Drożdże wykorzystywane są powszechnie nie tylko w kuchni. Coraz częściej stanowią skuteczny składnik nawozów do roślin, przyspieszając ich wzrost i wzmacniając budowę korzeniową. Jak można je wykorzystać przy kompostowaniu?
Zwykle kompostowanie kojarzy się z dość długim procesem, w którym rozkładowi ulegają substancje organiczne pod wpływem konkretnych mikoorganizmów. Zwykle są to grzyby, nicienie czy bakterie tlenowe. Znane są dobroczynne właściwości wpływu kompostu na środowisko. By cały proces przebiegał sprawniej, warto wykorzystać w nim drożdże, czyli jednokomórkowe grzyby korzystnie wpływające środowisko wzrostu roślin. Dlaczego dokładnie warto dodać drożdże do kompostu?
Czym jest kompost?
Kompost to inaczej mówiąc nawóz organiczny składający się z odpadów zwierzęcych i roślinnych. Pod wpływem tlenowania za sprawą organizmów dochodzi do ich rozkładu. Taki proces może trwać nawet kilkanaście miesięcy. Kompost uważa się za środek poprawiający żyzność gleby (zwiększa jej próchniczość), przyczynia się do zwiększenia jej pulchności i przepuszczalności wody i powietrza.
Kompost szeroko stosuje się w uprawie warzyw, kwiatów czy zbóż, ale także w parkach czy ogrodach, gdzie pożądany jest bujny rozrost zieleni. Aby przyspieszyć proces kompostowania, można dodać drożdże do kompostu. Ich właściwości pobudzające korzystnie wpłyną na oczekiwany rozkład składników danego kompostownika.
Czym są drożdże?
Jako składnik nawozów drożdże kucharskie pobudzają wzrost roślin i sprawiają, że ich układ korzeniowy staje się mocniejszy, a więc trwalszy. To pozwala na pobieranie z gleby najlepszych składników i substancji odżywczych, a także wody. Drożdże zabezpieczają także rośliny przed drobnoustrojami, które niekorzystnie mogłyby wpłynąć na ich stan.
W jakiej formie dodać drożdże do kompostu?
Zanim dodać drożdże do kompostu, musisz stworzyć na ich podstawie odpowiednią miksturę. Oto przykładowe proporcje:
- 32 g drożdży piekarskich suszonych lub 100 g świeżych;
- 1–2 szklanki cukru;
- 10 l ciepłej wody.
Najpierw drożdże należy zasypać cukrem i dokładnie wymieszać. W dalszej kolejności zalewa się je wodą w letniej temperaturze. W tym celu można z powodzeniem wykorzystać wodę deszczową, która nie zawiera chloru, więc jest jeszcze bardziej ekologicznym składnikiem. Po wyrobieniu takiego drożdżowego zaczynu w większym wiadrze, można przelać go do konewki, a następnie polać po zgromadzonych odpadach. Najlepiej tę operację przeprowadzić w ciepłych miesiącach, ponieważ to właśnie wysokie temperatury korzystnie wpływają na działanie drożdży.
Kiedy dodawać drożdże do kompostu?
Co do zasady, kompost stosuje się wiosną i jesienią, ponieważ wtedy zapewnia najwyższą skuteczność. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by kompostować rośliny przez cały rok. Podobnie jest ze stosowaniem samego nawozu drożdżowego do roślin. W tym wypadku nie należy go jednak podawać do gleby częściej niż co dwa tygodnie. Warto wiedzieć, że do kompostownika można dodać drożdże, które straciły już swój termin ważności i na pewno nie zostaną wykorzystane w kuchni. To doskonały sposób na ograniczenie tendencji do wyrzucania jedzenia i produktów spożywczych.
Wiesz już, że warto dodawać drożdże do kompostu. Skutecznie zwiększają jego skuteczność, a przede wszystkim przyspieszają jego zdatność do wykorzystania. Dzięki działaniu drożdży odpady zgromadzone w kompostowniku rozłożą się o wiele szybciej, dzięki czemu twoje uprawy będą mogły zostać zasilone sprawniej. Pamiętaj, że choć kompostowanie można przeprowadzać przez cały rok, największą skuteczność notuje się porą wiosenną i jesienią. Podobne zasady panują, jeśli zechcesz wzmocnić rozwój przydomowego ogródka lub doniczkowych roślin zielonych z zastosowaniem nawozu drożdżowego.
Powiązane artykuły:
- Kompost – jak wygląda kompostowanie? Jak przygotować nawóz organiczny? Poradnik
- Skorupki jajek jako nawóz do roślin
- Sztuczny nawóz mineralny – biznes w rolnictwie czy zagrożenie dla środowiska?
- Domowy nawóz do kwiatów i roślin: jak zrobić go samemu
- Jak zastosować drożdże do podlewania kwiatów? Dowiedz się więcej o tej naturalnej metodzie!