To wszechstronny środek, który z pewnością poradzi sobie z wieloma problemami. Na opakowaniu wymieniane są m.in. stonki, mszyce, owocówki i opuchlaki, ale na tym lista zwalczanych szkodników warzyw i owoców wcale się nie kończy. Prawidłowe dawkowanie Mospilanu 20 SP na litr wody zależy m.in. stadia rozwoju owadów czy rozmiarów plagi. Dlatego wszystkie wartości w artykule traktuj jako średnią. Nie w każdym przypadku podane ilości będą odpowiednie.
Krótka charakterystyka preparatu Mospilan 20 SP
Jak stosować Mospilan 20 SP? Dawkowanie na litr zależy od rodzaju rośliny i szkodnika, który atakuje twoje uprawy. Dlatego warto zapoznać się dokładnie ze wszystkimi zaleceniami producenta na opakowaniu. To środek, który zawiera 20% acetamiprydu, związku z grupy neonikotynoidów. Na szkodniki działa kontaktowo i żołądkowo, do tego przenika do wnętrza rośliny i krąży wraz z jej sokami, którymi żywią się nieproszeni goście.
Cechy Mospilanu 20 SP
Średnio 2,4 g Mospilanu 20 SP pozwala przygotować 12 litrów roztworu do oprysków, co w przeliczeniu na litr wody daje dawkowanie 0,2 g – jednak instrukcje producenta są znacznie bardziej szczegółowe. To niezwykle skuteczny preparat – dzięki szerokiemu spektrum działania z powodzeniem zwalcza szkodniki w różnych stadiach ich rozwoju.
Dodatkowo jest wydajny nawet w zmiennych warunkach atmosferycznych i przy niedokładnym pokryciu roślin. Warto podkreślić, że zapewnia ochronę przed szkodnikami jeszcze przez kilka tygodni po oprysku.
Mospilan 20 SP, dawkowanie na litr – przykłady
Poniżej przedstawiamy prawidłowe dawkowanie preparatu na litr wody:
- ziemniak – 0,2–0,4 g/l na larwy i chrząszcze stonki ziemniaczanej.
- czereśnia, wiśnia – 0,14–0,25 g/l na nasionnicę trześniówkę, mszyce.
- jabłoń, grusza:
- 0,14–0,25 g/l na mszyce, toczka gruszowiaczka, owocnicę jabłkową;
- 0,22–0,4 g/l na owocówkę jabłkóweczkę, pryszczarkę jabłoniaka, ogrodnicę niszczylistkę, bawełnicę korówkę;
- śliwa – 0,14–0,4 g/l na mszyce, owocnice śliwowe, owocówkę śliwkóweczkę;
- truskawka: 0,33–0,6 g/l na opuchlaki;
- winorośl: 0,27–1 g/l na zwójki, mszyce, ogrodnicę niszczylistkę;
- ogórek, pomidor – 0,4 g/l na mączlika, wciornastki, mszyce;
- malina: 0,27–1 g/l na kwieciaka malinowca, gąsienice;
- rośliny ozdobne: 0,4 g/l na czerwce, mszyce, wciornastki.
Przygotowanie i zastosowanie roztworu
Wiesz już, jak stosować Mospilan 20 SP. Dawkowanie na litr wody powinno być odpowiednio obliczone. Wyliczoną ilość preparatu należy wymieszać z wodą i wykonać oprysk lub podlać roślinę, jeśli występują szkodniki glebowe – zaleca się stosowanie opryskiwacza ciśnieniowego lub ręcznego.
Należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Nie wolno dopuścić do przedostania się cieczy użytkowej poza obszar stosowania środka. W czasie kwitnienia roślin uprawnych zaleca się stosować środek poza okresami aktywności pszczół.
Powiązane artykuły:
- Opryskiwanie mospilanem – jakie stężenie i dawka najlepsza?
- Agrosar 360 SL – dawkowanie na litr wody. Twój tajny składnik zdrowego i bujnego ogrodu
- Roundup flex 480 – dawkowanie na litr. Jak odmierzyć ilość preparatu?
- Ortus 05 SC – ile na litr wody? Tajniki prawidłowego stosowania środka
- Miedzian Extra 350 SC – dawkowanie na litr