Uprawa batatów jest w Polsce możliwa, a co więcej można dokonać tego nawet na balkonie czy tarasie. Jeśli jednak chcesz cieszyć się dużym plonem, koniecznie zobacz, jakie warunki musisz zapewnić roślinie, by rosła i rozwijała się prawidłowo!
Bataty — ogólna charakterystyka
Bataty (Ipomoea batatas) znane również jako wilec ziemniaczany, to warzywa niezwykle bogate w substancje odżywcze. Pochodzą z Ameryki Środkowej i Południowej. W Polsce są zdecydowanie mniej popularne od tradycyjnych ziemniaków, a pod względem zdrowotnych właściwości słodki ziemniak wypada zdecydowanie lepiej. Wilec posiada charakterystyczny, słodki smak, dzięki czemu stanowi doskonały element diety.
Można wyróżnić około 400 odmian batatów, które różnią się nie tylko kolorem skórki, ale także właściwościami. Znaleźć można między innymi warzywa o kolorze żółtym, pomarańczowym czy fioletowym.
Właściwości słodkich ziemniaków
Bataty to warzywa, które posiadają niesamowite wartości odżywcze. Jest to między innymi doskonałe źródło likopenu, który posiada działanie przeciwnowotworowe. Słodkie ziemniaki zawierają również witaminy C, E oraz te z grupy B. Czerwona odmiana batatów bogata jest natomiast w karotenoidy, które działają m.in. odmładzająco, a także wpływają pozytywnie na wzrok. Charakteryzując tę grupę warzyw, nie można również zapominać o minerałach takich jak potas, magnez, wapń, sód, żelazo czy miedź, które niezwykle pozytywnie wpływają na pracę całego organizmu.
Uprawa słodkich ziemniaków — jakie warunki będą najlepsze?
Najlepsze podłoże dla batata to to żyzne i piaszczyste. Jeśli chodzi natomiast o pH, powinno ono wynosić ok. 6-6.5. Należy również pamiętać, że bataty lubią mocno nasłonecznione miejsce o rozproszonym świetle, dlatego świetnym rozwiązaniem jest szklarnia. Bataty są niezwykle wrażliwe na niską temperaturą i długotrwały przymrozek prowadzi do ich obumarcia.
Jeśli chodzi o podlewanie, należy wykazać się tu sporą regularnością. W przypadku zbyt suchej ziemi nie będą się one rozwijały prawidłowo. Zbyt duża ilość wody również nie wpływa pozytywnie i może przyczyniać się między innymi do gnicia bulw, więc należy zachować tu równowagę.
Uprawa batatów — w jaki sposób należy je zasadzić?
Istnieją dwie metody uprawy batatów. Pierwsza to klasyczne umieszczenie w ziemi, a drugie kiełkowanie w wodzie. Należy pamiętać, że wegetacja batatów jest stosunkowo długi i trwa ok. 4-5 miesięcy. Posadź je więc odpowiednio wcześnie, w okolicach połowy maja, tak, aby zdążyć ze zbiorami przed przymrozkami.
Klasyczna metoda uprawy batatów
Jeśli chcesz uprawiać bataty, powinieneś rozpocząć prace w marcu. Najpopularniejsza jest uprawa batatów w gruncie. W ziemi należy umieścić niewyrośnięte bulwy. Z każdej takiej bulwy można uzyskać kilka sadzonek. Następnie, po kilku tygodniach, zaobserwować można pędy. Gdy osiągną one długość ok. 20-30 cm, odrywamy je od bulwy batatów i ukorzeniamy. Bataty można uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie. W pierwszym przypadku bulwy należy umieścić na grządkach, natomiast w drugim idealnie sprawdzi się mieszkanka klasycznej ziemi i piasku.
Kiełkowanie w wodzie
W przypadku tej metody w pierwszej kolejności bulwę umieszcza się w wodzie i dopiero ukorzenione sadzonki umieszcza się w ziemi. W tym przypadku w pierwszej kolejności należy wbić w bulwę kilka wykałaczek i umieścić ją w wodzie tak, aby około 1 cm dolnej części był zanurzony. Pamiętaj, by wymieniać wodę regularnie, średnio co kilka dni. Następnie należy poczekać, aż z bulwy wyrosną łodygi o długości ok. 20-30 cm. Wówczas należy je oderwać i ukorzenić w wodzie. Ostatni krok to umieszczenie ich w ziemi.
W jaki sposób należy dbać o bataty?
Bataty mogą rosnąć na dwa sposoby: płożąco bądź przy użyciu podpórek, jednak drugi sposób jest skuteczniejszy ze względu na długie pędy. Jeśli chodzi o ich pielęgnację, warto wprowadzić nawożenie. Doskonale sprawdzą się nawozy organiczne w niewielkiej ilości, które należy zmieszać z ziemią przed zasadzeniem. W celu zapobiegania chorobom warto profilaktycznie stosować spraye ochronne, dostępne w wielu sklepach ogrodniczych.
Częste choroby spotykane w przypadku batatów
Jeśli zdecydowałeś się na uprawę batatów, musisz liczyć się z tym, że mogą zostać one zaatakowane przez różnego rodzaju szkodniki.
Przędziorek
Przędziorek to popularny szkodnik atakujący rośliny. Gdy zaatakuje on roślinę, zaobserwować można delikatną sieć pajęczyn. Co więcej, dostrzegalne są delikatne punkciki w kolorze czerwonym bądź brązowym. Warto wówczas zastosować specjalne preparaty bądź przygotować samodzielnie roztwór mydła i oleju w wodzie, gdyż w przeciwnym razie może dojść do żółknięcia i obumierania liści.
Wciornastki
W tym przypadku dość często trudno jest się zorientować, że szkodnik ten zaatakował roślinę. Czasami zaobserwować można delikatne, jasne plamki, które z czasem przemieniają się w długie, srebrzyste smugi. Jeśli nie chcesz, by szkodniki te zaatakowały twoją roślinę, regularnie ją obserwuj, gdyż im wcześniej wykryjesz zmiany, tym większa szansa na uratowanie rośliny. Jeśli już natomiast zaobserwujesz spore zmiany, najlepiej jest sięgnąć po chemiczne preparaty.
Bataty zawierają wiele cennych substancji, jak witaminy i minerały, dlatego warto pomyśleć o ich uprawie w ogrodzie bądź na balkonie. Jeśli chciałbyś rozpocząć swoją przygodę z uprawą batatów, koniecznie zapoznaj się z powyższym artykułem tak, aby zdobyć wszelkie niezbędne informacje i odpowiednio się przygotować.
Powiązane artykuły:
- Batat – za co jest ceniony?
- Uprawa ziemniaka krok po krok – zbiór, gleba, nawożenie, szkodniki, zasady uprawy
- Ziemniak – co warto wiedzieć o tym warzywie?
- Obierki z ziemniaków jako nawóz – właściwości i metoda wykonania własnego, naturalnego nawozu
- Odmiany ziemniaków – charakterystyka odmian jadalnych