Rośliny najlepiej rosną w glebie o pH na poziomie od 0,6 do 8,0. Następnie warto zastosować domowy nawóz do papryki, żeby rozwijały się jeszcze szybciej. Najważniejsze informacje na ten temat znajdziesz u nas!
Domowy nawóz do papryki powinien zawierać azot, fosfor, potas i odrobinę magnezu, a także innych mikroskładników. Co ciekawe, można je dostarczyć za sprawą produktów dostępnych w domu. Dowiedz się, jak to zrobić z naszego artykułu!
Domowy nawóz do papryki – proporcje składników i sposób stosowania
W domowym nawozie do papryki trzeba zastosować proporcję składników 5-10-10. Odnosi się to kolejno do azotu, fosforu i potasu. Ważnym aspektem jest też sposób stosowania fertilizera. Jeżeli jest on rozpuszczany w wodzie, a następnie rozpylany na rośliny, należy pamiętać o tym, aby był wypuszczany u jej podstawy, a nie na szczycie. To ważne, ponieważ mokre liście i gałęzie są bardziej narażone na rozwój chorób.
W jakich produktach znajdują się niezbędne elementy odżywcze?
Składniki niezbędne do wykonania nawozu można znaleźć w domu. Azot znajduje się w artykułach takich, jak fusy z kawy, zielone liście i trwa, a także w piórach. Z kolei fosfor występuje w żelatynie i również pozostałościach z kawy, a potas w skórkach bananów, pomarańczy i wodzie po ziemniakach. W skórkach bananów jest też obecny magnez.
Innym rozwiązaniem jest też stosowanie herbaty z trawy. Ścinki pozostawia się w wodzie w wiadrze na jeden lub dwa dni, a następnie podlewa paprykę. Można też wykorzystać sól Epsom, czy emulsję rybną – w pierwszym przypadku z wodą, a w drugim bezpośrednio.
Na co uważać przy nawożeniu papryki?
Domowy nawóz do papryki nie powinien być stosowany zbyt często. Optymalnym rozwiązaniem jest dodawanie go co dwa lub cztery tygodnie do gleby. Warto też zwracać uwagę na sposób rozwijania się rośliny.
Jeżeli pojawiają się bujne, zielone liście z niewielką liczbą kwiatów, powodem może być zbyt duża ilość azotu. Z kolei zahamowany wzrost i żółknięcie liści to oznaka, że papryka potrzebuje więcej nawozu.
Powiązane artykuły:
- Domowy nawóz do cytrusów pozwoli ci odpowiednio zaopiekować się rośliną. Jak go zrobić?
- Domowy nawóz do poziomek – prosty sposób na nawożenie roślin
- Domowy nawóz do ziół – dowiedz się, jak go zrobić z dostępnych produktów!
- Domowy nawóz do awokado – jak i z czego można go zrobić?
- Domowy nawóz do winogron – z czego i jak można go zrobić?