Orzechy laskowy ma słodki smak i może być spożywany na surowo lub prażony. Podobnie jak inne orzechy, jest bogaty w witaminy i składniki odżywcze. Jakie? Dowiesz się tego czytając nasz artykuł!
Orzech laskowy zawiera przeciwutleniacze, które chronią organizm przed stresem oksydacyjnym, który może przyczynić się do nadciśnienia. Zawiera też duże ilości związków fenolowych, które pomagają sercu pozostać zdrowym poprzez zmniejszenie poziomu cholesterolu i stanów zapalnych. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na temat orzechów laskowych!
Orzech laskowy – podstawowe informacje
RODZAJ GLEBY: | zasobna w próchnicę i składniki mineralne, żyzna, przepuszczalna |
ODCZYN GLEBY: | obojętny |
WILGOTNOŚĆ: | gleba umiarkowanie wilgotna |
STANOWISKO: | słoneczne, osłonięte od wiatru |
KWITNIENIE: | zima lub wczesna wiosna |
Orzech laskowy – wartości odżywcze
Wartości odżywcze w 100 g:
KCAL: | 628 |
BIAŁKO: | 14,95 |
WĘGLOWODANY: | 16,7 |
CHOLESTEROL: | 0 |
SÓD: | 0 |
POTAS: | 0,680 |
Orzech laskowy zawiera wiele składników odżywczych, w tym witamin, minerałów, związków przeciwutleniających i zdrowych tłuszczów. Jego spożywanie wiąże się z wieloma korzyściami zdrowotnymi, m.in. pomaga w obniżaniu poziomu tłuszczu, reguluje ciśnienie krwi, zmniejsza stany zapalne i poprawia poziom cukru we krwi.
Oprócz tego orzechy laskowe zawierają przeciwutleniacze, które chronią organizm przed stresem oksydacyjnym, który może przyczynić się do nadciśnienia. Zawierają też duże ilości związków fenolowych, które pomagają sercu pozostać w bardzo dobrym stanie poprzez zmniejszenie poziomu cholesterolu i stanów zapalnych.
Orzechy laskowe mają wysoką zawartość witaminy E, białka, zdrowego tłuszczu i błonnika pokarmowego, które wspierają funkcjonowanie jelit. Jedzenie odpowiedniej ilości orzechów laskowych może też pomóc w zapobieganiu zaparciom.
Są one uważane za jeden z najlepszych pokarmów dla poprawy zdrowia mózgu wraz z orzechami włoskimi i migdałami. Ich spożywanie pozytywnie wpływa na pamięć.
Orzechy laskowe są też bogate w tryptofan, który produkuje melatoninę. Ta z kolei korzystnie wpływa na jakość snu. Orzechy laskowe są też dobrym źródłem białka roślinnego, przydatnego do budowy mięśni, a także zwiększającego uczucie sytości.
Zastosowanie w kuchni i nie tylko
Orzech laskowy jest słodki, a jego brązowa i gorzka skórka jest zazwyczaj usuwana. Nadaje on pyszny smak wypiekom takim jak ciasteczka, babeczki, tarty i biscotti (tradycyjne włoskie ciasteczka wypiekane dwukrotnie). Dobrze komponuje się również z potrawami takimi jak owoce morza, pesto, a nawet pizza. Używa się go do aromatyzowania likierów i do produkcji masła orzechowego. Orzechy laskowe są także jednym z podstawowych składników słynnej Nutelli – smarowidła używanego do kanapek.
Orzechy laskowe są też szeroko stosowane w cukiernictwie do produkcji pralin i czekolad. Z kolei olej tłoczony z orzechów laskowych jest silnie aromatyzowany i używany do gotowania oraz produkcji kosmetyków. Jest on szeroko stosowany w dermatologii do poprawy wyglądu skóry suchej, bladej, ziemistej i zmęczonej. Łagodzi też zmarszczki i przyspiesza gojenie się ran przez stymulowanie właściwości regeneracyjnych komórek skóry.
Skąd pochodzi orzech laskowy? W jakich krajach jest najczęściej uprawiany?
Orzech laskowy pochodzi pierwotnie z Azji Mniejszej. Znaleziono chińskie manuskrypty, które mówią o nim pięć tysięcy lat wstecz. Grecy i Rzymianie rozpowszechnili go w całej Europie, gdzie był wykorzystywany przez wieki aż do czasów współczesnych. Wiele z uprawianych obecnie odmian zostało udomowionych w XIX wieku, kiedy to nastąpiło duże zainteresowanie hybrydami i selekcją gatunków.
Uprawa orzechów laskowych w Turcji stanowi 62% światowej uprawy. Innymi krajami, w których uprawa tego orzecha jest bardzo popularna są: Włochy, Stany Zjednoczone, Hiszpania, Azerbejdżan, Chile i Gruzja.
Uprawa orzecha laskowego
Uprawa orzechów laskowych jest stosunkowo łatwa. Leszczyna najlepiej czuje się na żyznych, wapiennych i umiarkowanie wilgotnych podłożach. Natomiast nie przepada za ziemią piaszczystą, suchą i podmokłą. Warto też pamiętać, że większe plony otrzymuje się dzięki sadzeniu leszczyny w miejscach osłoniętych od wiatru.
Krzewy mają zarówno męskie, jak i żeńskie kwiaty; nie są samopylne, dlatego lepsze wyniki uzyskuje się, sadząc je w grupie, aby pyłek mógł przenosić się z jednego orzecha na drugi, choć inne drzewa w sąsiedztwie również pomagają w zapylaniu.
Drzewa orzecha laskowego powinny być nawadniane w okresach niskich opadów. Nawadnianie jest najważniejsze podczas zakładania plantacji, ponieważ wpływa na odpowiedni rozwój korzeni. Należy zwilżyć całą strefę korzeniową. Odpowiednia ilość wody ma kluczowe znaczenie w okresie od połowy lipca do połowy sierpnia.
Orzechy laskowe są zbierane raz w roku jesienią – spadają razem z liśćmi leszczyny i są mechanicznie lub ręcznie zgrabiane.
Orzech laskowy jest bardzo zdrowym składnikiem, który powinien znaleźć się w codziennej diecie. Stanowi on cenne źródło witaminy C oraz witamin z grupy B (tiamina, ryboflawina, niacyna, witamina B6). Oprócz tego jest cennym źródłem przyjaznego sercu jednonienasyconego tłuszczu. Po przeczytaniu naszego artykułu wiesz już, dlaczego warto go uwzględnić w jadłospisie!
Powiązane artykuły:
- Orzech włoski – dlaczego warto go spożywać?
- Orzech piniowy – dlaczego warto go spożywać?
- Orzech ziemny – dlaczego jest tak bardzo ceniony?
- Orzech brazylijski – dlaczego warto go włączyć do codziennej diety?
- Orzech pistacjowy – co warto o nim wiedzieć?