Z tego tekstu dowiesz się, które choroby malin występują najczęściej oraz jak je prawidłowo rozpoznawać. Od tego zależy skuteczne leczenie, a także wpływ na efektywność plonów w sezonie. Sprawdź, czym cechują się poszczególne zarazy i jak sobie z nimi radzić.
Błędnie rozpoznane lub niewłaściwie leczone choroby malin mogą doprowadzić do znacznych strat w owocach oraz przenosić się na inne rośliny w twoim ogrodzie. W związku z tym wiedza w zakresie diagnostyki problemów krzewów owocowych przyda się nie tylko właścicielom hodowli, ale także amatorom. W tym tekście pokażemy ci, w jaki sposób rozpoznać pierwsze symptomy najważniejszych schorzeń malin oraz jak im zapobiegać. Ponadto dowiesz się, jakimi metodami można skutecznie zwalczać różne rodzaje patogenów. Zapraszamy do lektury.
Zamieranie pędów malin – najgroźniejsza choroba malin
Bez dwóch zdań to jedno z najgroźniejszych schorzeń, które dotyka plantacje malin. Za jego występowanie odpowiada grzyb Didymella applanata. Potencjalne porażenie dotyka przede wszystkim węzłów i kątów liści, czyli miejsc, gdzie gromadzi się najwięcej wody. Do pierwszych oznak tej zarazy należą fioletowo-brunatne plamy, które widoczne są na pędach. W okresie jesiennym ich barwa się zmienia i posiadają różne odcienie szarości. Ponadto na plamach pojawiają się drobne punkciki koloru czarnego, które sygnalizują obecność zarodników wspomnianego wcześniej grzyba. Z czasem od rośliny zaczyna odpadać łuszcząca się kora, a porażone pędy zamierają i nie wydają owoców w kolejnych sezonach.
Podstawowe zwalczanie tej zarazy polega na wyłapywaniu zainfekowanych części roślin oraz ich wycinaniu i utylizowaniu. Ponadto w ramach zapobiegania stosuje się opryski z preparatów chemicznych lub biologicznych środków ochrony roślin. Rozprzestrzenianie się choroby następuje najczęściej w okresie wiosennym. Jeżeli w porę nie zareagujesz, to prawdopodobnie pożegnasz się z owocami.
Szara pleśń – częste schorzenie malin
Do najpowszechniejszych i najgroźniejszych zaraz, które dotykają malin, należy szara pleśń. Również klasyfikowana jest w gronie chorób grzybowych, a za jej występowanie odpowiada Botrytis cinerea. Na działanie jego zarodników narażone są różne rośliny ogrodowe, w tym m.in. maliny i jeżyny. Ryzyko zachorowania wzrasta w przypadku uprawy malin o dużym zagęszczeniu na małej powierzchni, a także w okresie ciepłego i deszczowego lata. Objawy chorobowe uwidaczniają się na częściach roślin obecnych nad ziemią. Najbardziej narażone są takie elementy krzaka jak: pąki i kwiaty. W wyniku infekcji pokrywają się szarym nalotem, a z czasem brązowieją i obumierają. Ponadto w okresie wiosennym na młodych pędach widoczne są duże plamy koloru jasnego brązu.
Zapobieganie i zwalczanie tej choroby może być utrudnione, ponieważ bardzo długo może być utajona. Najczęściej uwidacznia się w przypadku malin owocujących, gdy w trakcie zbiorów pojawia się siny nalot. Grzyb atakujący krzewy malin doprowadza do gnicia owoców, które nie nadają się już do spożycia. Profilaktyka przy tym schorzeniu polega m.in. na usuwaniu młodych pędów zagęszczających rzędy dorosłych krzaków malin, aby uniknąć sytuacji zbytniego zagęszczenia roślin. Dzięki temu zachowasz odpowiednią cyrkulację powietrza. Dodatkowo warto zadbać o usunięcie opadłych liści malin i innych resztek roślin, ponieważ mogą w nich przezimować szkodliwe patogeny, które zainfekują rośliny w kolejnym sezonie. Ponadto przy tym schorzeniu stosuje się te same środki, co przeciwko zamieraniu pędów malin.
