Close Menu
    Rolniknaobcasach.plRolniknaobcasach.pl
    • Kalendarz ogrodnika
    • Uprawa
      • Owoce
      • Warzywa
      • Zboża
        • Ceny zbóż
      • Orzechy
      • Choroby roślin
      • Szkodniki roślin
    • Hodowla
      • Choroby zwierząt hodowlanych
      • Rozmnażanie zwierząt
      • Zabiegi
    • Nawozy i opryski
      • Nawozy naturalne
      • Nawozy sztuczne
      • Opryski
    • Szklarnia
    • Aktualności
    • Porady
    Rolniknaobcasach.plRolniknaobcasach.pl
    Nawozy i opryski

    Nawozy wieloskładnikowe na wiosnę do roślin ogrodowych – wiosenne nawożenie iglaków przy pomocy mieszanek azotowych

    Stanisław KozłowskiBy Stanisław Kozłowski21 lutego, 2024Brak komentarzy5 Mins Read
    nawozy wieloskładnikowe na wiosnę

    Nawozy wieloskładnikowe na wiosnę pełnią bardzo ważną funkcję. Pozwalają dostarczyć składniki odżywcze dla rozwijających się roślin. Zapotrzebowanie na cenne pierwiastki jest wtedy szczególnie duże. Zobacz, w jaki sposób przeprowadzić wiosenne nawożenie.

    Z tego artykułu dowiesz się:
    1 Czym są nawozy wieloskładnikowe?
    2 Nawozy wieloskładnikowe na wiosnę – nawozy mineralne
    3 Wiosenne nawożenie nawozami organicznymi
    4 Wiosenne nawożenie kompostem
    5 Nawozy wieloskładnikowe na wiosnę – odżywianie trawnika
    6 Kiedy wykonać wiosenne nawożenie?
    7 Torf – nawożenie wczesną wiosną
    8 Nawozy wieloskładnikowe na wiosnę – podział i skład
    9 Podział nawozów a forma preparatu

    Nawozy wieloskładnikowe na wiosnę pozwalają przyspieszyć proces wzrostu. Na wiosnę ogrodnicy mają sporo zadań. Muszą oczyścić ogród z liści, które opadły na jesień. Działania te związane są z estetyką. Niestety, w naturalnych warunkach martwa materia posłużyłaby jako odżywka dla żywych roślin. W związku z tym, że usuwasz naturalne źródło pierwiastków, musisz zastąpić je przy pomocy specjalnych nawozów.

    Czym są nawozy wieloskładnikowe?

    Tym mianem określane są środki, które składają się z przynajmniej trzech składników. Przeważnie to najważniejsze dla roślin pierwiastki, czyli:

    • azot;
    • potas;
    • fosfor.

    Wykorzystując taki preparat, dostarczasz swoim uprawom mieszankę, która powinna być w stanie zaspokoić ich podstawowe wymagania. Tego typu środki wykorzystywane są zarówno przez początkujących ogrodników, jak i przez profesjonalistów. Poprawiają jakość plonów oraz ich skalę. Nawozy wieloskładnikowe często są przeznaczone dla konkretnej grupy roślin. Znajdziesz więc preparaty dla drzew, krzewów, warzyw oraz roślin ozdobnych.

    Nawozy wieloskładnikowe na wiosnę – nawozy mineralne

    Nawozy wieloskładnikowe na wiosnę mają za zadanie dostarczenie cennych dla roślin składników odżywczych, aby wspomóc je w fazie intensywnego wzrostu. Najczęściej podstawę tych mieszanek stanowi azot. Jest to kluczowy pierwiastek, który wspomaga proces wzrostu. Niektórzy ogrodnicy sięgają po saletrę amonową, którą stosuje się zarówno do gatunków uprawnych, jak i ozdobnych. Gotowe nawozy wieloskładnikowe na wiosnę to rozwiązanie bardzo dobre dla początkujących. Nie musisz martwić się samodzielnym obliczaniem zapotrzebowania konkretnego gatunku. Możesz skorzystać z gotowej mieszanki.

    Zobacz też:
    Nawóz jesienny do trawy – właściwości i zastosowanie. Jak używać nawozu jesiennego do trawnika?

