Hodowla przepiórek jest coraz popularniejsza. Ten gatunek drobiu można spotkać zarówno na fermie, jak i w przydomowej hodowli czy kurniku. Sprawdź, jak wygląda hodowla przepiórek w kraju i na co musisz zwrócić szczególną uwagę.
Popyt na jaja przepiórcze rośnie z roku na rok. Pisklęta możesz kupić u hodowców w całym kraju, a pasza jest dostępna w każdym sklepie rolniczym. Sprawdź, czym wyróżnia się hodowla przepiórek i dlaczego warto w nią zainwestować w pewnych sytuacjach.
Hodowla przepiórek – przeznaczenie drobiu
Hodowla przepiórek prowadzona jest w dwóch celach:
- produkcja jaj;
- sprzedaż tuszek.
Jaja przepiórcze są bardzo smaczne i znacznie mniejsze od kurzych. Ptaki mogą znosić do kilkuset jaj rocznie już od 6. tygodnia życia. Przepiórcze jaja są dobrą alternatywą dla osób cierpiących na alergię na białko kurze.
Mięso przepiórcze jest delikatne i uznawane za bardzo smaczne. Hodowla przepiórek pod tym kątem trwa mniej więcej 6 tygodni. W hodowli często do uboju przeznaczane są rosnące przepiórki płci męskiej, a samice zostają w stadzie jako źródło jaj.
Woliera dla przepiórek dorosłych i piskląt
Zachowanie odpowiednich warunków hodowli przepiórek sprawia, że nioska jest w stanie przez cały sezon znieść nawet 300 jaj. Idealna wilgotność powietrza dla przepiórek wynosi około 55-65%, a temperatura – 18-24°C. Podczas inkubacji i po wylęgu młode przepiórki potrzebują temperatury nawet w okolicach 38-39°C.
Pamiętaj, aby chronić przepiórki przed przeciągami, bo są one na nie szczególnie wrażliwe. Ptaki latem powinny mieć dostęp do wybiegu. Uważaj jednak, bo są wrażliwe na nagłe zmiany temperatury. Utrzymanie przepiórek zimą jest trudniejsze i wymaga dodatkowego, ogrzewanego pomieszczenia, w którym znajdą się:
- sztuczne światło;
- wentylacja, gwarantująca dostęp do świeżego powietrza;
- poidło;
- karmnik.
Czym żywić przepiórki?
Dorosłe przepiórki żywią się odpowiednio skomponowanymi paszami. Z kolei pisklęta karmione są przede wszystkim naturalną owsianką. Ziarna powinny być one nieco starte, ale nie mieć konsystencji mąki. Młode zwierzęta wymagają regularnego karmienia kilka razy w ciągu dnia.
Przepiórki – jakie odmiany ptaków wybrać?
W Polsce hodowane są przede wszystkim przepiórki w charakterystycznym, brązowym kolorze zwanym kuropatwianym. Prócz tego wyróżnić można przede wszystkim cztery bardziej znane rasy tych ptaków:
- japońskie – ptaki o masie ciała 120-160 g, przy czym samice są większe od samców. Mają kuropatwiane umaszczenie i są protoplastami wszystkich ptaków hodowlanych z tego gatunku. Przepiórki japońskie są selekcjonowane pod kątem nieśności;
- faraonki – odmiana mięsna, która może ważyć 200 g, przeznaczone przede wszystkim do hodowli pod kątem łowieckim i jako brojlery;
- angielska biała – o białym umaszczeniu z pojedynczym łatkami i ciemnymi nogami i oczami; nie należy mylić jej z odmianą albinotyczną, rzadko hodowaną masowo z uwagi na duże wymagania i niską odporność;
- brojlerowa amerykańska – białe przepiórki hodowane dla mięsa i, pośrednio, piór.
Każdy hodowca w swoim gospodarstwie może stworzyć optymalną rasę poprzez krzyżowanie różnych odmian. Co więcej, w Stanach Zjednoczonych stworzony został tak zwany bastard, czyli mieszaniec przepiórki i bażanta o dużej nieśności.
Jajka przepiórcze i ich wartość
Hodowla przepiórek w domu, przy stadzie wielkości kilkunastu sztuk, opłaca się do użytku własnego. Kilkutysięczne stado przepiórek utrzymywanych dla mięsa i jaj może przynieść większe zyski. Dorosłe samice przepiórek znoszą dużo jaj, dlatego chów w dużym stadzie jest po prostu korzystniejszy.
Jeśli szukasz dodatkowego przychodu w swoim gospodarstwie, hodowla przepiórek na jajka i mięso może być dobrym tropem. Młode i dorosłe ptaki potrzebują odpowiednich warunków życia, jednak nie są bardzo wymagające. Stawiaj na odmiany, które są dostosowane do polskiego klimatu.
Powiązane artykuły:
- Hodowla gęsi – wszystko, co musisz wiedzieć. Czy przyzagrodowy chów gęsi się opłaca?
- Hodowla drobiu – czy warto zdecydować się na chów drobiu w swoim gospodarstwie rolnym?
- Kaczka Pekin – jak wygląda hodowla? Czym wyróżnia się rasa Pekin? Dlaczego Kaczka Pekin jest tak popularna?
- Kury zielononóżki (zielononóżka kuropatwiana Z-11) – hodowla, nieśność
- Hodowla gołębi – na czym polega? Poznaj gołębie ozdobne, pocztowe i mięsne