Miotła zbożowa to nic innego, jak roślina należąca do rodziny wielchlinowatych. To najpowszechniejszy w Polsce chwast, który uznawany jest za jeden z najbardziej szkodliwych. Sprawdź, jak zwalczyć ten problem!
Chwasty oraz szkodniki to częsty powód uszkodzenia nawet całych plonów na polach uprawnych. Zarówno pszenica, jak i owies ozimy są wysoce narażone na oddziaływanie tego chwasta. Miotła zbożowa jako jednoliścienne chwasty ma wysoki stopień tolerancji na zmienne warunki środowiskowe. Masz dużą uprawę pszenicy lub innego zboża? Pamiętaj, aby regularnie odchwaszczać teren uprawny. W przeciwnym razie miotła zbożowa może zaatakować twoje plony i zniszczy je doszczętnie. Samo zwalczanie miotły zbożowej jest dość trudne, ale nie niemożliwe. Sprawdź, jak zrobić to dobrze!
Miotła zbożowa – co to za chwast?
Miotła zbożowa to chwast, który jest gatunkiem rośliny jednorocznej. Czasem zdarza się, że na niektórych glebach miotła przetrzymuje nawet zimę. Trawa tego typu jest mocno rozpowszechniona w centralnej oraz wschodniej Europie. W Polsce spotkasz się z opisem miotły zbożowej jako rośliny o wysokiej szkodliwości występującej na terenie całego kraju. Ten popularny chwast zbożowy potrafi zredukować plony nawet o 40% lub więcej. Z wyglądu miotła zbożowa charakteryzuje się prostą budową. Składa się z takich elementów, jak:
- łodyga ze źdźbłem o wysokości do 120 cm bez odgałęzień;
- liście z blaszką o szerokości do 10 mm;
- kwiaty obupłciowe;
- owoc, czyli inaczej ziarniak.
Pamiętaj, że miotła zbożowa to uciążliwy chwast, który obniża plon, o ile nie zostanie odpowiednio wcześnie usunięty. Zastosuj popularne środki ochrony roślin, aby przeciwdziałać występowaniu tego groźnego chwasta.
Jak rozpoznać miotłę zbożową na polu uprawnym?
Miotła zbożowa rośnie już w temperaturach 0 stopni Celsjusza. Zboża w tym czasie są w fazie spoczynkowej, jak np. pszenica ozima i inne. Zapamiętaj, że środkowe liście rosnącej rośliny są wąskie, delikatne i skręcone. Sam języczek liściowy będzie zaostrzony i delikatnie postrzępiony. Jeśli odpowiednio wcześnie rozpoznasz miotłę zbożową na swoim polu uprawnym ochronisz plony przed redukcją. Chwast rozwija swoje płytki wraz z mocno rozbudowanym systemem korzeniowym. Do jego wzrostu potrzebna jest gleba o dużym poziomie wilgotności. Oznacza to, że pierwsze oznaki występowania miotły zbożowej są widoczne gołym okiem już na przestrzeni okresu jesienno-wiosennego.
Miotła zbożowa – szkodliwość, zapobieganie i zwalczanie chwasta
Sam poziom szkodliwości miotły zbożowej jest dość wysoki i może zredukować wielkość zbiorów nawet o połowę. Chwast mocno ogranicza pszenicy i innym zbożom dostęp do wody z gleby, a zabiera im cenne składniki pokarmowe. Uwaga! Miotła zbożowa zachowuje zdolność do kiełkowania w sprzyjających warunkach nawet przez kilka lat!
Obecnie jest wiele metod zapobiegania miotle zbożowej na polach uprawnych. Specjaliści zalecają, aby przy uprawie zbóż stosować podstawową profilaktykę. Dotyczy to wysiewu wysokiej klasy ziaren i zmianie materiałów siewnych przynajmniej raz na kilka lat. Pamiętaj też o czyszczeniu swojego sprzętu do wysiewy nasion. Dzięki temu ograniczysz możliwości rozprzestrzeniania się nasion miotły zbożowej. Dobrą metodą podczas zapobieganiu występowaniu miotły jest czyszczenie obrzeży pola uprawnego z chwastów dwuliściennych i innych.
Popularne środki chemiczne coraz częściej są zbyt mało efektywne, aby skutecznie zneutralizować chwasty w zbożach. Wynika to głównie ze względu na zwiększoną odporność miotły zbożowej na stosowane preparaty. Na plantacjach zaleca się głównie odchwaszczanie pszenicy. W miarę możliwości wyrywaj chwasty wraz z korzeniami, a także stosuj mocne preparaty chemiczne. Uważaj jednak, aby nie uszkodzić zboża! Maksymalną skuteczność mają preparaty stworzone z mieszanek składników aktywnych. Na takie środki miotła zbożowa jeszcze nie jest uodporniona, dzięki czemu bez problemu zahamujesz jej rozwój zarówno jesienią lub wiosną.
Jakie preparaty są najlepsze na miotłę zbożową?
Aby skutecznie walczyć z tym chwastem, stosuj sprawdzone preparaty zapobiegające jej występowaniu. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań, koniecznie sprawdź stopień zachwaszczenia pola. Poszerzone działania do walki z chwastem na uprawach pszenicy ozimej wybierz fluroksypyrem oraz florasulamem. To popularne substancje skutecznie zwalczające miotłę zbożową. Jej żywotność zalicza się do najdłuższych, jakie osiągają chwasty. Z tego względu nie lekceważ jej występowania w zbożach i zadbaj o to, aby plony nie zostały zredukowane nawet o ponad połowę.
Jak miotła zbożowa wpływa na plony zboża?
Na plantacjach pszenicy i innych zbóż rolnicy często obserwują obniżenie plonu. Wynika to głównie ze względu na obecność chwastów jednoliściennych w ziemi uprawnej. W skrajnych sytuacjach niezwalczana miotła zbożowa może doprowadzić do znacznego zmniejszenia plantacji dowolnego zboża. Według specjalistów są to wartości rzędu nawet 50% zniszczenia plonów.
Chcesz zapobiec występowaniu tego chwasta na swoim polu? W takim razie zdecyduj się na oprysk w odpowiedniej dawce. Już kiedy rośliny zaczną wschodzić na polu uprawnym zacznij stosować metody zwalczania oraz zapobiegania występowaniu miotły zbożowej. W przeciwnym razie dopuścisz się całkowitego zachwaszczenia pola, co skutkuje całkowitym zniszczeniem posianego zboża.
Kiedy zwalczać miotłę zbożową? Najważniejsze informacje
Zastanawiasz się, w jakim okresie najlepiej stosować opryski oraz inne metody zapobiegania występowaniu miotły zbożowej? Nie da się jednoznacznie określić czasu na takie działania. Podawaj środki chemiczne i nawozy zapobiegające występowaniu chwastów najlepiej przez cały rok. Wzmożoną czujność zachowaj zawsze w czasie wzrostu rośliny, gdyż właśnie wtedy najczęściej pojawiają się liczne chwasty na polach, takie jak miotła zbożowa.
Powiązane artykuły:
- Oprysk na miotłę zbożową — czym jest choroba?
- Opryski na pszenicy jesienią – jak przeprowadzić zabieg aby uzyskać maksymalne plony zbóż
- Opryski plonów – kiedy należy je stosować? W jaki sposób? Ile trwa okres karencji po opryskach upraw?
- Pszenica jara i skuteczny oprysk na chwasty
- Terminy oprysków pszenicy ozimej — kiedy najlepiej je wykonać?