    Wiosenne nawożenie nawozami organicznymi

    Większość ogrodników na wiosnę sięga po nawozy organiczne. Do tego typu rozwiązań zaliczamy:

    • kompost;
    • obornik;
    • gnojowica;
    • pomiot ptasi;
    • trociny oraz kora;
    • torf;
    • węgiel brunatny lub drzewny;
    • plony uboczne;
    • nawozy zielone;
    • biohumus.

    Nie wszystkie z powyższych pozycji nadają się jednak do stosowania wczesną wiosną. Uważać należy z obornikiem, który jest on bardzo intensywny w działaniu. Gdy będzie stosowany niewłaściwie, może uszkodzić rośliny. Znacznie częściej wykorzystuje się go jesienią. Jeżeli chcesz wykorzystać obornik, możesz wybrać formę granulowaną. Jest ona znacznie bezpieczniejsza dla uprawy.

    Wiosenne nawożenie kompostem

    Na wiosnę warto stosować kompost. Z łatwością możesz kupić go w praktycznie każdym sklepie ogrodniczym. Jeżeli chcesz i masz takie możliwości, możesz sam go wyprodukować. W tym celu w ogrodzie umieszcza się kompostownik. Służy on do przechowywania resztek organicznych, które się rozkładają. Jest to ekologiczny sposób na pozyskanie odżywczego nawozu. Kompost jest ceniony, ponieważ dostarcza cennych składników odżywczych i znacznie poprawia strukturę gleby. Wzbogaca podłoże w makro- oraz mikroelementy. Pozwala również związać niechciane metale ciężkie, które znajdują się w glebie.

    Nawozy wieloskładnikowe na wiosnę – odżywianie trawnika

    Specjalnie skomponowane nawozy wieloskładnikowe na wiosnę stosuje się na trawniki. Nawożony trawnik rośnie bardziej gęsty. Każdy ogrodnik zdaje sobie sprawę z tego, że to właśnie trawa jest jego wizytówką. Nawet najpiękniejsze rośliny ozdobne nie przykryją wad ogrodu z niepełnym trawnikiem. Nawozy wieloskładnikowe na wiosnę dla traw zawierają kompozycję składników, które w jak największym stopniu powinny przyczynić się do rozwoju trawnika. Nie musisz mieć dużej wiedzy, aby je stosować. Wystarczy, że będziesz przestrzegał zaleceń producenta. Powinien on dokładnie opisać, co zawiera nawóz.

    Kiedy wykonać wiosenne nawożenie?

    Rośliny tuż przed rozpoczęciem wzrostu muszą mieć zapewniony dostęp do ważnych w procesie rozwoju pierwiastków. Często stosuje się dwie porcje nawozu. Pierwsza dawka stosowana jest przed siewem. Dostarcza ona do podłoża składników odżywczych, które pozwolą rozpocząć proces wzrostu. Druga faza nawożenia rozpoczyna się, gdy rośliny już rosną. Początek wzrostu zużywa bardzo dużą ilość składników. Celem drugiego nawożenia jest uzupełnienie owych pierwiastków. Na rynku są nawozy o przedłużonym działaniu, które wystarczy zastosować jeden raz. Jest to ciekawa opcja dla osób zapracowanych.

    Zobacz też:
    Nawóz na łąki – jak wygląda nawożenie użytków zielonych, w tym łąk i pastwisk?

    Torf – nawożenie wczesną wiosną

    Jest to nawóz organiczny, który pozwala rozluźnić zbite struktury gleby. Dodatkowo skutecznie zatrzymuje wodę, dzięki czemu jest szczególnie często polecany w przypadku gleb piaszczystych. Najpopularniejszą odmianą torfu w sklepach ogrodniczych jest torf wysoki. To nawóz kwaśny o odczynie pH w okolicach 4. W związku z tym w swojej zwykłej formie stosowany jest wyłącznie pod rośliny kwasolubne, takie jak wrzosy. Możesz kupić jednak wersję odkwaszoną, która zostaje doprowadzona do neutralnego pH, dzięki czemu skutecznie może być stosowana w przypadku większości roślin.

