Już od 1 sierpnia każdy rolnik może ubiegać się o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze 2024. Paliwa zużyte w gospodarstwach rolnych do produkcji plonów to spory wydatek, dlatego warto skorzystać z ulgi w postaci zwrotu podatku.
Prowadzisz własną działalność gospodarczą w zakresie rolnictwa oraz przetwórstwa plonów rolnych? W takim razie możesz ubiegać się o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze 2024. Ten termin dotyczy kosztów, które ponosisz jako rolnik kupujących paliwa rolne objęte akcyzą. Składając odpowiednio wniosek o zwrot akcyzy za olej napędowy, możesz uwzględnić okres zakupu od lutego do lipca 2024 roku. Jeśli chcesz poznać dokładne zasady przyznawania zwrotu akcyzy za zakupione paliwo rolnicze, koniecznie sprawdź poniższy artykuł i dowiedz się więcej.
Kto może otrzymać zwrot akcyzy za paliwo rolnicze 2024? Najważniejsze informacje
Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze 2024 jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Jako rolnik musisz przede wszystkim kompletować faktury VAT dotyczące dwóch okresów:
- od 1 lutego do 28 lutego 2024 roku – w tym przypadku wniosek złożysz do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta wraz z zebranymi fakturami VAT za zakup oleju napędowego dla swojego gospodarstwa rolnego. Dowodem zakupu oleju napędowego będą w tym przypadku też faktury z okresu od sierpnia 2021 roku do stycznia 2022 roku;
- od 1 sierpnia do 31 sierpnia 2024 roku – wniosek złożysz na takich samych zasadach, ale dowodem w tym przypadku są faktury w okresie od 1 lutego do 31 lipca 2024 roku. Dzięki temu możesz otrzymać zwrot podatku określonego przez rząd na 2024 rok.
Limity kwotowe zwrotu podatku akcyzowego na bieżący rok wynoszą dokładnie 110 złotych pomnożone przez ilość użytkowych hektarów rolnych danego gospodarstwa. Dodatkowym kryterium do wyliczenia limitów jest wzór w postaci 40 złotych pomnożonych przez średnią roczną liczbę dużych jednostek przeliczeniowych bydła.
Kiedy rolnicy otrzymają zwrot akcyzy za paliwo rolnicze 2024?
Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze 2024 będzie realizowany w dwóch terminach, a mianowicie:
- 30 kwietnia 2024 roku – jeśli złożysz wniosek z kompletną dokumentacją w postaci faktur VAT w pierwszym możliwym terminie;
- 31 października 2024 roku – jeśli złożysz wniosek w drugim terminie.
Środki będą wypłacane gotówką w kasie urzędu gminy lub miasta, a także przelewane na rachunek bankowy wskazany w złożonym przez rolnika wniosku.
Jak uzupełnić formularz zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze 2024?
Uzupełnienie wniosku o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze 2024 jest dość prosty. Na stronie rządowej znajdziesz edytowalny plik PDF, który uzupełnisz bez konieczności jego drukowania. Na pierwszej stronie musisz umieścić informacje o terminie złożenia wniosku oraz swoje dane identyfikacyjne. Do poprawnego uzupełnienia formularza potrzebujesz numeru PESEL, NIP, numeru dowodu tożsamości wraz z terminem jego ważności oraz pełnych danych osobowych i teleadresowych.
Kolejnym krokiem jest podanie w oświadczeniu wielkości posiadanych pól uprawnych w hektarach, a także innych gruntów wykorzystywanych w ramach gospodarstwa rolnego. Wszelkie faktury VAT oraz załączniki uwzględnij na specjalnej liście we wniosku oraz podaj ich ilość. Finalnie wprowadź numer swojego rachunku bankowego, na jaki zostanie dokonany zwrot, a następnie podpisz czytelnie dokument.
Ile zwrotu akcyzy za paliwa rolnicze można dostać w 2024 roku?
Na tę chwilę zwrot akcyzy za paliwo rolnicze wynosi 110 złotych na jeden hektar pola uprawnego dla danego gospodarstwa rolnego. Niestety według specjalistów limity na takim poziomie nie pozwalają na całkowite pokrycie kosztów produkcji rolnej. Według wyliczeń specjalistów średnie zużycie paliwa w gospodarstwach rolnych wynosi około 100 litrów oleju napędowego na 1 hektar pola. Oznacza to, że do obrobienia 1 hektara pola wydasz nawet ponad 500–600 złotych.
Uwaga! Jeśli ubiegasz się o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze 2024 jako współwłaściciel gospodarstwa rolnego, musisz rozliczyć faktury wystawione na każdego ze współwłaścicieli np. małżonków. Co ważne, dla małżeństw nie jest wymagana dodatkowa zgoda na złożenie wniosku do urzędu o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze 2024. W sytuacji, kiedy jesteś tylko współwłaścicielem gruntów rolnych, musisz dostarczyć wniosek o zwrot wraz z pisemną zgodą wszystkich współposiadaczy ziemi rolnej.
Powiązane artykuły:
- Zwrot za materiał siewny 2024 – ile wynosi? Jakie są szanse na wzrost stawki zwrotu?
- Młody rolnik 2024. Na czym polega system premii dla młodych rolników? Ile dotacji można otrzymać?
- KOWR (Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa) – najważniejsze informacje i zadania w sprawie rozwoju wsi
- Dotacje dla pszczelarzy 2024 – kto je przyznaje? Ile wynosi kwota dotacji? Jak złożyć wniosek?
- Agrofotowoltaika – szybki zwrot i niskie rachunki