Rdza maliny
Charakterystycznym schorzeniem dla krzewów malinowych jest również rdza. Pierwsze objawy rdzy pojawiają się przede wszystkim na górnej stronie liści, wokół pąków oraz na ogonkach liściowych. Z czasem choroba przenosi się również na drugą stronę liści, na których pojawiają się żółte plamki, w których gromadzą się zarodniki konidialne. Poszczególne elementy krzaków zaczynają usychać, a liście opadać. Ponadto w wyniku infekcji maliny są bardziej podatne na przemarzanie w okresie jesienno-zimowym i znacznie słabnie ich kondycja. Jeżeli kupujesz maliny, to wybierz gatunki najbardziej odporne na chorobę. Ponadto zadbaj o odpowiednie rozmieszczenie krzewów w uprawie oraz o dezynfekcję narzędzi ogrodniczych. Skuteczne zapobieganie możliwe jest poprzez stosowanie regularnych oprysków.
Karłowatość
Karłowatość maliny to choroba, która atakuje w cyklu dwuletnim. W związku z tym praktycznie nie ma sposobu na to, aby zareagować natychmiast po jej wystąpieniu. Pierwsze objawy choroby widoczne są dopiero w drugim roku. Za jej występowanie odpowiadają skoczki, czyli jedne ze szkodników malin. Objawy widoczne są u podstawy pędów, gdzie nagle wyrasta duża liczba cieniutkich odgałęzień, w których niemożliwe jest kwitnienie malin w prawidłowym cyklu. Pojawiają się małe zawiązki owoców, a także zniekształcone plony. Z czasem krzewy zamierają, dlatego tak ważne jest odpowiednie zwalczanie szkodników wywołujących to schorzenie. Ponadto w przypadku zakażenia malin należy usunąć je z korzeniami, aby zaraza nie rozprzestrzeniała się na inne rośliny sadownicze. W celu zapobiegania infekcjom rośliny należy opryskiwać dedykowanymi preparatami.
Antraknoza
Wśród zaraz malin znajduje się także antraknoza. Choć występuje dość często, to jednak nie powinna być groźna dla twojej plantacji. W swoim przebiegu atakuje przede wszystkim wierzchołki rozwijających się pędów i doprowadza do ich zamierania. Sprzyjające warunki do rozwoju antraknozy to długo utrzymujące się opady deszczu w połączeniu z wysoką temperaturą powietrza. Objawy choroby to m.in.: żółknięcie liści, które zaczynają opadać, czy też brunatne plamy z obwódką. To schorzenie może wpływać także na deformację owoców, które zasychają, karłowacieją i ulegają innym zniekształceniom. Ponadto zaraza hamuje wzrost roślin oraz pozwala na szybkie obsychanie pędów. Leczenie polega na usuwaniu uszkodzonych i zakażonych części pędów, a także ich trwałej utylizacji. Dodatkowo możesz zastosować fungicydy i inne środki chroniące przed rozwojem choroby. Drobnoustroje chorobotwórcze mogą roznosić również mszyce.
Choroby malin to nie jedyne zagrożenie – co jeszcze może je zaatakować?
Krzaki malin narażone są na występowanie chorób i szkodników. Te drugie mogą odpowiadać za przenoszenie drobnoustrojów chorobotwórczych lub same powodować osłabienie roślin. Do podstawowych z nich należą:
- mszyce;
- przędziorki;
- skoczki;
- gąsienice;
- pryszczarki namalinki łodygowe;
- kwieciaki malinowce;
- kistniki malinowce.
Skutecznym środkiem ochrony przed nimi są preparaty chemiczne i biologiczne, które podaje się bezpośrednio na krzaki owocowe.
Zadbaj o dorodne i zdrowe owoce
Niezależnie od tego iloma krzakami malin dysponujesz, warto zadbać o zdrowe i dorodne owoce. Jeżeli zauważysz niepokojące symptomy, sugerujące występowanie chorób wirusowych (np. mozaiki maliny), o podłożu grzybiczym, czy też innym, to zastosuj odpowiednie metody zwalczania objawów i eliminowania ich przyczyn. Kluczem jest prawidłowe rozpoznanie schorzenia, dlatego zapoznaj się z cechami charakterystycznymi najgroźniejszych chorób krzaków malinowych, które opisaliśmy w tym artykule. Ułatwi ci to prowadzenie hodowli i zbiory owoców.
Powiązane artykuły:
- Nawożenie malin – jak nawozić maliny? Czy rodzaj gleby ma wpływ na owocowanie rośliny? Jak w praktyce wygląda pielęgnacja malin?
- Choroby jeżyn bezkolcowych i malin – sprawdź jak zwalczać rdzę i inne szkodniki zagrażające uprawom krzewów
- Choroby gęsi – czy są niebezpieczne dla życia zwierząt? Czym objawiają się schorzenia drobiu? Jak je leczyć?
- Malina – właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
- Uprawa malin w pigułce – jak sadzić maliny, przycinać krzewy i pielęgnować te rośliny?