    Nawozy wieloskładnikowe na wiosnę – podział i skład

    Nawozy wieloskładnikowe na wiosnę dzielą się ze względu na skład. Najczęściej spotykane nawozy wieloskładnikowe to mieszanka NPK (azot, potas, fosfor). Są one uniwersalne, dzięki czemu mogą przydać się w przypadku większości upraw. Dostarczają podstawowych elementów, które są przydatne roślinom. Spotkać możesz również nawozy, które zawierają dodatkową miedź. Mają zwiększyć odporność roślin na zimno oraz niektóre choroby. Na wyróżnienie zasługują również nawozy wzbogacone o wapń, magnez lub siarkę. Odpowiadają na zapotrzebowanie konkretnych gatunków.

    Podział nawozów a forma preparatu

    Nawozy wieloskładnikowe występują przeważnie w formie granulatu lub postaci płynnej. Granulat służy do rozsypywania po uprawie. Wystarczy nanieść równą warstwę nawozu na powierzchnię, a on się rozpuści i wniknie w głąb ziemi. Drugi rodzaj, czyli preparaty płynne, dodaje się do wody, a następnie polewa uprawy. Wraz z wodą przedostają się one do gruntu. Najczęściej płynne środki stosowane są w przypadku dojrzałych roślin. Natomiast granulat bardzo dobrze sprawdza się w przypadku zabiegów przedsiewnych. W związku z tym nawozy wieloskładnikowe na wiosnę często mają postać granulatu.

    Nawozy wieloskładnikowe na wiosnę to zazwyczaj mieszanka trzech podstawowych pierwiastków, czyli potasu, azotu i fosforu. Mogą zawierać również inne składniki, które będą odpowiadały na zapotrzebowanie konkretnej grupy roślin. Dzięki temu możesz znaleźć preparaty wieloskładnikowe zawierające wapń lub miedź. Występują w dwóch formach, stałej lub płynnej. Wybierz taki preparat, który będzie odpowiadał potrzebom twojej uprawy.

    Zobacz też:
    Nawóz płynny do warzyw - jak dobrać i zastosować efektywnie w uprawie

    Powiązane artykuły:

    • Nawożenie pomidorów – jak odpowiednio nawozić pomidory? Jaki nawóz sprawdzi się najlepiej? Czy uprawa pomidorów jest wymagająca?
    • Nawozy NPK – wieloskładnikowe preparaty do pielęgnacji roślin. Poznaj ich skład i zastosowanie
    • Nawozy mineralne – wieloskładnikowe i jednoskładnikowe. Zastosowanie i wpływ nawozów na glebę
    • Nawozy sztuczne – rodzaje. Co warto wiedzieć o sztucznych nawozach? Jakie są dostępne na rynku? Jak działają pierwiastki znajdujące się w składzie nawozów?
    • Jaki nawóz pod drzewa owocowe na wiosnę wybrać? Jakie komposty naturalne są warte uwagi? O czym trzeba pamiętać podczas nawożenia?

    Archiwum: luty 2024
    Stanisław Kozłowski
    Stanisław Kozłowski
    • Website

    Pochodzi z Podkarpacia. Całe życie spędził na wsi. Po ojcu przejął duże gospodarstwo. Zwolennik nowoczesnych rozwiązań w rolnictwie.

    Zobacz także

    Nawóz kurzy pod ogórki i inne warzywa – skład, przygotowanie, zastosowanie w uprawach

    Biohumus z dżdżownic kalifornijskich jako nawóz organiczny w uprawie roślin

    Nawóz typu osmocote stosowany do trawników – jak działa i zastosowanie

    Nawóz gołębi, czyli jak skutecznie wykorzystać gołębie odchody jako obornik do roślin – nawożenie nawozem organicznym

    Kurzeniec nawóz – solidny nawóz z ptasich odchodów dla każdego ogrodu

    Nawóz pod iglaki: jak nawozić iglaki, żeby pięknie rosły i dobrze wyglądały

    Nawóz pod kukurydzę – jak zwiększyć plony?

    Nawóz dolistny gwarancją obfitych plonów truskawek

    Domowy nawóz do kwiatów i roślin: jak zrobić go samemu

    Leave A Reply Cancel Reply

    Kontakt

    Redakcja

    Regulamin

    Polityka prywatności

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.