Roślinę tę można hodować z sadzonki, ale te są trudno dostępne w Polsce. Dlatego częściej ogrodnicy stawiają na nasiona. Te możesz posadzić na przełomie marca i kwietnia. Dzięki temu siewki będą mogły bez problemu zacząć swój wzrost. Należy umieścić nasiona w pojemniku do wysiewu roślin ze specjalnie przygotowaną ziemią, a następnie lekko je docisnąć. Trawa urośnie, jeśli gleba będzie wilgotna, a stanowisko będzie umieszczone w widnym pomieszczeniu z dodatnią temperaturą. Początkowo warto przykryć nasiona folią. Jeśli chcesz hodować roślinę na dworze, pamiętaj, że temperatury poniżej 8°C jej nie służą i lepszym rozwiązaniem będzie hodowla jej w szklarni.
Palczatka cytrynowa to idealna przyprawa i nie tylko
Trawa cytrynowa świetnie sprawdza się w kuchni. Dobrze komponuje się z mleczkiem kokosowym. Dodaje się ją do curry, zup, drobiu i owoców morza, a jej wysuszone pędy mogą być doskonałym dodatkiem do sporządzenia naparu. Warto dodać ją do herbaty. Jadalna jest jej bulwa, ale nie tylko. To wszystko sprawia, że trawa cytrynowa to roślina chętnie wykorzystywana w Azji, a także w Europie, przez miłośników orientalnych dań. Dlatego też sadzenie jej ma naprawdę bardzo wiele zalet, ponieważ na jesień nic nie stoi na przeszkodzie, aby część pędów wykorzystać właśnie w ten sposób.
Jakie są właściwości lecznicze trawy cytrynowej?
Olejek z trawy cytrynowej jest od tysięcy lat wykorzystywany w medycynie. Działa on odkażająco, dzięki czemu łagodzi stany zapalne. Dobrze przeciwdziała na wirusa opryszczki. Sama roślina wykazuje również właściwości przeciwnowotworowe, dlatego osoby cierpiące na takie schorzenia powinny przemyśleć sięgnięcie właśnie po nią. Pamiętaj jednak, że jeśli chorujesz na cokolwiek, warto każdą taką zmianę konsultować ze swoim lekarzem bądź dietetykiem. Napar z tej rośliny może z kolei łagodzić wzdęcia, dlatego jest polecany po ciężkostrawnych potrawach.
Ogrodowa roślina też nadaje się na herbatę
Często zdarza się tak, że nie każda odmiana roślin nadaje się do spożywania przez ludzi. Na całe szczęście nawet ozdobną palczatkę cytrynową możesz bez problemu spożywać, o czym warto wiedzieć. Jest więc całkiem możliwe, że masz ją już od lat we własnym ogrodzie, ale nawet nie przeszło ci przez myśl, że możesz wykorzystać ją w kuchni. A to błąd! Naprawdę warto sprawdzić jej unikalny smak, dzięki czemu w okresie zimowym będziesz mógł zadbać o swoje samopoczucie oraz dodać do swojej diety trochę dobroczynnych witamin.
Hodowla tej rośliny nie jest wcale trudna, o ile będziesz uważał, by ta nie zamroziła się na dworze.
Najwygodniejszym rozwiązaniem jest trzymanie jej w donicy, ponieważ regularne zakopywanie jest po prostu bardziej męczące. Jeśli jednak chcesz, nic nie stoi na przeszkodzie, aby latem rosła w ogrodzie. Warto postawić na nią, jeśli mieszkasz w cieplejszym rejonie kraju i masz w swoim ogrodzie ciepłe miejsce. Zobaczysz, że ta hodowla da ci wiele satysfakcji!
Powiązane artykuły:
- Kolendra – uprawa i pielęgnacja oraz właściwości i zastosowanie w kuchni kolendry siewnej (Coriandrum sativum)
- Uprawa chmielu w Polsce. Stwórz plantację, która sprawdzi się nie tylko na piwo
- Uprawa orzeszka ziemnego arachidowego. Fistaszki sadzone w doniczce z nasion i zasady pielęgnacji
- Hodowla jeleni – jak wygląda jej prowadzenie?
- Hodowla pawi – czy warto hodować te ptaki?