Zastanawiasz się, jaki nawóz wybrać do swoich roślin? A może masz wątpliwości co do tego, czy jest ci on w ogóle potrzebny? Nawóz zdecydowanie warto stosować, gdyż dostarcza on roślinom wszystkie niezbędne mikro- i makroelementy.
Marzy ci się idealny, zielony trawnik, piękne i długie kwitnienie kwiatów lub obfite plony? Nawozy są niezbędne do otrzymania takich efektów. W większości przypadków, gleba nie jest w stanie dostarczyć roślinom wszystkich niezbędnych dla nich składników odżywczych w odpowiednich ilościach. Jest to szczególnie trudne z tego względu, że każdy gatunek ma nieco inne wymagania i zapotrzebowanie. Sprawdź, jaki nawóz dostarczy im wszystkim niezbędnych składników w bezpiecznym stężeniu.
Warto wiedzieć – co to właściwie jest nawóz?
Nawozy to ogólna nazwa obejmująca wszystkie środki stosowane do uprawy roślin, które są w stanie zwiększyć wysokość i jakość plonów. Substancje te zawierają bogactwo składników pokarmowych niezbędnych dla prawidłowego wzrostu roślin, a także polepszenia ich właściwości fizycznych, fizykochemicznych, chemicznych i biologicznych.
Istnieje wiele różnych rodzajów nawozów – stałe i ciekłe, mineralne, wapniowe, naturalne, organiczne lub niekonwencjonalne. Niektóre z nich są przyswajalne bezpośrednio po ich aplikacji. Inne muszą najpierw wejść w reakcję z ziemią. W tym drugim przypadku ich działanie może być obserwowane nawet przez kilka lat po aplikacji. Producenci nawozów tworzą różnego rodzaju mieszanki, dostosowując je do konkretnych potrzeb gatunków.
Po co stosować środki wspomagające wzrost roślin i trawnika?
Pierwiastki, które najczęściej można znaleźć w popularnych nawozach to:
- azot;
- fosfor;
- potas;
- wapń;
- magnez;
- siarka.
Zawierają one także mikroelementy (w mniejszych ilościach):
- żelazo;
- bor;
- miedź;
- mangan;
- cynk;
- molibden;
- chlor.
Niedobór powyższych składników skutkuje powstawaniem różnych niepożądanych objawów chorobowych. Gdy taki stan się utrzymuje przez długi czas, rośliny popadają w trudne do wyleczenia schorzenia. Widocznie marnieją, o czym dają znać takie objawy jak:
- zahamowany wzrost;
- chloroza – czyli zaburzenie wytwarzania chlorofilu. Wówczas liście żółkną, a rośliny cierpią na niedorozwój;
- zmiany nekrotyczne;
- zniekształcenie liści, łodyg i korzeni;
- zaburzone wytwarzanie nasion i kształtowanie się owoców.
W dostosowaniu nawożenia do konkretnego gatunku należy wziąć pod uwagę kilka czynników:
- najniższy próg zapotrzebowania na składniki pokarmowe przez daną roślinę;
- zdolność do pobierania przez nią składników pokarmowych z gleby;
- charakter ziemi, w której rośnie – jej rodzaj, właściwości i żyzność;
- warunki uprawy;
- panujący klimat i pogoda.
Dopiero po uwzględnieniu wszystkich tych czynników można świadomie dobrać odpowiedni nawóz odżywczy dla każdej z posiadanych w ogrodzie lub domu roślin ozdobnych, trawy, owoców, zbóż i warzyw.
Nawóz naturalny (organiczny)
Jak sama nazwa wskazuje, są to substancje pochodzenia naturalnego. Nawóz organiczny można wykonać samodzielnie, np. z rozkładających się odpadków roślinnych lub odchodów zwierząt gospodarskich. Jego zaletą jest niski koszt i brak jakichkolwiek dodatków chemicznych. Charakteryzuje się niską zawartością składników pokarmowych – co nie zawsze traktowane jest jako wada. Bardzo ciężko go przedawkować, a jego czas działania jest dość długi.
Nawóz naturalny powszechnie stosuje się w uprawach ekologicznych. Korzyści z jego prawidłowego używania obejmują:
- odkwaszenie gleby;
- zwiększenie zawartości próchnicy w ziemi;
- poprawę stosunku wody do powietrza w gruncie oraz samej jego struktury;
- zwiększenie zdolności do pobierania niezbędnych składników odżywczych przez korzenie.
