Uprawa trzciny cukrowej nie należy do najłatwiejszych. Według najnowszych badań rynkowych ta roślina odpowiada za ponad połowę światowej produkcji cukru. Sprawdź, jak uprawiana jest trzcina cukrowa w Polsce!
Cukrowiec lekarski generuje pokaźne ilości biodegradowalnego odpadu, który jest w 100% kompostowalny. Oznacza to, że sprawdza się jako biosurowiec wykorzystywany w przemyśle i nie tylko. Wyroby z trzciny cukrowej to nie tylko cukier, ale także wiele innych towarów. Popularna na całym świecie trzcina cukrowa to roślina, którą na dużą skalę wykorzystuje się w Ameryce Południowej. W Polsce cukrowiec lekarski nie jest tak znany, ale wciąż zyskuje na popularności. Głównie z tego względu dowiedz się, jak uprawiana jest trzcina cukrowa. Być może posadzisz ją w swoim gospodarstwie rolnym.
Trzcina cukrowa – jak można ją wykorzystać?
Trzcina cukrowa to roślina jadalna, która umożliwia między innymi produkcję cukru trzcinowego, ale nie tylko. W Polsce nieco popularniejszy jest burak cukrowy, który ma podobne właściwości. Na tę chwilę wyróżniamy kilka właściwości cukrowca lekarskiego. Wykorzystuje się go do:
- produkcji rumu;
- produkcji etanolu;
- wytwarzania paliwa samochodowego;
- stosowania w przemyśle farmaceutycznym;
- i w wielu innych celach…
Z ciekawostek zapamiętaj, że trzcina cukrowa w wielu krajach jest także stosowana do produkcji tzw. celoteksu. To materiał stosowany w budownictwie jako izolator ciepła. Niektóre państwa stosują trzcinę cukrową do produkcji soku trzcinowego, który uznawany jest za w pełni naturalne słodycze.
Warunki uprawy trzciny cukrowej – co trzeba wiedzieć na ten temat?
Warunki uprawy trzciny cukrowej są różne. Warto wziąć pod uwagę przede wszystkim to, iż to roślina rosnąca naturalnie w strefie międzyzwrotnikowej. Oznacza to, że lubi wysokie temperatury powyżej 20 stopni Celsjusza. W Polsce uprawa trzciny cukrowej wymaga odpowiedniego przygotowania. Zapamiętaj, że większość odmian trzciny cukrowej jest odporna na okresowe spadki temperatur nawet do 5 stopni Celsjusza. Niestety długotrwałe oddziaływanie tak niskich temperatur doprowadzi do jej całkowitego obumarcia. Cukrowiec lekarski preferuje przede wszystkim ciepłe stanowiska o wysokim poziomie nasłonecznienia. Przed planowaną uprawą trzciny cukrowej już na wstępie zadbaj o odpowiednie nawodnienie terenu. Każdego rodzaju cukrowiec lekarski to naprawdę wymagająca roślina. Utrzymanie jej przy życiu w Polsce to nie lada wyzwanie dla plantatora. Ogromnym minusem uprawy trzciny cukrowej w Polsce jest fakt, iż w tych warunkach roślina nie wytwarza własnych nasion, co generuje koszty przy jej wysiewie.
Gdzie naturalnie występuje trzcina cukrowa?
Na całym świecie jest wiele miejsc, gdzie w naturalnym środowisku pojawia się cukrowiec lekarski w najróżniejszych odmianach. Najpopularniejsze miejsca, gdzie hurtowo produkuje się cukrowiec lekarski, zaliczamy:
- Tajlandię;
- Martynikę;
- Meksyk;
- Kolumbię;
- Filipiny;
- i wiele innych miejsc…
Długa pora deszczowa oraz ciepły klimat zwrotnikowy sprawia, że łodygi trzciny cukrowej szybko się rozrastają i osiągają spore rozmiary. To surowiec, który służy do produkcji nie tylko wyrobów cukierniczych, ale także np. materiałów budowlanych. Okres wegetacji rośliny w naturalnym jej środowisku to około 7-10 miesięcy. Cukrowiec lekarski spotykany jest najczęściej na płaskich terenach. Sprzyja to mechanizacji transportu oraz samych upraw trzciny cukrowej na świecie.
Jak wygląda trzcina cukrowa?
Trzcina cukrowa wyglądem przypomina przede wszystkim źdźbła trawy. Owłosiona końcówka rośliny wygląda niesamowicie, szczególnie że osiąga wysokość nawet do 6 metrów. Trzcina cukrowa charakteryzuje się też sporą średnicą łodygi sięgającą do 7 cm. Sam dół łodygi tej rośliny jest całkowicie nagi i woskowaty. Dół cukrowca lekarskiego to głównie korzenie lub ich początkowe zawiązki. Podczas kwitnienia cukrowca na jego końcach pojawiają się niewielkie kwiaty wyrastające z przegródek owłosionych kłosów. Co ciekawe, owoce pojawiają się głównie na dziko rosnącej trzcinie cukrowej. W sztucznych uprawach raczej nie występują.
Zastanawiasz się nad uprawą trzciny cukrowej w Polsce? Jak najbardziej jest to możliwe, ale musisz uzbroić się w cierpliwość i wysokie koszty upraw. Cukrowiec lekarski pochodzi z krajów, gdzie klimat jest wilgotny i gorący, a więc na pewno nie taki, jak w Polsce. Kiedy wybierzesz odpowiedni gatunek, zadbasz o żyzną glebę oraz odpowiednio ją nawodnisz istnieje szansa, że trzcina cukrowa wypuści korzenie i zacznie pięknie rosnąć na twoim polu uprawnym.
Powiązane artykuły:
- Rośliny do oczek wodnych – jak je dobrać i zadbać o piękny wygląd ogrodu
- Jak uprawiać kukurydzę w ogródku warzywnym? Siew, wymagania glebowe, nawożenie i opłacalność uprawy kukurydzy na ziarno
- Rośliny bagienne i błotne – jak stworzyć oczko wodne w ogrodzie
- Jabłoń jonagold – uprawa. Co warto wiedzieć o tej nowej odmianie?
- Burak cukrowy – uprawa i pielęgnacja. Odmiany buraka i jego przeznaczenie