Każdy hodowca chce, aby jego zwierzęta były zdrowe i produktywne. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Układ pokarmowy, rozrodczy oraz oddechowy krów narażony jest na choroby bydła. Sprawdź, jakie schorzenia są najgroźniejsze!
Często nawet podstawowa wiedza na temat weterynarii oraz chorób bydła jest niewystarczająca. Jako hodowca nie zawsze dasz radę zapobiec występowaniu choroby w swojej hodowli. Objawów wskazujących na problemy zdrowotne krów jest wiele. Zapobiegniesz rozwojowi niebezpiecznych wirusów tylko wtedy, kiedy zareagujesz odpowiednio wcześnie. Najczęstsze choroby bydła to nie tylko te związane z jelitami i układem oddechowym. W skrajnych przypadkach krowy mleczne narażone są na liczne problemy neurologiczne wywoływane przez np. bakterie. Dowiedz się więcej!
Choroby bydła – jak zauważyć pierwsze objawy problemów zdrowotnych?
Każdy hodowca bydła powinien dobrze znać swoje zwierzęta. Stała obserwacja bydła mięsnego lub mlecznego to kluczowa kwestia. Wielu lekarzy weterynarii zaleca regularne działania profilaktyczne polegające na szczepieniach. Konieczna jest też ciągła obserwacja stanu zdrowia w stadach bydła hodowlanego. Tylko w ten sposób można uniknąć występowania chorób, które często są nawet zwalczane z urzędu. Do najpopularniejszych objawów pojawienia się chorób bydła zaliczamy:
- zmniejszoną produkcję mleka;
- utratę apetytu;
- spadek wagi;
- apatię;
- biegunki;
- problemy z koordynacją ruchową;
- gorączkę;
- katar;
- niewydolność oddechową.
Choroby bydła – na jakie kategorie dzielą się problemy zdrowotne krów?
Bydło hodowlane cierpi na najróżniejsze choroby. Praktycznie w każdej hodowli bydła od czasu do czasu pojawiają się mniej, jak i bardziej groźne schodzenia. Dzielimy je na:
- choroby układu oddechowego – przenoszone drogą powietrzną przez mikroorganizmy;
- choroby jelitowe – przenoszone przez pasożyty pokarmowe;
- choroby skóry i kopy;
- choroby neurologiczne – wywołują je bakterie i groźne wirusy przenoszone np. przez owady.
Oprócz powyższych bydło mięsne i mleczne cierpi na częste infekcje wymion i choroby związane z układem rozrodczym. Organizm krowy jest też mocno podatny na wściekliznę, wąglika i wiele innych poważnych chorób. Zaobserwowałeś utratę masy ciała i mniejszą wydajność mleczną krów? Koniecznie skontaktuj się lekarzem weterynarii. Pamiętaj, że bydło może zachorować w każdym wieku i na każdym etapie rozwoju.
Najpopularniejsze choroby bydła – o jakich schorzeniach mowa?
Choroby bydła mogą być różne i dotykają zarówno cielęta, jak i dorosłe osobniki. Profilaktyka w tym przypadku jest prosta. Stosuj regularne szczepienia przeciwko groźnym wirusom. W ten sposób zapewnisz swojej hodowli dobry poziom zabezpieczenia przed chorobami. Chcesz wiedzieć, jakie są najpopularniejsze choroby grożące bydłu? Oto kilka z nich:
- wzdęcia;
- tężyczka trawiasta;
- IBR:
- zanokcica;
- BVD, czyli wirusowa biegunka.
Jakie choroby bydła trzeba obowiązkowo leczyć?
To nie wszystkie choroby dotykające bydło hodowlane, ale na pewno te najpopularniejsze. Schorzeniami, które mocno wpływają na stan zdrowia krowy to np. zapalenie płuc lub kwasica żwacza. Pamiętaj, że tylko odpowiednio wczesne wykrycie problemów zdrowotnych oraz szybka reakcja pozwoli na podjęcie skutecznego leczenia. Główny Inspektorat Weterynarii wskazuje też na choroby bydła podlegające obowiązkowemu leczeniu, a mianowicie:
- zaraza płucna bydła;
- choroba gruzowatej skóry;
- gruźlica;
- bruceloza;
- enzootyczna białaczka.
