Nawet jeśli nie masz dostępu do ogrodu i balkonu, wciąż możesz uprawiać ulubione zioła lecznicze i nie tylko. Zanim posadzisz zioła, sprawdź, jakie są choroby mięty. Te rośliny są narażone na liczne schorzenia.
Mięta pieprzowa lub jakakolwiek inna nadająca się do domowej uprawy jest cenionym ziołem wśród wielu Polaków. Ma liczne właściwości lecznicze i niesamowite walory smakowe. Liście mięty są wykorzystywane podczas produkcji olejków eterycznych, kosmetyków, a także przyrządzania zimnych napojów odświeżających. To roślina bogata w wiele składników odżywczych i witamin. Możesz ją hodować we własnym domu, ale pamiętaj, by wcześniej poznać wszystkie choroby mięty. Dzięki temu zabezpieczysz ją przed szkodnikami i patogenami chorobotwórczymi.
Choroby mięty – co może zniszczyć tę roślinę doniczkową?
Chcesz wiedzieć, jakie są najpopularniejsze choroby mięty pieprzowej? Zarówno kwiat, jak i łodyga są wysoce narażone na oddziaływanie szkodników. W skrajnych przypadkach niewielkie żyjątka na powierzchni rośliny mogą ją doszczętnie zniszczyć. Zareaguj odpowiednio wcześnie, a być może uchronisz swoją domową plantację przed zagładą. Chcesz wiedzieć, jakie szkodniki najczęściej dotykają miętę? Oto kilka z nich:
Obecność większości szkodników zauważysz gołym okiem. Mączniak prawdziwy objawia się występowaniem białego nalotu na liściach. Kiedy listki mięty stają się delikatnie zżółknięte lub brązowe, koniecznie zacznij działać. To pierwsze objawy, które wskazują na pojawienie się jednego ze szkodników na powierzchni rośliny. Większość problemów ze szkodnikami wykryta odpowiednio wcześnie nie jest bezpośrednim zagrożeniem dla życia rośliny.
Choroby mięty mogą być jednak różne. Najczęściej spotkasz się z takimi, które wywoływane są właśnie przez szkodniki. Popularnym schorzeniem, które dotyka tę roślinę, jest rdza mięty. Ta choroba mięty wywoływana jest przez patogen obecny na różnych gatunkach roślin. Aby pozbyć się rdzy, stosuj opryski fungicydem. Dzięki temu w stosunkowo krótkim czasie pozbędziesz się kłopotu i sprawisz, że roślina wciąż będzie rosnąć. Inne preparaty, które są dopuszczone do walki z tą chorobą mięty, to: Baycor 25 WP, Dithane Neo Tec 75 WG oraz Domark 100 EC. Do mięty zielonej stosuj tylko sprawdzone nawozy i preparaty, aby dodatkowo nie uszkodzić łodygi ani liści.
Jak leczyć choroby mięty? Najpopularniejsze metody
Dowiedz się, jak zwalczyć choroby mięty, by te nie spowodowały całkowitego obumarcia rośliny. Popularne zioła takie, jak mięta i mentol, lecz przede wszystkim sadzeniem innych ziół. W praktyce wszelkie grzyby pojawiające się przez patogeny i szkodniki nie są odporne na niektóre substancje naturalne. Wystarczy, że stworzysz własną miksturę ziołową na podstawie takich roślin, jak:
- rumianek;
- żywokost;
- majeranek.
Zwalczanie choroby mięty jest skuteczne tylko wtedy, gdy stosujesz odpowiednie metody. Naturalne napary, którymi możesz spryskać lub podlać roślinę, skutecznie eliminują różne schorzenia. Kiedy choroby mięty są już mocno zaawansowane, postaw na chemiczne nawozy i opryski. Nawet w bardzo złej sytuacji istnieje szansa, że wciąż odratujesz zioło przed uschnięciem.
Dlaczego warto leczyć choroby mięty? Jakie właściwości mięty są dobre dla człowieka?
Działanie mięty ma dobre skutki dla układu pokarmowego człowieka. Na wszelkie niestrawności dobry jest olejek z mięty, a także napary z soków znajdujących się w liściach i łodygach. Męczą cię nudności i wymioty? Prawdopodobnie wypicie herbaty z liści mięty pieprzowej będzie pomocne i pomoże ci pozbyć się soków żołądkowych.
Hodujesz w doniczkach różnego rodzaju zioła posiadające właściwości zdrowotne? Zadbaj o to, by uchronić je przed szkodnikami. Choroby mięty występują dość rzadko, ale narażone są na nie wszystkie odmiany mięty dostępne na rynku. Brązowe plamy, biały nalot lub więdnięcie rośliny to pierwsze objawy występowania chorób mięty. Zacznij działać odpowiednio wcześnie, aby uchronić roślinę przed zniszczeniem. Dzięki temu będziesz mieć w swoim domu zawsze liście świeżej mięty do dyspozycji.
Powiązane artykuły:
- Choroby bazylii – na jakie schorzenia cierpią uprawy bazylii? Jakie szkodniki jej zagrażają?
- Ochronne opryski – drzewka owocowe. Terminarz, substancje
- Choroby dyni – co warto wiedzieć na ten temat? Jak wygląda uprawa dyni? Najpopularniejsze choroby roślin dyniowatych
- Choroby owsa – jakie są najpopularniejsze choroby tej rośliny uprawnej? Jak zapobiegać chorobom zbóż? Co warto stosować?
- Oprysk jabłoni – po co właściwie go stosować? Ekologiczne środki ochronne i kiedy je używać