Nawóz pod rzepak nie może być przypadkowy. To bardzo ważna roślina z punktu widzenia polskiej gospodarki. Jeżeli chcesz, aby plony były obfite, musisz zadbać o dostarczenie właściwych składników odżywczych. Dowiedz się więcej o nawożeniu tego gatunku!
Nawóz pod rzepak powinien jak najlepiej odpowiadać na zapotrzebowanie tej rośliny o bardzo dobrze rozwiniętym systemie korzeniowym. Do prawidłowego rozwoju rzepak wymaga odpowiedniego nawożenia. Co więcej, wykazuje dużą wrażliwość na warunki atmosferyczne, więc jest to roślina, o którą należy właściwie dbać. Jak to zrobić? Przeczytaj, by się dowiedzieć!
Nawóz pod rzepak – na jakie zapotrzebowanie musi odpowiadać?
Nawóz pod rzepak musi odpowiadać na całkiem spore zapotrzebowanie gatunku. Rzepak ozimy jest istotnym gatunkiem hodowanym głównie w celach przemysłowych, więc robi się wszystko, aby osiągnąć wysokie plony. Przede wszystkim musisz poznać wyjściowe parametry gleby. W końcu nawożenie to czynność, której celem jest uzupełnienie niedoborów. Jeżeli ziemia jest żyzna, to nawożenie może być mniej intensywne. Aby określić, jaki nawóz pod rzepak będzie odpowiedni, musisz obliczyć zapotrzebowanie pokarmowe rośliny. Poniżej przykładowe wartości.
Zapotrzebowanie na okres wegetacji – nawóz pod rzepak ozimy
Nawóz ma być uzupełnieniem. Znając już wartość wyjściową, możesz oszacować jakie ilości danego pierwiastka musisz doświadczyć. Do tego potrzebujesz jednak jeszcze jednej zmiennej. Istotne jest całościowe zapotrzebowanie rzepaku na jeden okres wegetacji. Jest to stężenie pierwiastków, które prawdopodobnie zostanie pobrane przez roślinę. Poniżej znajdują się wartości podane w przybliżeniu dla jednej tony nasion wysianej na hektarze ziemi:
- potas – 80 kg;
- azot – 55 kg;
- wapń – 55 kg;
- fosfor – 30 kg;
- siarka – 14 kg;
- magnez – 7 kg;
- dodatkowo potrzebny będzie cynk, bor oraz mangan.
Nawożenie przedsiewne
W uprawie rzepaku przed siewem stosuje się podstawowe pierwiastki. Szczególnie istotny jest azot, który jak powszechnie wiadomo jest silnie powiązany z obfitością plonów. W większości przypadków gleby nie są dostatecznie wysycone tym pierwiastkiem. Nawożenie azotem w okresie jesiennym jest powszechnie stosowane również w przypadku zbóż. Wegetacja roślin wytwarzających liście potrafi pochłonąć około 90 kg azotu na jeden hektar uprawy. Jest to pierwiastek, który wpływa na rozrost zarówno części zielonych, czyli liści, jak również części podziemnej.
Nawóz pod rzepak – fosfor
Fosfor to bardzo istotny dla roślin pierwiastek. Odpowiada on za gospodarkę azotową. Jeżeli dostarczysz azot jako nawóz pod rzepak, ale nie zadbasz o właściwą ilość fosforu, to roślina może nie wykorzystać w pełni swojego potencjału. Fosfor odpowiada w dużej mierze za rozwój systemu korzeniowego. Silne korzenie są bardzo ważne, ponieważ pozwalają roślinie przetrwać zimę. Wątły system korzeniowy oznacza większe ryzyko choroby.
Nawożenie – uprawa i dawkowanie
W przypadku kwaśnych gleb zaleca się zastosowanie wapna przynajmniej na rok przed planowanym wysiewem. Jeżeli gleba, na której planujesz wysiać, jest uboga w magnez, wówczas możesz wykorzystać wapno magnezowe. Rzepak bardzo źle rośnie na glebach o niskim nasyceniu w magnez. Dla poprawy optymalności działań stosuj nawozy o wysokim stopniu przyswajalności. Niektóre formy potasu oraz fosforu są bardziej przyswajalne od innych. Wykorzystanie odpowiednio dobranych nawozów pozwala ci zwiększyć skuteczność działań i zmniejszyć koszty.
