Dobrej jakości, naturalny nawóz do warzyw pozwoli ci nie tylko zwiększyć swoje zbiory oraz poprawić ich jakość i smak. Wpływają także korzystnie na strukturę gleby i środowisko. Jaki nawóz pod warzywa warto zastosować w swoim ogrodzie?
Warzywa zdecydowanie należą do tej grupy roślin, która wymaga regularnego dokarmiania. Nawóz do warzyw pomoże ci uzyskać ich prawidłowy wzrost, zdrowy rozwój i duże plony. Przesadzenie z jego ilością może być jednak także niebezpieczne. Dowiedz się, czym i jak nawozić swój warzywnik w celu uzyskania najlepszych efektów.
Jaki nawóz pod warzywa?
Różne grupy roślin, a także poszczególne gatunki warzyw, mają swoje własne preferencje w kwestii składników pokarmowych. Ważne są tu zarówno makro, jak i mikroelementy. Wszystkie indywidualne wymagania roślin brane są pod uwagę w hodowlach na masową skalę. Rozróżnienie indywidualnych potrzeb każdego krzaczka w domowej uprawie jest dość czasochłonne i mało opłacalne. Warto więc sięgnąć po sprawdzone, uniwersalne nawozy do warzyw, bogate w dobroczynne pierwiastki, które stopniowo uwalniane są do gleby. Należą do nich:
- przefermentowany obornik – wystarczy użyć go raz na 2-5 lat, w zależności od rodzaju gleby w danym miejscu;
- obornik koński, ogrzewający podłoże;
- obornik bydlęcy – idealny do lekkich gleb, w których pomaga utrzymać wilgoć i składniki odżywcze;
- ptasie odchody – najlepiej w rozcieńczeniu, gdyż mają bardzo silne działanie;
- nawozy zielone – pozwalają glebie odpocząć i zregenerować się przed kolejnym wysiewem;
- przefermentowany kompost;
- nawozy wapniowe;
- azotowe nawozy pod warzywa;
- fosforowy nawóz do warzyw;
- nawozy potasowe.
Nawóz do warzyw – po co i jak używać?
Najpopularniejszym naturalnym nawozem do warzyw jest obornik – stosowany od niepamiętnych czasów. Nie tylko dokarmia rośliny, ale też poprawia strukturę gleby oraz jej właściwości biologiczne i fizykochemiczne. Na jeden metr kwadratowy wystarczy 5-8 kg obornika. Należy przekopać go z ziemią do głębokości 20 cm (w przypadku lekkiego podłoża) lub 8-12 cm (na ciężkich glebach). Stosuje się go na jesień.
Kolejnym niezwykle wartościowym, a także popularnym i łatwym w użytkowaniu nawozem do warzyw jest kompost. Jeżeli wyprodukujesz go samodzielnie z roślinnych resztek i odpadków, będzie też całkowicie darmowy. Miejsce przeznaczone do kompostowania powinno być zacienione. Możesz dodawać do niego odpady warzywne i owocowe, liście drzew itp. W razie potrzeby wzbogaca się go ptasimi odchodami lub innym nawozem organicznym.
Kompost stosuje się do uprawy w proporcji 20-60 kg na 10 metrów kwadratowych. Jest to nawóz próchniczny, który powinien leżeć na górnej warstwie gleby, a więc nie trzeba go przekopywać z ziemią. Po rozsypaniu wystarczy go lekko zagrabić. Stosuj go bezpośrednio przed siewem lub sadzeniem młodych roślin. Szczególnie dobrze reagują na niego m.in. sałata, szpinak, ogórek i rzodkiewka.
Naturalne nawozy do warzyw
Naturalny nawóz co prawda należy wykonać samemu, często z wykorzystaniem własnego kompostownika, lub z dużym (nawet rocznym) wyprzedzeniem. Tego typu rozwiązania mają jednak bardzo dużo zalet. Przede wszystkim są w większości darmowe, a także wolne od jakichkolwiek chemicznych związków i zanieczyszczeń. Są stuprocentowo ekologiczne – nie szkodzą środowisku, roślinie ani człowiekowi, który je zjada. Jednocześnie poprawiają wartość odżywczą zbiorów oraz zwiększają ich ilość.
Zdecydowanie polecamy stosować naturalny nawóz do warzyw zamiast produktów chemicznych dostępnych w sklepach ogrodniczych. Pozwala to na uzyskanie pięknych roślin oraz zdrowych zbiorów, wolnych od zanieczyszczeń. Jeżeli jednak nie masz czasu, miejsca i możliwości na robienie własnego kompostownika lub obornika, możesz skorzystać z gotowych nawozów ekologicznych, organicznych i mineralnych. Dobrą opcją jest np. biohumus pozyskiwany z odchodów dżdżownicy kompostowej. Pamiętaj, że większość płynnych nawozów ze sklepu należy rozcieńczyć przed podlaniem nimi roślin.
Powiązane artykuły:
- Naturalny nawóz do warzyw – co to takiego? Jak stosować ekologiczny nawóz? Jakie są rodzaje nawozu eko?
- Nawóz naturalny – w jaki sposób wykorzystać organiczne preparaty do poprawy jakości gleby oraz zwiększenia plonów?
- Domowy nawóz do truskawek – czy da się go przygotować samodzielnie? Jak wyglądają nawożenie i uprawa truskawek?
- Naturalny nawóz do pomidorów – jak przygotować nawóz organiczny?
- Naturalny nawóz potasowy – jak stosować nawozy naturalne tak, aby dostarczyć fosfor i potas do roślin doniczkowych?