Kolczykowanie świń należy do obowiązku każdego posiadacza trzody chlewnej. Należy zrobić to jak najszybciej po oproszeniu. W tym celu potrzebna ci będzie kolczykownica, autoryzacja od ARiMR oraz kolczyki od ich licencjonowanego producenta.
Na podstawie ustawy z 2018 roku, każdy posiadacz trzody chlewnej lub innych zwierząt hodowlanych zobowiązany jest do prawidłowego oznakowania każdego osobnika w stadzie. Zasady te mają na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych. Sprawdź, jak prawidłowo i zgodnie z prawem wykonać kolczykowanie świń.
Zasady identyfikacji i rejestracji trzody chlewnej
Ustawa z dnia 11 września 2018 roku reguluje zasady oznakowania świń hodowlanych. Zgodnie z aktualnymi przepisami, każdy posiadacz trzody chlewnej zobowiązany jest do oznakowania prosięta przed opuszczeniem przez zwierzę siedziby stada urodzenia, w ciągu 30 dni od dnia urodzenia. Odbywa się to poprzez założenie na lewą małżowinę uszną kolczyka. Powinien on zawierać numer identyfikacyjny zgodny z numerem siedziby stada.
Alternatywną opcją do kolczykowania świń jest wytatuowanie na zwierzęciu przypisanego do niego numeru identyfikacyjnego. Tatuaż taki można umieścić w obu małżowinach ucha zwierzęcia lub na jego grzbiecie. Opcja ta nie jest jednak dopuszczalna w każdym przypadku.
Posiadacz świń powinien w ciągu 7 dni od daty oznakowania zwierząt zgłosić ten fakt Kierownikowi Biura Powiatowego ARiMR. Należy przy tym sprecyzować liczbę oznakowanych zwierząt gospodarskich. Jeżeli znajdujesz się w strefie zagrożenia wystąpienia choroby zakaźnej wśród zwierząt lub w obszarze podlegającym jakimkolwiek innym ograniczeniom, zgłoszenie należy dokonać w terminie 2 dni od kolczykowania świń.
Gdzie można kupić kolczyki?
Kolczyki do oznakowania zwierząt dostępne są tylko u podmiotów wpisanych na Listę dostawców kolczyków prowadzoną przez ARiMR. Aby zamówić kolczyki, należy skontaktować się z jedną z firm wpisanych do tej bazy danych. Przy składaniu zamówienia, podaje się swój numer siedziby stada, ilość potrzebnych sztuk oraz adres dostawy. Przed kolczykowaniem świń musisz jednak złożyć odpowiedni wniosek o przydzielenie puli numerów w powiatowym ARiMR, podając liczbę zwierząt oraz swój numer rejestracji stada. Po otrzymaniu odpowiedzi wraz z autoryzowaniem do produkcji możesz przystąpić do składania zamówienia.
Co zrobić w przypadku utraty kolczyka dla świń?
Jeżeli kolczyk zostanie oderwany lub zgubiony, posiadacz zwierzęcia hodowlanego (bydła, owiec, kóz i świń) powinien jak najszybciej zgłosić się do powiatowego biura ARiMR. Należy tam złożyć wniosek o wydanie duplikatu kolczyka. Agencja udostępnia w tym celu gotowy formularz do uzupełnienia. Niektórzy producenci kolczyków oferują ich duplikaty gratis.
Kolczykowanie świń – jak to zrobić?
Kolczykowanie świń odbywa się poprzez założenie zwierzęciu kolczyka identyfikacyjnego, składającego się z dwóch części, które powinny być odpowiednio umiejscowione z przodu i z tyłu ucha. Używa się do tego specjalnej kolczykownicy, a proces ten wygląda następująco:
- zacznij od sprawdzenia poprawności kolczyków – upewnij się, że każda ich para się zgadza;
- sprawdź stan kolczykownicy – powinna być czysta, a igła dopasowana do kolczyka. Może być konieczna wymiana igły;
- umieść kolczyk w kolczykownicy i lekko ściśnij przyrząd, aby upewnić się, że część przednia i tylna dobrze na siebie nachodzą;
- zabezpiecz zwierzę, aby nagłym ruchem głowy nie doprowadziło do kontuzji swojej ani osoby kolczykującej. Jest to konieczne, aby proces odbył się szybko, sprawnie oraz możliwie bezstresowo i bezboleśnie;
- kolczyk powinien być założony w środkowej części małżowiny – nie za blisko głowy ani końca ucha;
- ściśnij kolczykownicę mocno i szybko, aby przebicie ucha odbyło się bezproblemowo. Jeżeli wykonasz to poprawnie, usłyszysz charakterystyczne kliknięcie oznaczające zablokowanie trzpienia kolczyka.
Jeżeli kolczykowanie świń jest dla ciebie trudnym i stresującym zadaniem, lepiej zgłosić się po pomoc do swojego powiatowego lekarza weterynarii. Specjalista wykona to szybko, sprawnie i bezpiecznie. Pamiętaj, że założenie kolczyków każdemu osobnikowi trzody chlewnej należy do podstawowych obowiązków wszystkich hodowców a nieprzestrzeganie obowiązującego prawa wiąże się z nieprzyjemnymi konsekwencjami.
Powiązane artykuły:
- Kolczykowanie kozy – po co rejestrować zwierzęta hodowlane? Kolczyk jako metoda identyfikacji kóz
- Kolczykowanie owiec i innych zwierząt hodowlanych – rejestracja w Agencji i identyfikacja świń, kóz i owiec poprzez kolczyk
- Kolczykowanie krów – kolczyki dla zwierząt i inne metody znakowania bydła w celu ich kontroli i identyfikacji
- Wydajne rozwiązania dotyczące hodowli zarodowej trzody chlewnej
- Choroby świń – na jakie choroby narażone są świnie? Jak rozpoznać zakażenie wirusem? Czy stosować profilaktykę chorób świń?