Charakterystyka zdrowego rzepaku
Rzepak, który rozwinął się prawidłowo, powinien jesienią wytworzyć od 8 do 12 liści oraz grubą szyjkę korzeniową. Jeszcze jedna cecha, która jest istotna, to głęboko sięgający korzeń. Rzepak ma palowy system korzeniowy, w związku z tym rośnie głównie w dół, nie rozgałęziając się zbytnio. Niestety, nie masz możliwości zweryfikowania korzeni bez wyrwania rośliny. Dobrze rozwinięta roślina jest odporna na wymarzanie. Potrafi sprawnie się regenerować, a na skutek podwyższenia temperatury rozpocznie intensywny wzrost. Czym skutkuje brak wykorzystania odpowiedniego nawozu pod rzepak?
Jak wygląda rzepak bez odpowiedniej ilości składników pokarmowych?
W przeciwieństwie do prawidłowo rozwijającego się rzepaku taki, który nie otrzyma odpowiednio dużo składników odżywczych, będzie słaby. Największym problemem w tym wypadku jest słabo rozwinięty system korzeniowy. Roślina nie będzie w stanie skutecznie pobierać właściwej ilości treści pokarmowej. Przez to jej liście i kwiatostan będą zawiązywały się później. To wszystko przełoży się na plony. Nawóz pod rzepak ma uchronić twoje uprawy przed taką sytuacją. Plantacje, które nie rozwijają się prawidłowo, są również bardziej narażone na wahania pogody. Długa zima może im zaszkodzić.
Kiedy roślina akumuluje pierwiastki?
Rzepak akumuluje potas i azot do czasu, w którym zacznie kwitnąć. Najwięcej pierwiastków pochłania wczesną wiosną. Hektar rzepaku pobiera po około 200 kg obu tych składników. Nawóz pod rzepak jest w takiej sytuacji istotny. Jeżeli gleba została dobrze odżywiona jesienią, to na wiosnę będzie mogła zasilić rośliny. Jest to szczególnie istotne przy długiej zimie. W takiej sytuacji rzepak musi szybciej pobrać cenne składniki. Dobrze rozwinięte rośliny są w stanie to zrobić. Te, których rozwój nie przebiegał prawidłowo, mają małe szanse, na to, że uda im się nadrobić.
Jakie nawozy pod rzepak stosować?
Jaka jest cecha dobrych nawozów? Te najlepsze szybko rozpuszczają się w glebie. Nawozy bardzo często mają z tym problem. Dotyczy to praktycznie wszystkich ich rodzajów, ale szczególnie często ma miejsce w przypadku tych zawierających dużą ilość fosforu. Wiele zależy również od tego, jaka jest forma fosforu w preparacie. Niektóre rozpuszczają się lepiej inne gorzej. Gdy wybierasz nawóz, sprawdź, jak dobrze rozpuszcza się w wodzie. Im szybciej, tym lepiej, ponieważ sprawniej przeniknie do gleby. Twoje uprawy na tym skorzystają.
Wpływ nawozu na jakość nasion
Fosfor, potas i magnez wpływają na odporność rośliny. Zwiększają one możliwości obronne przed chorobami oraz stresem wodnym. Co więcej, pierwiastki te wpływają również na takie czynniki jak np. gromadzenie białek oraz tłuszczów. Siła nasion również uzależniona jest od ogólnego stanu rośliny. Na jakość nasion wpływ ma również siarka. Powoduje ona zwiększenie zawartości tłuszczów oraz wpływa na stosunek nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jeżeli nie zapewnisz właściwej ilości siarki, wpłynie to negatywnie na plony. Niestety nadmiar siarki również jest niepożądany.
Nawozy muszą dostarczyć rzepakowi wszystkich niezbędnych pierwiastków i składników pokarmowych. Przed wybraniem docelowego nawozu pod rzepak najpierw powinieneś sprawdzić właściwości gleby. Pomoże ci to oszacować, ile konkretnego pierwiastka musisz użyć. Dzięki odpowiedniej ilości składników odżywczych rzepak urośnie zdrowy i silny. System korzeniowy będzie dobrze rozwinięty, zimowanie przebiegnie bez większych problemów, a wiosną nastąpi intensywny wzrost. Nawożenie to najczęściej stosowany sposób na zwiększenie plonów.
Powiązane artykuły:
- Uprawa rzepaku — to koniecznie musisz wiedzieć!
- Nawożenie dolistne – na czym polega? Jaki nawóz dla roślin wybrać? Jak wygląda dokarmianie w praktyce?
- Giełda MATIF – rzepak i jego zmieniająca się na przestrzeni miesięcy cena. Jakie są prognozy?
- Najważniejsze choroby rzepaku ozimego – charakterystyka. Ochrona rzepaku i zwalczanie schorzeń
- Opryski rzepaku po siewie – jak je wykonać prawidłowo?