosforu napar ze skórki cebuli może być przydatny w przypadku zasilania sadzonek, którym zapewnia rozwój korzeni.
Nawóz z łupin cebuli to świetne rozwiązanie do roślin ogrodowych i domowych. Skoro i tak wyrzucasz skorupki i łupiny z cebuli, warto wykorzystać je do zasilania kwiatów w ogrodzie czy na parapetach. Na pewno odwdzięczą się nie tylko pięknym wzrostem, ale i obfitym kwitnieniem, owocowaniem i odpornością na szkodniki czy choroby. Z uwagi na niską zawartość azotu obierki z cebuli jako nawóz doskonale sprawdzą się w uprawie rozmaitych gatunków i możesz go stosować również w momencie, gdy nawozy azotowe czy wieloskładnikowe nie są wskazane.
Powiązane artykuły:
- Obierki z cebuli jako nawóz do pomidorów – sekret bujnych plonów
- Łupiny z cebuli jako nawóz do ogórków – cebulowa magia w szklarni
- Obierki z ziemniaków jako nawóz – właściwości i metoda wykonania własnego, naturalnego nawozu
- Obierki z ziemniaków jako nawóz pod maliny – naturalny sposób na zdrowe owoce
- Oprysk z czosnku – kiedy stosować w ogrodzie?