Rośliną, która musi się znaleźć w twoim domowym ogródku, jest lubczyk. Uprawa w ogrodzie nie jest trudna. Sprawdź, jakie jest zastosowanie lubczyku i jak uprawiać zioło zarówno z nasion, jak i rozsady. Wyjaśnimy także, jaki jest odpowiedni termin wysiewu nasion
Lubczyk ogrodowy (Levisticum officinale) to bylina z rodziny selerowatych. Właściwości i zastosowanie lubczyku kojarzą się głównie z kulinariami i ziołolecznictwem, ale może on również pełnić funkcję rośliny ozdobnej. Jeśli chodzi o lubczyk, uprawa nie jest trudna, a samo zioło może zmienić smak sosów i zup.
Lubczyk – uprawa w ogrodzie
Lubczyk w ogrodzie może osiągnąć nawet do 2 m wysokości i 1 m szerokości – wyróżnia się zatem rozłożystym pokrojem. Pamiętaj o tym, wybierając stanowisko pod uprawę. Z grubego kłącza wyrastają pędy zakończone pierzastymi liśćmi. Mają one mocny, charakterystyczny zapach, który może przejść na inne rośliny w pobliżu. Z tego powodu lubczyk powinien być sadzony w odległości ok. 80 cm od innych roślin wieloletnich. Lubczyk ogrodowy ma jasnożółte, drobne kwiaty zebrane w baldachy, które mogą być także piękną ozdobą ogrodu.
Jak uprawiać lubczyk?
Wiesz już, że ze względu na rozmiary roślina ta potrzebuje wokół siebie dużo miejsca, aby móc swobodnie się rozrastać. Jak zatem prawidłowo ją uprawiać, aby mogła bujnie rosnąć?
- wybierz średnio zwięzłą, żyzną i przepuszczalną glebę; gatunek nie wyrośnie w podłożu suchym, jałowym, zbitym i kwaśnym;
- ziemia powinna być ciepła, umiarkowanie wilgotna, z dodatkiem kompostu lub wapnia, co zapewni jej zasadowy odczyn;
- stanowisko musi być jasne i ciepłe;
- system korzeniowy powinien być całkowicie schowany pod ziemią.
Lubczyk ogrodowy – uprawa z nasion
Wysiew nasion lubczyku możesz przeprowadzić wczesną wiosną w przypadku rozsady lub bezpośrednio do gruntu oraz w sierpniu – tylko do gruntu. Jeśli zdecydujesz się na rozsadę, to nasiona wysiewasz do doniczki lub skrzyni na głębokość ok. 2 cm. Z siewu wiosennego roślina wschodzi już po ok. 20 dniach, a z sierpniowego – dopiero wiosną kolejnego roku. Gdy siewki mają po 3-4 liście, możesz je wysadzić do gruntu. Pamiętaj o częstym podlewaniu młodych sadzonek – są bardzo wrażliwe na przesuszenie.
Co ciekawe, lubczyk jest rośliną długowieczną i może rosnąć w jednym miejscu nawet 50 lat. Jego rozmnażanie jest możliwe także poprzez podział kłączy. Jest to jednak dość trudne zadanie, bo stare karpy mają twarde korzenie i trudno jest je odkopać. Należy wtedy znaleźć miejsce, z którego wyrasta młoda część byliny, wbić w nie pionowo ostry szpadel i wykopać sadzonkę z kilkoma korzeniami.