Przykładami takiego produktu są:
- kompost – otrzymywany jest z częściowego tlenowego rozkładu odpadów roślinnych i szczątków zwierzęcych (np. chwasty, łodygi, obierki, skorupki jaj, fusy z kawy) wymieszanych z ziemią;
- słoma – suche łodygi, liście i puste strąki;
- nawozy zielone – ich stosowanie polega na wysiewie i zaoraniu upraw roślin strączkowych, co zwiększa zawartość azotu w glebie;
- obornik – przefermentowany mocz i odchody zwierząt hodowlanych wymieszane ze ściółką. Najlepiej sprawdza się w celu użyźnienia i poprawy struktury ziemi, co jest szczególnie korzystne dla roślin o długim okresie wegetacyjnym;
- gnojowica – zwana jest także obornikiem płynnym. Jest to mieszanka moczu i odchodów zwierzęcych z wodą i resztkami paszy, bez ściółki;
- gnojówka – niskoprocentowy nawóz zrobiony z przefermentowanego moczu bydła lub niektórych innych zwierząt hodowlanych. Szczególnie dobrze sprawdza się do pól uprawnych, łąk i pastwisk.
Nawozy uniwersalne
Jeżeli nie masz pewności co do tego, jakie składniki potrzebne są twoim roślinom oraz nie masz odpowiednich warunków na stworzenie własnych środków naturalnych, nawóz uniwersalny jest dla ciebie najlepszą opcją. Korzyści, jakie płyną z jego stosowania obejmują:
- łatwość stosowania;
- uzupełnienie zapotrzebowania dla wielu różnych gatunków – nie ma konieczności stosowania innych preparatów dla każdej rośliny;
- bezpieczeństwo;
- kompleksowe zastosowanie.
Nawóz uniwersalny zawiera optymalną ilość azotu, fosforu i potasu, a także wszystkich innych minerałów. Gwarantuje to intensywny wzrost, optymalne wybarwienie, a także smaczne i bogate w witaminy i minerały plony. Taki produkt może być stosowany do drzew, krzewów, warzyw, trawników i rośliny ozdobnych.
Należy jedynie dobrać odpowiednią dawkę – tego typu odżywki najczęściej należy rozcieńczać z wodą, gdyż sprzedawane są one w formie koncentratu. Bardzo ważne jest stosowanie się w tej kwestii do zaleceń producenta, gdyż każdy produkt tego typu jest nieco inny. Niektóre nawozy dodaje się do każdego podlewania, inne wystarczają nawet na kilka miesięcy.
Oprócz całkowicie uniwersalnych nawozów, w sklepach można dostać także mieszanki dopasowane pod konkretne rodzaje roślin – np. kwiaty balkonowe, warzywa, owoce, rośliny egzotyczne itp. Dostępne są granulaty, płynne koncentraty, proszki itp. Jest to bezpieczne rozwiązanie zarówno dla początkujących ogrodników, jak i bardziej doświadczonych hodowców. Ich stosowanie jest szczególnie ważne w przypadku roślin doniczkowych, które stale mają dostęp do jednego, niezmiennego podłoża.
Czy z nawożeniem ogrodniczym można przesadzić?
Choć w wielu przypadkach dokarmianie roślin jest niezbędne dla zapewnienia im prawidłowego rozwoju, przenawożenie może być niebezpieczne. Należy więc zawsze ściśle trzymać się wskazówek producenta w kwestii dawkowania i częstotliwości podawania nawozu. Do potencjalnych szkód związanych z nadmiernym stosowaniem nawozów mineralnych należą:
- zanieczyszczenie wód gruntowych i powierzchniowych;
- eutrofizacja;
- zakwaszenie gleb;
- zasolenie ziemi;
- nadmierne gromadzenie się w roślinach szkodliwych substancji, co szkodzi także człowiekowi, który ją później spożyje.
W ogrodach i działkach często spotykana jest wyjałowiona lub mocno przepuszczalna gleba, która słabo utrzymuje w sobie cenne dla roślin pierwiastki. W takiej sytuacji naturalną reakcją jest gorszy wzrost i kondycja. Odpowiednio dopasowany i dawkowany nawóz sprawia, że uprawy są mniej podatne na susze, przemarzanie, gradobicia i inne czynniki stresowe. Odżywione rośliny stają się silniejsze, bujniejsze i piękniejsze, a także intensywnie kwitną i dają obfite, bogate w witaminy plony. Podczas dokarmiania swoich upraw pamiętaj, że przenawożenie może być równie niebezpieczne jak jego pominięcie.
Powiązane artykuły:
- Naturalny nawóz do trawnika: jak dbać o zieleń przyjazną zwierzętom
- Skórki od banana jako nawóz – potasowy zastrzyk dla twoich roślin
- Ile nawozu mineralnego oraz organicznego warto zastosować w uprawie kukurydzy
- Nawozy wapniowe – czym są? Jakie są ich rodzaje? Jak składniki odżywcze wpływają na jakość i pH gleby uprawnej?
- Jaki nawóz pod ziemniaki wybrać, aby plon był obfity?