Istnieją takie substancje, które trudno pominąć w uprawie sadowniczej czy ogrodowej. Oprysk Miedzianem wykonuje się powszechnie również w gospodarstwach ekologicznych, a to z uwagi na charakterystykę produktu. Poznaj go bliżej!
Choroby roślin uprawnych to najczęstszy problem, który skutkuje obniżonymi plonami i wyższymi kosztami dla rolnika czy sadownika. Z tego powodu oprysk Miedzianem polecany jest jako wygodna alternatywa i profilaktyka dla wielu chorób. Dowiedz się, jak i kiedy go wykonywać!
Oprysk Miedzianem – charakterystyka substancji
Dlaczego Miedzian jest substancją, którą poleca tak wielu rolników i ogrodników, zarówno profesjonalnych, jak i amatorów? Przede wszystkim z uwagi na bezpieczeństwo stosowania. Substancja ta jest dopuszczona do uprawy ekologicznej, dlatego możliwość stosowania jej zarówno zapobiegawczo, jak i na pierwsze objawy choroby jest bardzo szeroka. Jednak dlaczego oprysk Miedzianem działa?
Miedzian to środek chemiczny, który przystosowany jest do profilaktyki i walki z chorobami grzybowymi i bakteryjnymi. Zawiera przede wszystkim miedź, która ma formę tlenochlorku miedzi. W preparacie jest jej ok. 50%. Reszta składu to substancje aktywujące, a w niektórych preparatach już adiuwanty, które zwiększają przyczepność. Można stosować Miedzian na:
- na drzewach owocowych;
- na krzewach owocowych;
- na warzywach.
Oprysk Miedzianem – na jakie choroby działa środek?
Istnieje długa lista chorób, w przypadku których oprysk Miedzianem będzie skuteczny. Należą do nich:
- rak bakteryjny drzew owocowych;
- kędzierzawość liści brzoskwini;
- parch jabłoni i gruszy;
- zaraza ogniowa;
- kanciasta plamistość bakteryjna warzyw;
- szara pleśń;
- biała plamistość liści;
- antraknoza;
- rdza wejmutkowo-porzeczkowa;
- zgorzel bakteryjna.
Dodatkowo oprysk Miedzianem można stosować również przeciwko mączniakowi rzekomemu.
Oprysk Miedzianem – szkodliwość
To, że oprysk Miedzianem został dopuszczony do użytku w uprawach eko, nie znaczy, że jest on całkowicie bezpieczny. Zawsze należy stosować tego rodzaju środki zgodnie z informacjami zamieszczonymi na opakowaniu przez producenta. Przede wszystkim, aby pryskać Miedzianem na pomidory czy jakiekolwiek inne warzywa i rośliny, należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Należą do nich:
- stosowanie ochrony oczu;
- stosowanie ochrony skóry, zwłaszcza dłoni, np. w formie ochronnej odzieży i rękawic ochronnych
- stosowanie ochrony dróg oddechowych, zwłaszcza w momencie tworzenia roztworu do ochrony roślin przed chorobami.
Oprysk Miedzianem można wykonać wyłącznie w sposób określony przez producenta. Oznacza to, że w przypadku części preparatów handlowych możesz stosować wyłącznie opryskiwacz ręczny, podczas gdy inne formy nadają się do użytku z urządzeniami sadowniczymi czy spalinowymi.
Oprysk Miedzianem a toksyczność dla pszczół
Podobnie jak wiele innych preparatów, Miedzian wpływa również negatywnie na zapylacze. Z tego powodu należy opryskiwać drzewa i krzewy czy warzywa wyłącznie punktowo. Nie należy stosować oprysku Miedzianem na łąkach czy roślinach, które stanowią pożytek dla pszczół. W okresie kwitnienia wskazane jest stosowanie oprysku poza godzinami aktywności owadów lub rezygnacja na rzecz środków mniej szkodliwych.
Warto dodać, że podobnie toksyczny jest opryski Miedzianem dla organizmów wodnych. Może powodować długotrwałe zmiany w środowisku wodnym, co musisz brać pod uwagę podczas przeprowadzania zabiegów.
Oprysk Miedzianem a okres karencji
Podobnie jak wszystkie środki ochrony roślin, również Miedzian ma okres karencji. Czym jest ten czas? To okres, który musi minąć od momentu całkowitego wyschnięcia oprysku Miedzianem na roślinach, na które został naniesiony, do zebrania plonów. Nieprzestrzeganie okresu karencji, czyli zerwanie i spożycie roślin wcześniej, może prowadzić nawet do poważnego zatrucia. W przypadku Miedzianu okres karencji wynosi zazwyczaj 7 dni. Najbezpieczniej jest wykonywać zabiegi w taki sposób, aby czas od nich do zbiorów był jeszcze dłuższy.
