Niedobory magnezu są poważnym problemem w wypadku uprawy większości roślin. Polskie gleby są ubogie w ten niezwykle ważny pierwiastek. Rozwiązaniem jest oczywiście nawóz magnezowy, ale warto wiedzieć, kiedy i jak go stosować.
Magnez to jeden z najważniejszych pierwiastków wśród tych, które biorą udział w procesach życiowych roślin. W Polsce gleby są bardzo ubogie w magnez, co stanowi ogromnym problem dla rolników, którzy muszą uzupełniać go sztucznie. Nawóz magnezowy – oczywiście odpowiednio dobrany – może być rozwiązaniem tego powszechnego problemu. Warto jednak wiedzieć, jak ogromne znaczenie ma wspomniany pierwiastek, a także jak prawidłowo dobierać nawóz do konkretnych potrzeb. To dość złożone zagadnienia. Przeczytaj i dowiedz się więcej.
Niedobór magnezu w glebie – powszechny problem
Ponad 60% gleb w Polsce mieści się w zasobności niskiej, jeśli chodzi o magnez. To poważny problem, ponieważ w takich okolicznościach nie jest możliwe pełne wykorzystanie potencjału plonowania. Żeby efekt był zadowalający, poziom pierwiastka w glebie musi być przynajmniej na poziomie średnim. Niedobory magnezu sprawiają, że nie funkcjonują prawidłowo podstawowe procesy życiowe roślin, a mowa, chociażby, o pobieraniu składników mineralnych czy fotosyntezie. Wsparcie w postaci nawozu magnezowego wydaje się w tych okolicznościach w pełni uzasadnione.
Niedobór magnezu dla roślin – konsekwencje
Gdy roślina nie ma dostarczonej odpowiedniej ilości magnezu, zaburzona jest jej przemiana energetyczna, a co za tym idzie – fotosynteza nie przebiega prawidłowo. Pierwiastek odpowiada ponadto za syntezę tłuszczów, białek oraz węglowodanów i bierze udział w transporcie asymilatów. Nietrudno zauważyć, że konsekwencje braku magnezu są daleko idące. Przekłada się to na problemy w czasie wzrostu – szczególnie w przypadku systemu korzeniowego. Jeśli proces ich wzrostu zostaje zahamowany w okresie jesiennej wegetacji, przekłada się to na rozwój całej rośliny, a w konsekwencji – drastyczne obniżenie plonów.
Rośliny szczególnie wrażliwe na niedobór magnezu
Wrażliwe na niedobory magnezu są właściwie wszystkie rośliny w fazie wzrostu, ale szczególnie odczuwalne jest to w wypadku:
- kapustnych (rzepak);
- okopowych (ziemniaki, buraki cukrowa oraz pastewne);
- zbóż (jare oraz ozime);
- bobowatych;
- kukurydzy;
- większości warzyw (pomidory, ogórki, sałat, papryka itp.).
Wsparcie w postaci nawozu magnezowego jest w ich wypadku niezbędne. Szczególnie gdy gleba jest słabej jakości.
Nawóz magnezowy i jego zastosowanie w rolnictwie
Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe zmienne, rozwiązanie może być tylko jedno – nawóz magnezowy. Z dostępnością tego typu produktów nie ma obecnie problemu, ale warto wiedzieć, jak właściwie podejść do tematu nawożenia. Magnez dostarczać można z wykorzystaniem nawozów:
- naturalnych;
- organicznych;
- mineralnych.
Obornik
Wśród polecanych źródeł tego pierwiastka jest obornik, który stosowany jest wciąż chętnie i powszechnie. Szacuje się, że dawka na poziomie 30 t/ha dostarcza do gleby od 40 do 60 kg MgO na hektar. To bez wątpienia wartości, które mogą w znaczący sposób poprawić jakość gleby.
Nawozy mineralne, wapniowe i wieloskładnikowe
Jeśli chodzi o nawozy mineralne, to są one równie skuteczne, ale są bardziej wymagające, jeśli chodzi o aplikację. Ta musi bowiem być przeprowadzana systematycznie, ale mniejszymi dawkami, aby doprowadzać do gleby odpowiednią ilość pierwiastka. Jednorazowa dawka nawozu nie powinna przekraczać 200 kg MgO na hektar. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem są nawozy wapniowe, które mają w swoim składzie magnez. W wypadku uregulowanego odczynu gleby i zasobności w pierwiastek na średnim poziomie zaleca się stosowanie nawozów wieloskładnikowych. Mają one na celu podtrzymanie zasobności gleby, ale nie są odpowiednim wyborem w wypadku podłoża o niskiej poziomie magnezu.
Dolistne dokarmianie nawozem magnezowym
Rośliny uprawne pobierają magnez również przez liście, co pozwala na zastosowanie tak zwanego nawożenia dolistnego. Stosuje się go w fazie największego zapotrzebowania roślin na pierwiastek. Najpowszechniejszym rozwiązaniem jest siarczan magnezu (jedno- lub siedmiowodny). Co ważne, pozwoli on nie tylko na zniwelowanie niedoborów magnezu w roślinie, ale również pobudzi ją do aktywniejszego pobierania jej z gleby.
Wiesz już, w jakim celu należy stosować nawóz magnezowy. Jeśli zależy ci na wysokich plonach, liczyć musisz się z tym, że niezbędne może okazać się nawożenie. Stosowanie dobrze dobranego wsparcia dla roślin jest kluczowe. Granulowanie, stosowanie mieszanek rozpuszczalnych w wodzie oraz siarki czy w końcu nawożenie dolistne – wszystkie mają sprawić, że plony będą bardziej okazałe. Stanie się tak, gdy przeprowadzisz cały proces zgodnie z zaleceniami ekspertów.
Powiązane artykuły:
- Siarczan magnezu na oprysk — efektywne nawożenie roślin
- Siarczan magnezu – ile na litr wody? Stężenie nawozu
- Domowy nawóz do papryki – jak wspomóc rozwój roślin?
- Nawóz koński – do czego stosować? Ekologiczne wsparcie pod warzywa, a także dodatek do kompostu
- Nawóz wapniowy do trawników: skuteczność i zasady stosowania