Lubczyk – uprawa na parapecie
Choć roślina nie osiągnie imponujących rozmiarów, to nie straci też swojego aromatu. Jest to pewne rozwiązanie, aczkolwiek musisz liczyć się z pewnymi ograniczeniami:
- do uprawy lubczyku nadaje się duża, ceramiczna donica najlepiej z otworami drenażowymi;
- ziemia powinna być wymieszana z próchnicą;
- miejsce na donicę powinno znajdować się w półcieniu;
- lubczyk uprawiany w donicy wymaga nawożenia co 2 tygodnie specjalnym płynem do ziół – naturalnym, wyprodukowanym z substancji organicznych, które dodatkowo użyźniają ziemię;
- zimą donicę z byliną należy owinąć izolacją z włókniny, aby uchronić korzenie przed mrozem;
Suszenie lubczyku
Lubczyk możesz zbierać od kwietnia do października. Pędy i liście obrywaj na bieżąco, aby roślina się rozrastała. Jeśli chcesz cieszyć się smakiem suszonego lubczyku, wcześniej musisz go poddać nieskomplikowanej obróbce:
- korzenie lubczyku, łodygę oraz kłącza wykop jesienią, oczyść z ziemi, przekrój wzdłuż na pół i susz w temp. ok. 30°C;
- liście lubczyku najlepiej zbierz przed kwitnieniem, czyli w czerwcu i lipcu, i susz w przewiewnym, ciepłym miejscu. Unikaj suszenia na słońcu, które może zaszkodzić cennym właściwościom rośliny;
- susz przechowuj w szczelnie zakręconym pojemniku o ciemnych ściankach, tak, aby na długo zachował swój armat. Możesz go też przesypać do płóciennego woreczka.
Dla smaku, zdrowia i urody – poznaj zalety uprawy lubczyku!
W ziołolecznictwie stosuje się korzeń lubczyku, który zawiera ok. 3% olejków eterycznych. Przede wszystkim wykazuje on bardzo dobre działanie w leczeniu schorzeń układu moczowego:
- działa moczopędnie – zwiększa ilość wydalanego moczu;
- ułatwia leczenie zapalenie pęcherza moczowego i cewki;
- wspomaga pracę nerek;
- wspiera leczenie dny moczanowej.
Znane są też właściwości zdrowotne rośliny w odniesieniu do układu pokarmowego:
- pobudza on wydzielanie soku żołądkowego;
- wspomaga trawienie;
- pomaga radzić sobie ze skutkami przejedzenia.
Co ciekawe w medycynie ludowej, oprócz właściwości leczniczych, lubczykowi przypisuje się też działanie na zmysły. Od wieków funkcjonuje on jako naturalny afrodyzjak, który warto zawsze mieć ze sobą i w odpowiednim momencie dosypać do potrawy ukochanej osoby.
Kosmetyki na bazie lubczyku zbawiennie wpływają na kondycję skóry. Roślina ta bowiem wspomaga leczenie łuszczycy i trądziku. Kobiety cierpiące na bóle menstruacyjne powinny pić napar z lubczyku, który łagodzi silne skurcze.
Lubczyk – jedyna taka przyprawa
Smakosze rosołu nie wyobrażają go sobie bez dodatku popularnej przyprawy maggi, która w swym składzie zawiera m.in. wyciąg z lubczyku. Jednak smak niedzielnej zupy nie będzie miał sobie równych, jeśli posypiesz ją świeżo posiekanymi listkami lubczyku – prosto z ogrodu lub donicy na balkonie. Pamiętaj, że lubczyk to bardzo aromatyczna przyprawa. Dodana w zbyt dużej ilości, może znacząco może zmienić smak potrawy.
Jeśli chcesz mieć w domu lubczyk, uprawa w domowym ogródku nie należy do zbyt trudnych zajęć, nawet dla początkującego ogrodnika. Jest to roślina wieloletnia, która bardzo dobrze znosi mrozy, w związku z tym zimą nie wymaga okrywania włókniną. Lubczyk jest bardzo odporny na choroby i szkodniki, które po prostu za nim nie przepadają.
Powiązane artykuły:
- Lubczyk choroby, które go atakują, mogą zniszczyć przydomowe ogrody – profilaktyka oraz rozpoznawanie schorzeń
- Uprawa szałwii lekarskiej (Salvia officinalis) w ogrodzie. Właściwości lecznicze i uprawa rośliny w doniczce
- Kolendra – uprawa i pielęgnacja oraz właściwości i zastosowanie w kuchni kolendry siewnej (Coriandrum sativum)
- Majeranek – uprawa w domu i ogrodzie. Zobacz, jak wygląda uprawa majeranku ogrodowego i do czego stosować ziele
- Tymianek – uprawa w ogródku ziela macierzanki. Właściwości lecznicze i dekoracyjne rośliny