Oprysk Miedzianem – terminy
Termin stosowania oprysku na części roślin będą się różnić. Co do zasady oprysk profilaktyczny wykonuje się tylko w sytuacji, gdy choroba występowała w poprzednim sezonie. Oto dalsze informacje na temat terminów oprysku Miedzianem.
Drzewa owocowe a oprysk Miedzianem
Oprysk w fazie nabrzmiewania pąków liściowych, w ochronie przeciwko rakowi bakteryjnemu, wykonuje się u:
- moreli;
- brzoskwini;
- wiśni;
- czereśni.
Oprysk na tę samą chorobę w przypadku czereśni i wiśni powtarza się dodatkowo w czasie kwitnienia.
Z kolei na jabłoniach i gruszach stosuje się oprysk w okresie pękania pąków. Zapobiega zarazie ogniowej. Przeciwko parchowi tych drzew zabieg powinien być wykonany w okresie rozwoju pierwszych liści.
Brzoskwinie chronić można przed kędzierzawością liści. W tym celu oprysk stosuje się już po ich opadnięciu, na teren pod drzewem.
Krzewy owocowe
Krzewy takie jak porzeczki i agrest można uchronić przed:
- rdzą wejmutkowo-porzeczkową;
- opadziną liści;
- białą plamistością.
W tym celu zabieg musisz wykonać po zbiorze owoców.
Winorośl a preparaty dolistne
W przypadku winorośli odpowiednim okresem na stosowanie preparatu jest przed kwitnieniem i po nim. W obu sytuacjach zabieg ma zapobiegać rozwojowi mączniaka rzekomego.
Warzywa a oprysk Miedzianem
W przypadku warzyw zwalcza się zwykle bakteryjną cętkowatość i zarazy ziemniaka. Skuteczny jest też w walce z mączniakiem rzekomym. Zasady są następujące:
- zabieg na pomidory wykonaj w okresie do rozwoju kwiatostanów do dojrzewania 50% owoców;
- zabieg na ogórki nanieś w okresie od rozwoju drugiego kwiatu na pędzie głównym do uzyskania ósmego poprawnego owocu;
- na fasolę szparagową nanieś preparat od dojrzewania kwiatów od końca kwitnienia.
Oprysk Miedzianem – zasady stosowania
Przede wszystkim należy rozrobić ciecz do wykonywania oprysku Miedzianem. Preparat ten jest zazwyczaj w formie suchego proszku albo częściej stężonej zawiesiny. Sprawdź, jak dawkować konkretne wersje, aby uzyskać odpowiedni produkt, który nie uszkodzi roślin. Pamiętaj, aby mieszanie wykonywać w odzieży ochronnej i najlepiej na świeżym powietrzu. Wybierz też odpowiedni opryskiwacz, spełniający oczekiwania producenta danego preparatu.
Warunki zabiegu
Aby wykonać oprysk Miedzianem, musisz wybrać odpowiednie warunki, takie jak:
- bezwietrzny dzień;
- temperatura powietrza zgodna z określoną na opakowaniu;
- w okresie od marca do października;
- dzień pochmurny, czyli taki, w którym nie ma ryzyka, że słońce poparzy opryskane okazy.
Pierwszy i kolejne opryski
Zazwyczaj oprysk Miedzianem zaleca się przeprowadzić najpierw profilaktycznie, co zabija np. zarodniki grzybów w okresie rozpoczęcia wegetacji. Drugim rozwiązaniem na pierwszy oprysk jest wykonanie go w momencie pojawienia się pierwszych objawów choroby drzew owocowych, krzewów czy warzyw. Ważne jest jednak, aby faktycznie wyłapać pierwsze symptomy schorzeń roślin sadowniczych. W przeciwnym wypadku oprysk Miedzianem może być mniej skuteczny.
Następnie zabiegi powtarza się dwa lub – o wiele rzadziej – trzy razy w sezonie, w odstępie od 7 do 14 dni. Zazwyczaj okresy te określa producent na opakowaniu.
Oprysk Miedzianem jest jednym z częściej stosowanych w uprawie amatorskiej. Pamiętaj jednak, że powinien być przeprowadzony zgodnie z informacjami producenta. Zadbaj o to, a uzyskasz zdrowe rośliny i duże plony.
Powiązane artykuły:
- Opryski drzew owocowych miedzianem – kiedy należy je wykonywać? Poznaj właściwości miedzianu
- Odkażanie gleby miedzianem – czy to dobry pomysł? Jak to zrobić?
- Oprysk drzew owocowych na robaki – ciesz się dużymi, zdrowymi zbiorami
- Jesienne opryski drzew owocowych — jak wyglądają?
- Miedzian Extra 350 SC – dawkowanie na litr