Jeśli masz podejrzenia, że w twojej hodowli pojawiły się groźne choroby, bezzwłocznie poinformuj o tym Powiatowy Inspektorat Weterynarii w celu podjęcia dalszych działań.
Wzdęcia – popularny problem zdrowotny bydła hodowlanego
Dla bydła mlecznego problemy ze wzdęciami to norma. To problemy związane z procesem metabolicznym zwierząt. Wyprowadzasz krowy na pastwiska wysiewane trawami? Pamiętaj, że taki pokarm bardzo szybko fermentuje w żołądku zwierzęcia. W wyniku fermentacji powstają gazy powodujące silne bóle i wzdęcia żołądka. Temu schorzeniu zapobiegniesz skutecznie poprzez kontrolowanie ilości spożywanych traw.
Tężyczka trawiasta – przede wszystkim niedobory magnezu
Tężyczka trawiasta to kolejna z chorób bydła. Spowodowana jest występowaniem niedoborów magnezu w organizmie. Często prowadzi do licznych powikłać neurologicznych, a to może doprowadzić nawet do śmierci krowy. Unikaj pastwisk z dużą zawartością azotu. Nie stosuj też słabej jakości pasz w zimowych miesiącach. To skuteczne sposoby redukujące ryzyko wystąpienia tężyczki trawiastej. Gdy zauważysz problem niedoboru magnezu w swoim stadzie, koniecznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii.
IBR – zakaźne zapalenie nosa i tchawicy
Choroby bydła występują zarówno w mniej, jak i bardziej niebezpiecznych odmianach. IBR to bardzo zaraźliwa choroba powodująca zaczerwienienie nosa i wydobywanie się nieprzyjemnego śluzu z jego wnętrza. Krowy cierpiące na tę dolegliwość pocierają nosami o skały, a to prowadzi do powstawania ran. Zaobserwowałeś zakażenie IBR w swoim stadzie? Natychmiast odizoluj chore osobniki od zdrowych! Pamiętaj, że zwalczanie IBR trwa nawet do kilku lat. Działania profilaktyczne i zapobiegające chorobie to wyłącznie szczepienia.
BVD – biegunka bydła
Wirusowa biegunka bydła wbrew pozorom w hodowlach bydła mięsnego i mlecznego występuje bardzo często. Zwierzęta zakażone wirusem BVD mocno cierpią z powodu częstych biegunek, wydzieliny z nosa oraz wysokiej gorączki. W skrajnych przypadkach BVD powoduje krwotoki jelitowe. Niestety, takie choroby bydła leczy się tylko objawowo. Wystarczy regularne podawanie płynów, elektrolitów oraz leków przeciwgorączkowych. W razie potrzeby weterynarz zaleci stosowanie antybiotyków.
Zakażenia dróg oddechowych – jak postępować z takimi chorobami?
Gorączka morska, czyli po prostu zakażenie dróg oddechowych, to choroba zakaźna. Zwierzęta, które wykazują objawy, bezwzględnie odizoluj z dala od zdrowych osobników. Objawy zakażenia to głównie katar, gorączka, brak apetytu oraz niewydolność oddechowa. Pamiętaj, że to rodzaj zapalenia płuc, które jest szczególnie popularne wśród bydła, koni i innych zwierząt gospodarskich. Najczęściej występuje po długotrwałym stresie lub transporcie w nieodpowiednich warunkach.
Znasz już popularne choroby bydła. Wystarczy, że stosujesz się do zaleceń Głównego Inspektoratu Weterynarii i obserwujesz bydło hodowlane. Dbaj też o higienę stajni, a unikniesz wielu problemów zdrowotnych krów mięsnych i mlecznych.
Powiązane artykuły:
- Choroby królików – jakie są najpopularniejsze schorzenia królików domowych i hodowlanych? Jak reagować na pierwsze objawy choroby?
- Poród u krowy — jak wygląda?
- Choroby gęsi – czy są niebezpieczne dla życia zwierząt? Czym objawiają się schorzenia drobiu? Jak je leczyć?
- Choroby świń – na jakie choroby narażone są świnie? Jak rozpoznać zakażenie wirusem? Czy stosować profilaktykę chorób świń?
- Choroby owiec – jakie są rodzaje chorób zwierząt hodowlanych? Jak rozpoznać objawy i leczyć problemy zdrowotne owiec?