Dotacje dla pszczelarzy 2024 to pomoc, która została zaproponowana przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Nabór wniosków został wznowiony od 1 kwietnia tego roku. Sprawdź, jak złożyć wniosek i dlaczego warto!
Już od kwietnia tego roku jako hodowca pszczół możesz ubiegać się o dotację, czyli dodatkowe środki na rozwój swojej pasieki. Niezbędne dokumenty oraz uzupełniony wniosek złóż bezpośrednio do siedziby ARiMR dla twojego regionu lub po prostu prześlij je pocztą. Tak samo jak w ubiegłym roku na 2024 rok ARiMR również przygotowało program wsparcia dla hodowców posiadających pasieki chcących je rozwijać. Aby otrzymać dotację, musisz spełnić kilka kluczowych warunków. Sprawdź, o czym koniecznie warto pamiętać jeszcze przed złożeniem wniosku o dotację dla pszczelarzy 2024.
Dotacje dla pszczelarzy 2024 – jakie są warunki przyznawania dodatku finansowego?
Chcesz wiedzieć, jakie są aktualne dotacje dla pszczelarzy 2024 oraz w jaki sposób można się o nie ubiegać? To proste. Zanim zdecydujesz się na złożenie wniosku, upewnij się, że spełniasz określone wymogi, a mianowicie:
- prowadzisz działalność nadzorowaną w zakresie utrzymania pszczół;
- masz wpis w rejestrze prowadzonym przez Powiatowego Lekarza Weterynarii;
- posiadasz numer ewidencji producentów nadawany przez ARiMR.
Pamiętaj, że w przypadku braku posiadania konkretnego numeru rejestracyjnego ARiMR możesz wystąpić o jego nadanie, ale najpóźniej w dniu składania wniosku o dotacje dla pszczelarzy 2024. Powyższe kwestie to podstawowe warunki do spełnienia, aby móc otrzymać wsparcie finansowe na rozwój pasieki. Warunki nie są wygórowane, a więc bez problemu dopełnisz niezbędnych formalności i otrzymasz dotację.
Dotacje dla pszczelarzy 2024 – stawki obowiązujące w 2024 roku
Dotacje dla pszczelarzy 2024 w Polsce są przyznawane tylko w określonych z góry stawkach. Na tegoroczny program przeznaczono budżet w wysokości ponad 35 mln złotych. To bardzo dużo, biorąc pod uwagę fakt, że na jedną rodzinę pszczelą przezimowaną w hodowli przyznawane jest 20 złotych. Być może nie jest to ogromna kwota dotacji, ale dla hodowców posiadających największe pasieki kwota dotacji jest naprawdę pokaźna.
Jak złożyć wniosek o dotację dla pszczelarzy 2024?
Zanim złożysz uzupełniony wniosek do ARiMR, koniecznie zadbaj o to, aby skompletować inne niezbędne dokumenty. Na etapie wnioskowania potrzebujesz też:
- zaświadczenia powiatowego lekarza weterynarii o aktualnej liczbie pni pszczelich, dla których ubiegasz się o wsparcie finansowe;
- zaświadczenia o przyznanej pomocy de minimis;
- w razie braku numeru EP wniosek o jego wydanie.
Dokumentację wraz z wnioskiem o dotację dla pszczelarzy 2024 złożysz w jednostce terenowej ARiMR lub bezpośrednio przez internetową platformę ePUAP. Uzupełnienie wniosku o pomoc to prosta sprawa. Musisz podać swoje dane identyfikacyjne, informacje o hodowli pszczelej oraz wszelkie dane dotyczące liczby rodzin pszczelich w hodowli, a także formy prawnej prowadzonej działalności. We wniosku zamieść też informację o pobieranych dotychczas świadczeniach pomocowych dla pasieki, a także o powiązaniach osobowych i kapitałowych z innymi podmiotami. Wniosek finalnie podpisz czytelnie lub autoryzuj go elektronicznym podpisem kwalifikowanym.
Na co można przeznaczyć środki otrzymane w ramach dotacji dla pszczelarzy 2024?
Dotacje dla pszczelarzy 2024 możesz przeznaczyć np. na zakup pszczół od producentów matek, pakietów lub odkładów pszczelich (ale tylko tych zamieszczonych na liście producentów opublikowanej przez KOWR). Kwotę dotacji możesz też przeznaczyć na badania chorób pszczelich, takich jak:
- warroza;
- nosemoza;
- choroby wirusowe;
- grzybica wapienna.
Chcesz zapewnić pszczołom w swojej pasiece jak największy komfort życia oraz ochronić je przed ewentualnymi chorobami? Na pewno wiesz, że utrzymanie pasieki generuje całkiem spore koszty. Te możesz delikatnie zmniejszyć w ramach dotacji dla pszczelarzy 2024, które udzielane są praktycznie dla wszystkich właścicieli pasiek, spełniających warunki przyznania dopłaty. Pamiętaj o tym, że wnioski o dotację dla pszczelarzy w 2024 roku należy składać jak najszybciej, a wydatki kwalifikujące się do objęcia pomocą musiały być poniesione maksymalnie do 31 lipca 2024 roku.
Powiązane artykuły:
- Dotacje dla rolników – 2024 rok to szansa na duże wsparcie dla rolników. Wnioski, nabór i możliwości dofinansowania
- Młody rolnik 2024. Na czym polega system premii dla młodych rolników? Ile dotacji można otrzymać?
- Pszczelarstwo – jak zacząć? Organizacja własnej pasieki
- ARiMR – czym jest Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i jaką funkcję pełni?
- Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze 2024 – co to takiego? Ile wynosi? Jak złożyć wniosek?